Yengeç Burcu Kadın

YENGEÇ KADINI

yengeckadini

Evet, ben bir Yengeç kadınıyım. Eğer eşiniz, anneniz, ya da ileride evlenmeyi düşündüğünüz sevgiliniz Yengeç’se, o zaman bu yazıyı dikkatle okuyun.

İlk karşılaşmamızda beni biraz çekingen, utangaç bulabilirsiniz. Kalbimi, duygularımı açmam için öncelikle sizi iyi tanımam gerektiğine inanırım. Eğer bana karşı ilgi duyuyorsanız, bunu önce sizin göstermeniz gerek çünkü ilk adımı sizden bekliyor olacağım. Sezgilerim güçlü olduğu için, benden çok saklanabileceğinize inanmayın. Fazla konuşmuyor ya da yorum yapmıyor olmam sizi sakın yanıltmasın.  O sırada inceden inceye tüm detayları gözden geçiriyorumdur, bunu bilin.

Benimle birlikte iken hayatın tekdüze olmayacağına emin olabilirsiniz. Kimi zaman duygularımın yoğunluğu ile denizlerin dibine dalsam da sevinçlerim, coşkularım ve olağanüstü hayal gücüm ile sizi göklere de çıkarabilirim.

Ben su grubundanım. Denizin kimi zaman bulanmasını, kimi zaman berraklaşmasını, bazen coşkunca taşmasını, bazen de çağlamasını düşünün. İşte ben de böyleyim, duygularımın etkisi ile zaman zaman, bazen an an değişkenlik göstermeme alışın.

Eğer benimle birlikte iseniz siz bana aitsiniz. Eşim veya sevgilim iseniz sizi diğer kadınlardan oldukça kıskanırım. Diğer kadınların bakışlarını üzerinizde hissetmekten hiç hoşlanmam. Sahip olduklarımı olabildiğince korurum ve onların incinmemesi için elimden geleni yaparım. Çocuklarım veya eşim hakkında aleyhte bir söz söylenmesine asla müsaade etmem.

Hasta olduğunuz zaman benden anaç birisini bulamayacağınıza emin olabilirsiniz. Sizi şefkatle sarıp sarmalayacak, ihtiyacınız olan her şeyi yapmaktan keyif alacak ve her türlü fedakarlığa hazır olacağım.

Eğer benim gibi bir Yengeç kadını ile evlenecekseniz; bana karşı ilginizi, sevginizi, sadakatinizi ömür boyu hissetmek isterim. Bu konudaki özgüven eksikliğimi; söyleyeceğiniz güzel sözler, planladığınız romantik yemekler ve vereceğiniz gösterişli hediyelerle beni şımartırarak giderebilirsiniz.

Evlilik demişken, çok önemli bir sırrımı daha açığa paylaşmak isterim. Bundan sonra benim ailem, sizin de aileniz olacaktır. Canım anneme, anne demek istemezseniz buna çok alınırım. Onların ihtiyaçlarını, aynı kendi aileniz gibi gözetmenizi beklerim. Onları bayramlarda ziyaret etmeniz, saygı ve sevgi göstermeniz benim için son derece önemlidir. Yaşadığım sürece aile bağlarımın ne kadar kuvvetli olduğunu zaten göreceksiniz. Ailem benim her zaman önceliklerim arasında olacak.

Eğer benimle bir yuva kurmak isteğinde iseniz, beni güven içinde yaşatabileceğinize emin olmam gerek. Savurganlıktan ve israftan hoşlanmam. Her zaman gelecek endişesi duyduğum için, para biriktirmeyi severim ve sizin de benim gibi tutumlu olmanızı beklerim. Yarınlarımızı da düşünmemiz gerek değil mi?

Beni mutlu edebilmek, ruhumun derinliklerindeki eğlenceli kadını su yüzüne çıkarabilmek için bir seyahat organize edin. Ama gideceğimiz yer mutlaka deniz manzaralı bir otel, çok etkileyici kumsalı olan bir sahil şehri olsun. Denizi gördüğümde o kadar mutlu olurum ki, sanki ruhum adeta kanatlanır. Bir yengeç gibi, ben de suda kendimi bulurum. Eğer beni biraz depresif ya da sıkıntılı görürseniz, yine rahatlamam için aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Bilmelisiniz ki, benim çocuklarım hayatım boyunca bedenimin bir parçası olacaktır ve her zaman eşimden önce gelecektir. Kimi zaman onlara olan düşkünlüğüm ve bağlılığım biraz sıkıntı verici olabilir.

Hayatları boyunca onlara hiç büyümemiş gibi davranabilirim. Kaç yaşına gelirlerse gelsinler, onları korumam gerektiğini düşünürüm. Evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış bile olsalar; “Havalar çok soğuk, bu üstündeki ince. Bu şapkayı giy. Bu yemek sana dokunur, dişlerini fırçaladın mı, kaçta eve geleceksin ” gibi sorularımla onların üstlerine titremeye devam ederim.

Bana sesinizi yükseltmenizden, özellikle insanlar içinde beni kıracak şekilde konuşmanızdan tahmininizin çok üstünde rahatsız olurum. Bu benim kalbimi fazlasıyla kırar ve hemen küser ve kabuğuma çekilirim. Kabuğuna çekilmiş bir yengeci tekrar dışarı çıkarmanın ne kadar zor olduğunu bir düşünün! Size güvenip yüzünü göstermesi oldukça zordur. Yani barış teklifinizi uzun süre kabul etmeyebilirim.

Oldukça sakin, sabırlı görünmem sakın sizi yanıltmasın. Bu ılımlı ve sütliman görüntüme rağmen, beni kızdırdığınız takdirde kıskaçlarımla sizi yaralayabilirim. İşte o zaman nereye kaçacağını şaşırırsınız. Bu nedenle sabrımın sınırlarını zorlamanızı tavsiye etmem.

Kuruntulara, vesveselere kapılmam an meselesidir. “Kocam işten çıkalı çok oldu ve eve hala gelmedi, acaba başına bir şey mi geldi? Çocuğum düştü, acaba ciddi bir yara almış olabilir mi? Hemen acile mi gitmek gerekiyor? Sokağımızın köşesinden ambulans geçiyor, acaba bizim mahallede tanıdık birine mi geldi?” Lütfen bu  kuruntularıma alışın. Beni anlamanızı bekliyorum.

İnsanlar tarafından eleştirilmekten, tavırlarımla ve sözlerimle dalga geçilmesinden hiç hoşlanmam. Böyle bir durumla karşılaştığımda, kalbime adeta bir hançer sokulmuş gibi hissederim. Ben insanlara karşı yardımsever, insaniyetli, onlara acıyan, şefkat gösteren bir kişiyim. Duygularımı hiçbir zaman hafife almayın.

Bazen kararlarım konusunda oldukça inatçı olurum. Örneğin; patronunuzun davetine katılmamaya karar verirsem, dünya yıkılsa beni oraya götüremezsiniz. Boşuna ısrar edip beni kararımdan döndürmeye çalışmayın. Boşa kürek çekersiniz!

Yengeç burcunun bir sırrını daha sizinle paylaşmak isterim. Evet, ben biriktirmekten ve saklamaktan hoşlanıyorum. Geçmişin izlerini taşıyan eşyalardan kopamam. Yıllar önce eşimin hediye ettiği gülü, çocuklarımın ilk elbiselerini, sevgilimin askerdeyken gönderdiği mektupları, eski aile resimlerimi hep saklarım. Geçmiş benim için hep önemlidir. Belki bir gün ihtiyaç olur mantığıyla yıllar öncesinden kalan faturaları, makbuzları, kartonları, eşyaları çöpe atmam, atamam. Kim bilir, belki bunlar zamanı gelince çok işe yarar!

Büyük üzüntülere, borçların kapıya dayanmasına, kocamın işsiz kalmasına dayanabilirim. Gerçekten çok sabırlı bir anne ve eş olurum. Ancak olaylar baş edeceğimin de ötesinde gelişir ve giderek büyürse depresyonun eşiğine gelebilirim. Kendimi güven içinde hissetmek istediğim için böyle durumlarda hep yanımda bir destek, sırtımı dayayacak bir çınar ararım. Eğer bulamazsam tıpkı bir çiçek gibi, yavaş yavaş kapanırım ve bir daha açılmam zaman alabilir.

İşte Yengeç burcundaki ünlü kadınlar;  Türkan Şoray, Sezen Aksu, Lady Diana, Natalie Wood… Hepsinin hayatları gözlerimizin önünde. Artık yorum sizin, seçim sizin…

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu