Dünya

DÜNYA

dunya1

Güneş Sisteminde, Güneş’e uzaklık sırasında üçüncü sırada yer alan Dünya, evrende üzerinde yaşam olduğuna inanılan tek gezegendir. Diğer gezegenler ile kıyaslandığında ise en yoğun gezegendir. Büyüklük sıralamasında ise beşinci sırada yer alır.

Dünya hem kendi çevresinde hem de Güneş’in çevresinde dönmektedir. Kendi ekseni etrafındaki döngüsünü 24 saatte tamamlamakta ve batıdan doğuya doğru dönmektedir. Ekseni etrafındaki dönüşü 365 gün 5 saat 48 dakika sürmektedir ve bu döngü gece ve gündüzün var olmasını sağlamaktadır. Ekseninin 23 derece eğik olması mevsimlerin meydana gelmesine sebep olur. Ortalama yüzey sıcaklığı 15 °C ‘dir.

Dünya’nın düzgün bir geometrik yapısı yoktur, kutupları daha basık olan şekline “geoibs” denir. Evatordaki çapı kutuplar arası çaptan 43 km. daha fazladır. Hiçbir gezegen dünyanın benzeri bir atmosfere sahip değildir.  Uzaydan bakıldığında mavi renkte görünmesinden dolayı “mavi gezegen” olarak da adlandırılır.

Dünya kimyasal tabakalardan oluşan bir gezegendir. Manto tabakası, dış kabuğu, iç kabuğu, çekirdeği bulunmaktadır. Atmosfer ve Litosfer tabakaları bilim adamları tarafından incelenebilmekte ve gözlemlenebilmektedir. Yeryüzünün derinliklerindeki sıcaklık depremler ve volkanların incelenmesi sonucunda elde edilen verilerden öğrenilmektedir. Yüzeyinde oldukça ince yer kabuğu bulunur. Yer kabuğu derinliği 6 ile 70 km. arasında değişen bir kabuktur. Yer kabuğunun altında ise Manto tabakası denilen bir tabaka vardır ki, bu tabaka daha ağır metallerden oluşmakta ve derinliği 2.865 km.’ye kadar inmektedir. Buranın altında ise dünyanın merkezine kadar , 3.473 km. boyunca uzanan çekirdek kısmı yer almaktadır. Buradaki metaller daha yoğun ve ağırdır. İç çekirdeği kaplayan dış çekirdek ise sıvı haldedir. Yerçekirdeğinde bulunan ağır metaller çok büyük bir basınç altında sıkışmış durumdadırlar. Bilim adamları çekirdeğin yapısının demir ve nikelden oluştuğunu ileri sürmektedirler.

Dünyanın tek bir uydusu bulunmaktadır. O da Ay’dır.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu