Artemis (Diana)

ARTEMIS (DIANA)

artemis

 

Yunan Mitolojisi’nde sahnede Zeus’un kızı Artemis de yer alır. Artemis’in de Yunanlılar için özel bir önemi vardır. Şöyle ki, bu Tanrıça onlar için Tanrıların Mekanı Olympos’da yaşayan üç ana Tanrıçadan biriydi.

Artemis Mitolojik dizelerde bizlere şu şekilde anlatılmaktadır;

Yaratılışa aşkı karıştıran altın Aphrodite,

Bükemez, avlayamaz üç yüreği; erden Vesta,

Savaştan, ustaların sanatından başka bir şey düşünmeyen Athena,

Ve Artemis, koruları, vahşi avları seven dağlarda.

Bu anlatımdan çıkardığımız sonuç Artemis’in aşkın, güzelliğin temsilcisi olan Aphrodite’den daha güçlü bir karakterde olduğudur. Gerçekten de Artemis (Diana)’nın Yunanlılara göre özel bir misyonu ve kişiliği vardı. Misyonu Tanrılar içinde başsavcı görevini üstlenmiş olmasıdır. Yani Artemis adaletin savunucusu bir kimlik taşıyordu, bu nedenle oldukça katı kalpli bir Tanrıçaydı. Aynı zamanda savaşçı bir kimliğe de sahipti. Bir Tanrıça olmasına rağmen avlanmaktan ve okları ile çevreye korku salmaktan hoşlanmaktaydı.

Artemis (Diana) Mitolojik hikâyelerde başka isimlerle de anılmaktadır. Kimileri ona Phoibe ismi ile seslenir. Phoibe aslında Mitolojide bir Titan’ın ismidir. Diğer isim Selene (Latince Luna) olarak geçmektedir. Yani Artemis aslında ismine göre Ay Tanrıçasıdır. Kimi şairler Hekate’yi de Artemis olarak algılarlar. Bazı şairler ise Artemis’i gökte Selene, yeryüzünde Artemis, yeraltında ve gökte Hekate olarak anmaktadır.

Hangi isimle anılırsa anılsın o öncelikle çok iyi bir avcıydı! Yunan donanması Troia gitmek istedikleri zaman Artemis’e genç bir kızı kurban etmek zorunda kalmışlardı. Böylesine de yaptırım gücü olan bir Tanrıça! Bir kadın rahatça son nefesini verdiyse bu canı Artemis’in gümüş okları ile aldığına inanılırdı. Belli ki o bir Tanrıça bedeninde, bir Tanrı ruhunun kudretini taşıyan biriydi.

Avlanmayı seven Tanrıça hayvanlar âleminden geyiği sevdi ve avlanırken gölgesinde dinlendiği Selvi de onun ağacı oldu…

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

 

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu