Hermes

HERMES

herrmes

 

Ve Tanrılar sahnesinde meydana yepyeni bir Tanrı çıkıyor. Zeus ve Atlas’ın kızı Maia’dan olma Hermes! Hermes diğer Tanrılardan çok farklı, çünkü ona babası Zeus tarafından verilmiş bir görevi var. Haberci Hermes!

Büyük bir Krala her şeyi haber veren, Tanrıların arasında en tilkisi, en bilmişi, en sarrafıydı o.. Ayrıca çok önemli bir özelliği ile diğer Tanrılar içinde farklılaşıyordu. Neydi bu özellik? Hermes usta bir HIRSIZDI! Hatta doğduğu gün yaptığı hırsızlıkla tarihin yapraklarında yer alabilmiş bir Tanrıydı o!

Mitolojik efsanelere göre;

Sabahleyin erkenden doğdu,

Akşam çökünceye kadar çalmıştı bile,

Apollon’un sürülerini.

Yani Hermes, Işıklar Tanrısı, Güneşler Tanrısı, Okların Tanrısı, Şifacı ve Tanrıların Tanrısı sıfatlarını alan Apollon’u altetmişti. Bu nasıl bir güçtü? Demek ki onun kendi menfaatlerine işleyen kıvrak, keskin bir zekası ve yine kendi çıkarları için kullandığı özel yetenekleri vardı.

Ama Hermes çaldığı sürülerin sahibi olamadı. Babası Zeus Hermes’ye bu sürüleri geri vermesini emretti. Hermes sürüleri geri verdiği gibi, kardeşi Apollon’a kendi elleri ile yaptığı çalgıyı armağan ederek onun gönlünü bile kazandı.

Hermes’nin Tanrılar arasında diğer isimlerinden birinin Ticaret Tanrısı olarak geçmesi de bir tesadüf olmasa gerek! Belki Apollon ile arasında geçenler onun bu isimle anılmasını sağladı, yaptığı haksızlığı güzel bir tavırla telafi etti Hermes ve bu olay ile ticaret yapanları koruyan Tanrı olarak anılmaya başlandı.

Hermes’nin Tanrısal gücü diğerlerinden başkaydı. O ölülere yol gösteren, onları gitmeleri gereken yola yönlendirmekteydi. Aynı zamanda haber veren sıfatı gerçekten Tanrılar arasında onu diğerlerinden üstün kılıyordu. Mitolojik hikayalere baktığımızda Hermes’nin diğer Tanrılardan daha çok anlatılması da bunlardan dolayı olsa gerek…

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

 

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu