Poseidon

POSEIDON (NEPTUNUS)

Yunan Mitolojisinde Başkan Zeus’tan sonra ikinci sırada yer alan Poseidon; Denizlerin Tanrısı!

Poseidon’un diğer adının Neptunus olması ne kadar manidar, çünkü Astrolojide Neptun balık burcunun yönetici gezegenidir, dünyanın soyut yönü ile alakadar olur.

Denizlerin dalgalarının gücü öylesine yüksektir ki, bu dalgalarla kayarak yukarılara çıkabilir ya da bu dalgaların içinde derin diplerde de kaybolabilirsiniz.

İki tarafı denizlerle çevrili olan Yunanlılar geçimlerini de elde ettikleri denizlerin Tanrısına derin bir saygı ile boyun eğdiler. Poseidon’un denizin dibinde büyük bir sarayı olmasına rağmen Tanrıların mekanı olan Olympos’ta oturuyordu ve Okeanos’un torunu Amphiritrite ile evliydi.

Yunan Mitolojisine göre denizlerin tüm hakimiyetini adeta ellerinin arasında bulunduran Poseidon isterse büyük fırtınalar, tusunamiler ile onları cezalandırabilme gücüne sahipti, adeta dizginlenemeyen bir vahşi kısrak gibi! Dilediği takdirde de denizi sakin, uysal bir tay haline getirebilirdi.

Geçmişin günümüze aktarılan sayfalarında bu durum öyle güzel ifade edilir ki;

Poseidon efendimiz, bu yüceliği sen verdin bize,

Güçlü atları, genç atları, derinlikler yasasını sen verdin.

Buyurdu, fırtına rüzgarı yükseldi,

Denizin dalgaları da.

Poseidon öylesine güçlüydü ki, denizlerin taşkın dalgalarından kendisi etkilenmez, altın arabası ile bu dalgaların arasında gezerdi ve o gezdiği zaman deniz, Tanrısının altında dinginleşir, üzerinde esen fırtına rüzgarları diner ve sakin haline geri dönerdi.

Bu Tanrının diğer adının Toprak Titreten olması da çok anlamlı; çünkü Denizlerin Tanrısı üç uçlu mızrağını kullanarak dilediği yeri titretmeye güç yetirirdi.

Poseidon hayvanlar aleminden atlarla ilgilenir, boğaya da kendini yakın hissederdi.

 

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

 

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu