Merkür 7 Ocak- 14 Mart 2015 arası Kova burcunda ilerleyecek! Burçlar üzerindeki etkileri!

248

Merkür 7 Ocak- 14 Mart 2015 arası Kova Burcunda İlerleyecek! Burçlar Üzerindeki Etkileri!

Merkür 7 Ocak 2015’de Oğlak burcundan çıkarak Kova burcuna girecek ve 14 Mart 2015’e kadar Kova burcunda ilerleyecek.

İkizler ve Başak burcunun yönetici gezegeni olan Merkür bu burçlarda yücelir. Balık burcunda düşük pozisyonda, Yay burcunda ise zararlı konumdadır. Astroloji’de Merkür aklımızı nasıl kullandığımız, olayları nasıl muhakeme ettiğimiz, konuşma ve yazma becerilerimiz, mantığımız, zekâ seviyemiz, yeteneklerimiz, düşünce tarzımız, eğitim hayatımız hakkında bilgi verir. Ayrıca iletişim, tüm bilgi alışverişleri, iletişim aletleri onun yönetimi altındadır. Öğretmen, öğrenciler, gazeteciler, avukatlar ve genç kardeşleri simgeler. Merkür’ün İkizler burcuna geçmesi ile birlikte; bu enerjiler altında dikkat etmemiz gereken en önemli nokta; düşüncelerimiz sık ve hızlı bir şekilde değişebileceği için bu süreç zarfında önemli kararlar vermeden önce muhakkak bir bilene danışmak gerekir. Zihnimizin çok açık olmasından dolayı çok yönlü düşünebilir ve bir konuda konsantre olmakta zorlanabiliriz. Objektiflik artarken sabırsızlık handikap olarak karşımıza çıkabilir.

Haritadaki Merkür’ün olumlu yerleşimi; kıvrak zekâya, çok yönlü düşünebilmeye, karşı tarafı etkileyebilecek şekilde konuşma yeteneğine ve bilgiye aç bir yapıya neden olur. Hızlı düşünebilme kabiliyetinin yüksek olması sebebiyle olayları muhakeme etmekte yeteneği yükselir.

Haritadaki Merkür’ün olumsuz yerleşiminde ise; kararsızlık, olayların derinine inememek, dedikoduculuk, gereksiz ve boş konuşmalar, yalancılık, insanlarla dalga geçmek, çabuk sıkılmak, kurnazlık söz konusudur. (Haritadaki sabit yıldızlar ve gezegenlerin konumu ve açıları Merkür’ün etkilerini zayıflatabilir veya arttırabilir.)

Merkür Kova Burcu’nda: Kova sabit nitelikte bir burç olduğu için inatçılık, fikirlerde sabitlik, soğukkanlılık, aykırılık ve kendinden ödün vermeyen bir yapıyı da beraberinde getirir. Farklı ve alternatif konulara merak, geniş düşünebilme kapasitesi vermesi sebebiyle kişiye daha geniş bir vizyon getirir. Merkür’ü Kova’da olanlar bireysel işlerden daha çok toplumsal olaylara ve dolayısıyla gruplara ve geniş kitlelere fayda sağlama eğilimindedir. Kısıtlanmaya gelemeyen, özgürlüğüne düşkün yapıları ile farklılık gösterirler. Objektif, dışa dönük, yenilikçi, orjinal, hümanist, reformcu, idealist kavramlarının hepsini Kova için söyleyebiliriz. Böyle bir karaktere sahiptirler. Kova, Aslan Burcu’nun tam karşıt burcu olması sebebiyle eksik yönü olan “BEN” egosunu içinde barındırmaz. Geliştirmesi gereken yön bu olmalıdır.

Haritada Merkür’ü Kova’da olan fakat sert etkiler altına girmiş bir birey kişilik olarak kendini beğenmiş, asi, duygusuz, dengesiz, sıra dışı ve tuhaf bir tavırla ortada boy gösterecektir.

Merkür 21 Ocak- 12 Şubat arası Kova burcunda Retro olacak. Retro başlangıcının iki üç gün öncesinde Merkür durağanlaşmaya başlayacak. Bunun anlamı ise; geri harekete geçmeye başlayacak olan Merkür’ün o sırada yolunu kaybetmiş birinin durumuna şaşırmış ve bekliyor gibi davranmasıdır. Kolaylıkla akan enerji bir süre sonra Retro döneminde engeller, problemler ve tıkanmalarla karşılaşacaktır.

Güneşe en yakın Gezegen olan Merkür en fazla 28 derece uzaklıkta kalır ve geri gitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Geosentrik (yer merkezli) bakış ile bazı gezegenler kimi zaman sanki geri hareket ediyor gibi görülür. Geosantrik bakışta; Dünya evrenin merkezinde varsayılır,  gezegenler de etrafında dönmektedir. Tabii ki işin aslı böyle değildir, Güneş Merkezde, Gezegenler ve Dünya onun etrafında dönmektedir. Gezegenin hareket ediyor görüntüsünün nedeni; Merkür’ün hızının Dünya’nın hızından daha az olmasıdır. Gezegenler kimi zaman durağan pozisyona geçer. Dünya hızla seyrederken Merkür’e bakıldığında sanal olarak duruyor veya geri gidiyor gibi görünmektedir. Bu Gezegen senede 2-3 defa retro olmaktadır ve retro hareketi 24 gün kadar sürmektedir. Eğer Astroloji ile ilgilenen biriyseniz, Merkür retrosu hakkında da birçok yazı okumuş, bu hususta uyarıları duymuşsunuzdur.  Merkür’ün retro olduğu zaman diliminde; Merkür konularında bir takım aksaklıklar yaşanması muhtemeldir; özellikle iletişim, haberleşme, bilgi edinme. Bu nedenle bilgisayar sistemlerinin arızalanabileceği, verilerin alınmasında ve gönderilmesinde sorunların yaşanabileceği, insanlar arasındaki iletişimde yanlış anlamaların söz konusu olabileceğini hesaba katmak gerekir. Yeni atılımlar yapmak, yeni faaliyetlere başlamak uygun değildir. Bu zaman dilimini yanlış anlamalara mahal vermemek için biraz sakinleme, dinlenme, geçmişte yarım kalan çalışmalar varsa onları bitirme, eksikleri tamamlama şeklinde değerlendirmek yerinde olacaktır. Merkür retrosu aynı zamanda kişinin kendisi ile yüzleşme zamanıdır. Sorunları, problemleri, sıkıntıları fark etmek ve çözmeye çalışmak gereklidir. Başımıza gelen olayların gerçekleşme sebeplerini araştırmalı ve olayların derinine inmeyi istemeliyiz. Haritalarında Merkür retrosu olan kişiler bu dönemi daha olumlu şekilde yaşarlar.

12 Şubat sonrası Merkür artık yolunu tekrar bulan kişi gibi hareket edecektir.

8 Ocak’ta Merkür Kova burcundaki Venüs ile kavuşum yapacak. Ay sonuna kadar Merkür Venüs ile birlikte hareket edecek. Satürn’ün desteği ile de birlikte özellikle ikili ilişkilerde zorlananlar için bu günler daha olumlu geçecek. Hoşgörü ve iyimser duygular içerisinde olmamız mümkün. Bir takım ciddi kararlar alabileceğimiz gibi yapacağımız işlerde organize olmamız daha kolaylaşacak. Sabırlı davranarak konsantrasyon gerektiren işlerinden altından kalkabileceğiz.

14 Ocak’ta Merkür Koç burcundaki Uranüs ile sekstil açı yapacak. İleriye dönük projelerde yaratıcı fikirlerimizin etkisi ile hayatımızı şekillendirebilir, arkadaş ve gruplardan sürpriz destekler alabiliriz. Yolunda gitmeyen olaylara çözüm getirebilmemiz söz konusu.

19 Şubat’ta Merkür Yay burcundaki Satürn ile sekstil açı yapacak. 01 Mart’ta Merkür Koç burcundaki Uranüs ile yine sekstil açı yapacak. 14 Ocak’taki etkiler bugünler içinde geçerli.

02 Mart’ta Merkür Aslan burcundaki Retro Jüpiter ile karşıt açı içerisinde. Kendimize olan güvenimizin yüksek olması muhtemel. Bu sebeple konuşmalarımıza dikkat etmeli, yanlış anlaşılmalara karşı önlem almalıyız. Tavırlarımızın abartılı olmaması son derece önemli. Aynı zamanda karar alırken temkini elden bırakmamakta fayda var.

Merkür 7 Ocak-14 Mart tarihleri arasında Kova burcunda ilerleyecek; Yükselen burçlara göre etkileri:

kocKoç ve Yükselen Koç

Bu dönem zarfında farklı gruplara katılarak ekip çalışmaları yapabilir, geleceğinize yönelik planlarınızda sıra dışı, alternatif fırsatları yakalama eğiliminde olabilirsiniz.  Yurtdışı bağlantılı işler, yabancılarla ilgili konular gündeminize gelebilir. Bu konularda destekleyici enerjiler altındasınız. Yeni anlaşmalar yapılabilir. Sosyalliğiniz artacak.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Tanıştığınız kişilerin hayatınızda kalıcı olmayabileceğini hesaba katmalısınız.

bogaBoğa ve Yükselen Boğa

Bu dönem zarfında kariyeriniz için alternatif ve sıra dışı, aniden gelişen imkânlar yakalayabilirsiniz. Sürpriz bir anlaşma, yeni bir iş teklifi sizi bulunduğunuz konumdan yukarı taşıyabilir. Ancak Retro dönemini mutlaka dikkat alarak bu teklifleri değerlendirin. Otorite figürleri ile ilişkilerinizde temkinli olmalı, gururlu ve fazla özgüvenli davranarak onların dikkatini olumsuz anlamda çekmemelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Özellikle kariyer hayatınızı ve toplum önündeki duruşunuzu  etkileyecek olaylar karşısında temkinli olmalısınız. Eşinizden gelecek para, miras, sigorta şirketlerinden ya da bankalardan gelecek kazançlar sizi memnun edebilir.

ikizlerİkizler ve Yükselen İkizler

Bu dönem zarfında eğitim ve öğretim hayatında olanlar yeni teknikler öğrenebilir ve bilgiyi daha geniş kapsamlı kullanmaya başlayabilirler. Yabancılar ve yurtdışı bağlantılı işlerin yoğun olması ve bu konularda sürpriz gelişmelerin gündeme gelmesi söz konusu olabilir. (Retro dönemine dikkat) Bu süreçte sıra dışı bir eğitime katılabilir, seminer verebilir, uluslararası bağlantılar kurabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Daha önce katılmak isteyip de katılamadığınız eğitimler, seminerlere katılmanız Retro döneminde mümkün olabilir.

yengecYengeç ve Yükselen Yengeç

Bu dönem zarfında finansal konularda yeni ve alternatif yollar düşünebilir, ortaklaşa yapılan işlerde sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Miras, banka, ortaklaşa kazançlarla ilgili konularda bir takım yeni düzenlemeler yapabilir, bu alanlarla gereğinden fazla meşgul olabilirsiniz. Spritüel konulara her zamankinden daha fazla ilgi duyabilirsiniz, ölüm ve ölüm ötesi konulara merakınız artabilir.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Banka kredisi, vergi, borç, alacak verecek konularında yeni girişimlerde bulunmamaktır. Başkalarının kaynakları ile ilgili konularda geçmişe ait hususlar tekrar gündeme gelebilir. Ödenmemiş borçlarınız sizden talep edilebilir.

 aslanAslan ve Yükselen Aslan

Bu dönem zarfında ikili ilişkiler, ortaklıklarla ilgili mevzularda bir takım yeni ve farklı olaylar gündeme gelebilir. İlişkilerinizin yoğunlaşırken, sıradışı ve alternatif tekliflerle karşı karşıya gelebilirsiniz. İlişkilerde anlaşmalar, sözleşmeler, orijinal düzenlemeler yapılabilir. (Retro dönemine kesin kararlar almamaya dikkat etmelisiniz) Kısa seyahatlere çıkmak mümkün.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Adli davalar, mahkemeler, ortaklıklar, eş ile ilgili geçmişe ait konularda mücadele etmeniz gereken durumlar ortaya çıkabilir.

basakBaşak ve Yükselen Başak

Bu dönem zarfında iş ortamınızda değişik ve alternatif konulara yönelebilir, astlarınızla ilgili sürpriz gelişmeler yaşayabilirsiniz. Gündelik hayatınızda yapacağınız anlaşmalar, sözleşmeler, kullanacağınız yeni teknikler gündeme gelirken bu şekilde iş yükünüzü hafifletebilirsiniz. Pratik ve çözüme odaklı, sıra dışı yöntemler hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. (özellikle işle ilgili) Geçmişe ait gözden kaçırdığınız çalışmalarınız tekrar gündeme gelecek. Sağlığınız ile ilgili ihmal ettiğiniz tahlillerinizi yaptırmalısınız.

teraziiTerazi ve Yükselen Terazi

Bu dönem zarfında aşk hayatınızla ilgili sıra dışı ve farklı alternatif durumlar gündeme gelebilir. Çocuk sahibi olmak isteyenler bu süreçte sürpriz haberlere açık olmalılar. Çocuklarla iletişimin artacağı bu süreçte onlarla güçlü diyaloglar kurarak iletişiminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Sosyalliğinizin artacağı bu zaman diliminde sıra dışı kişilerle tanışabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Eski sevgiliniz kapınızı tekrar çalabilir. Bu dönemde geçmişe ait çocuklarınızla ilgili olaylarda tekrar gündeminize gelebilir. Yarım kalan ve size zevk veren hobilerinize başlayabilir, spor yapmaya karar verebilirsiniz.

akreppAkrep ve Yükselen Akrep

Bu dönem zarfında ev ve aile temalarının ön plana çıkması ile birlikte yuva içinde iletişimin yoğunlaşması söz konusu olabilir. Ev içinde yapılabilecek işlerde alternatif yollar düşünülebilir. Ev içinde değişiklik yapılması veya yeni bir eve taşınmak söz konusu olabilir. Ebeveynlerle ilgili mevzular gündeme gelirken, hoşsohbetleri paylaşacak davetler verebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde yuva ile ilgili (tamirat, tadilat) kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Ailenize ait geçmişe dair konular gündeminize gelirken sizi meşgul edebilir. Aile büyüklerinizin sorunları ile meşgul olmak durumunda kalabilirsiniz.

yayyYay ve Yükselen Yay

Bu dönem zarfında yakın çevre, akrabalarla ilgili iletişimin çoğalması, sıradışı konuların gündeme gelmesi mümkün. Zihinsel faaliyetlerin artması ile beraber kendinizi geliştirici, farklı eğitim faaliyetlerine katılabilirsiniz, seminerler, kongreler gündeminize gelebilir. Kısa seyahatlerin yapılacağı bu günlerde sözleşmeler, anlaşmalar yapmanız söz konusu.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Yazılı sözleşmeler ve anlaşmalarda atacağınız imzalarda son derece dikkatli olmalısınız. Zihinsel faaliyetler ve iletişimde problemler çıkabilir. Yakın çevre ve akrabalarla ilgili geçmişe ait konular gündeme gelebilir.

oglakOğlak ve Yükselen Oğlak

Bu süreç zarfında finansal konularda sahip olduğunuz kaynakları arttırmak ve değerlendirmek adına alternatif yollara başvurabilir, farklı çözümlere ulaşabilirsiniz. Geleceğinizle ilgili sıradışı düşünceler ve fikirler zihninizde uyanırken bunları hayatınıza geçirme fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Sahip olduğunuz becerilerinizi farklı şekillerde ortaya koyma eğiliminde olacaksınız.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Geçmişe dair verdiğiniz borçlarınızı almakta, planlı hareket etmekte zorlanabilirsiniz. Geçmişte yaptığınız yatırımlar gündeminizi meşgul edebilir.

balikkKova ve Yükselen Kova

Bu süreç zarfında kendinizi ifade ederken değişik ve alternatif yolları seçebilir, fikirlerinizi sıradışı bir şekilde karşı tarafın onayına sunabilirsiniz. Yapacağınız önemli konuşmalar, anlaşmalar gündeme gelirken, zekanızın ve algınızın her zamankinden daha yüksek olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Yapmış olduğuklarınızı sosyal çevre ve gruplar içerisinde ortaya koyma durumu söz konusu olabilir.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Geçmişe ait yapmak isteyip yerine getiremediğiniz her türlü konu (toplantılar, görüşmeler, anlaşmalar) bu döneme denk gelebilir. Fiziksel anlamda yapmak istediğiniz değişimleri bu zamana denk getirmemelisiniz.

balBalık ve Yükselen Balık

Bu süreç zarfında kendinizi sosyallikten soyutlayarak tek başınıza kalmak isteyebilir, düşüncelerinizi süzgeçten geçirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz içsel gözlemler sonucunda kariyerinizi etkileyecek projeleri zihinsel anlamda planlamanızı öneririm. (Retrodan sonra bunları uygulamaya geçebilirsiniz) Sürpriz gelişmelere karşı hazırlıklı olmalısınız. Sağlığınızla ilgili ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları önlemek adına tetkiklerinizi ihmal etmeyin.

Dikkat edilmesi gereken 21 Ocak-12 Şubat arasındaki Merkür gerilemesidir. Bu dönemde kesinlikle yeni başlangıçlar yapılmamalıdır. Uzun süredir görmek istemediğiniz gerçekler sessizce büyümeye başlayarak karşınıza çıkabilir. Önemli olanın problemleri keşfetmek ve onlarla yüzleşmek olduğunu bilmelisiniz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji’nin ışığı yolunuza rehber olsun

Astrolog Jale Muratoğlu

Sevgiyle Kalın