Çocuk Kova

KOVA ÇOCUK;

(20 Ocak- 18 Şubat)

 

 

Element: Hava

Nitelik: Sabit

Yönetici gezegeni: Satürn, Uranüs

Madeni: Uranyum, gümüş

Taşı: Ametist, yeşim, almandit

Uyumlu renkleri: Turuncu, gece mavisi, alacalı tonlar, koyu siklamen

Uygun meslekler: Astrolog, sıradışı işler, reklamcı, halkla ilişkiler, altarnetif tıp, homeopati, elektrik eletronik ile ilgili alanlardaki meslekler

Temsil ettiği organlar: Kan dolaşımı sistemi, tansiyon, sinir sistemi

Vücuttaki bölgesi: Baldırlar, ayak bilekleri, bacaklar

Fiziksel özellikleri: Kısa, kalın bir beden yapısı, uzun yüz, pembemsi bir ten

Anlaştığı Burçlar: İkizler, Terazi

Anlaşamadığı Burçlar: Boğa, Aslan, Akrep

 • Evimize hoş geldin Uranüs bebeği! Bu bebekten daha doğar doğmaz gözlerinizi alamayacaksınız. Çünkü sizi ilk andan itibaren, son derece dikkatli bakan, ışık saçan gözleri ile büyüleyecek!
 • Öncelikle belirtmem gerekiyor ki, evinize küçük bir dahi geldi. O bildiğiniz çocuklardan değil. Genlerinde Uranüs’ün sıra dışılığını, özgürlükçü yapısını, liberalliğini, devrimciliğini taşıyor ve hayatının tüm safhalarında sizi bu yönlerini gösterecek.
 • Sakın sakın bebeğinizi fazla üşür diye geceleri kat kat örtmeye kalkmayın. Kova bebekleri bundan fazlası ile rahatsız olur. Küçük bedenlerini dar ve sıkı giysilere hapsetmeyin. Olabildiğince içinde rahat hareket edeceği kıyafetler giydirmeye özen gösterin.
 • Çoğu zaman büyümüşte küçülmüş gibi ettiği boyundan büyük laflar ile sizin ağzınızı açık bırakacak. Bilin ki karşınızda yaşından çok ileri, oldukça akıllı biri duruyor. Emin olun onun parlak zekâsı ve algıları dünyayı keşfetmek üzere sonsuza kadar açılmış durumda. Büyük bir merakla her şeyi anlamaya çalışıyor.
 • Küçük kovanız elektronik aletlere son derece meraklı bir çocuk değil mi? Bunları kurcalamaya bayılır. Ona ayrılan ve tekrar birleştirilen oyuncaklar alabilirsiniz. Ayrıca tarihteki keşifler ve icatları anlatan bir kitap hediye ederseniz yüzündeki büyük sevinci göreceksiniz. O anda kendisinin de bir icat peşinde olması ve bunu bitirmesi an meselesi olabilir!
 • “Neden benim çocuğum her şeye karşı çıkıyor, söylediğim bir şeyi ilk anda yaptırmam adeta imkânsız” dediğinizi duyar gibiyim. Evet Kova çocuğu bilinen, kabul edilmiş kurallara başlangıçta uymakta güçlük çeker. Çünkü onun kafasında kendi fikirleri, düşünceleri vardır ve bunları test etmek ihtiyacındadır. Belki sizin istediğiniz şey doğru değildir, değiştirilebilir ve yenilenebilir. Bu düşünce ile hareket eder. Bu nedenle siz ondan beklediğiniz davranışın nedenlerini izah etmeli ve onu biraz da olsa gevşetmeye çalışmalısınız.
 • Onun biraz dalgın olduğundan şikayet ediyor olabilirsiniz. Evet bu çocuklar konsantre olmakta güçlük çekerler. Bu nedenle verdikleri sözleri tutmamaları, eşyalarını kaybetmeleri, saatinde evde olamamaları gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Fazlasıyla hayal kurmaya meyillidir. Düşüncelerini toparlaması, odaklanmayı öğrenmesi konusunda onu eğitin.
 • Çocuğunuzun fiziksel faaliyetlerdense zihinsel faaliyetlere odaklandığını göreceksiniz. Bedensel ve ruhsal anlamda sağlıklı olması için onu spora teşvik etmenizde fayda var. Hatta özellikle onu okul takımına yazdırmanızı ya da kendi seçtiği alanda bir aktiviteye yönlendirmenizi tavsiye ederim.
 • Kova çocuğunuz kimi zaman kendi ile yalnız kalmaktan, kimi zaman da sosyalleşmekten hoşlanır. Arkadaşlık ilişkilerini kolaylıkla kurabilir. Her kesim ve yaştan kendisine dostlar edinebilir. O, hümanist yapısı gereği insanları sever, onların arasına karışmaktan büyük zevk alır.
 • Ön yargısız, açık fikirli, geniş vizyonlu olduğu için yeniliklere açıktır. Bu nedenle kimi zaman olaylara bakış açısı size farklı ya da yanlış gelebilir. Ancak ona yanlış düşünüyorsun demeden önce durup biraz beklemek gerekir. Zira onlar gelecekten günümüze gelmiş gibidirler. Yeni çağları başlatmak, radikal kararları hayata geçirmek, devrimler yapmak için!
 • Hani hiç ders çalışmadan sınıflarını geçen öğrenciler vardır. Onlar not almaktan hoşlanmazlar, sadece öğretmenin anlattıkları ile sınıflarını geçmeye çalışırlar. İşte tipik bir kova çocuğu! Onu dayatmacı bir üslupla ders çalışması için fazla zorlamaya kalkmayın. Bu tepkiniz ters tepebilir. Konsantrasyonunu arttırması, odaklanması için onu teşvik edin. Ders sırasında kendi zihnine dalıp hayal kurmaktan uzak durmasını öğütleyin.
 • Çocuğunuzun bir öğretmen, doktor, mühendis olmasını mı hayal ediyorsunuz? Peki acaba sizin hayallerinizle onunkiler bağdaşıyor mu? Pek sanmıyorum. Belki onu çok daha radikal bir planı vardır. Belki ülkenin başkanı olup yeni bir düzen getirmek, uzay bilimci veya ünlü bir astrolog olmak peşindedir. Sıradan bir mesleği seçse bile eninde sonunda insanlık adına bir şeyler yapmak isteği içinde hep var olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun ne kadar kıymetli olduğunu hep hatırlayın. Kendinden çok toplumu düşünen bireylere her zaman ihtiyacımız var…

 

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.text.

 

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu