Ay – Yengeç

AY- YENGEÇ

astrolojide_ay

Yönettiği burç:  YENGEÇ

Yönettiği ev: 4. ev

Element: Su

Nitelik: Öncü

Cinsiyeti: Dişil

Güçlü olduğu burç: Boğa

Düşük olduğu burç: Akrep

Zararlı olduğu burç: Oğlak

Mitolojide Ay: Artemis, Luna, Diana, Phoebe, Latona, Lucina, Cynthia, Proserphina, Noctiluea

Renk:  Gümüş, beyazımsı gri, açık pembe, violet, fildişi, krem

Haftanın günü: Pazartesi

Taşları:  Ay taşı, kristal, pembe yakut, inci, zümrüt

Çiçekleri: İnci çiçeği, nilüfer, beyaz zambak, mor sümbül

Bitkileri: Şifa otları, tere, defne, keten, kenevir, sazlık, sulu yerlerde yetişen bitkiler, ağacı köknar

Hayvanları: Yengeç, kurbağa, kaplumbağa, evcil hayvanlar, ördek, piliç, horoz, fil, deve, koyun, zürafa, turna

Ülke ve şehirleri: Yeni Zelanda, Danimarka, Hollanda, Azerbaycan, Musul

Yerler: Limanlar, göller, dereler, dar sokaklar, otobanlar, tarlalar

Zodyak’taki turu: 27 gün 7 saat 43 dakika

Her burçta kalma süresi: 2,5 gün

Etkilediği organlar: Rahim, kadınlarda göğüs hastalıkları, beyincik, mukoza zarı, doğurganlık, vücut sıvıları, mide, karın, ter bezi, göğüsler, otonom sinir sistemi, lenf bezleri, kadınların 28 günlük menstürasyon döngüsü, sindirim sistemi, kadında sağ göz, erkekte sol göz,

Hastalıklar: Karaciğer ve romatizma rahatsızlıkları,  ciğerler, mide, dalak ve göğüs hastalıkları, cilt problemleri, kolit, salgı bezleri sorunları, üreme organları rahatsızlıkları, sol tarafta felç, vücutta su toplaması, karın ağrısı

Meslekler: Hasta bakıcılar, sağlıkla ilgili çalışanlar, yuva öğretmenleri, çocuk bakıcılığı, hemşireler, ahçılık, otelcilik, antikacılık, bahçe işleri, perde ve sahne ile ilgili meslekler, bankacılık, balıkçılar, postacılar

Tanımladığı kişiler:  Anne, eş, teyzeler, kraliçeler, kontesler, halk, koruyucu ve bakıcı kişiler, içki satanlar, sarhoşlar, sıvılarla ilgili meslekler,  seyyahlar

 ASTROLOJİDE AY

moonAy burcum benim duygusal ihtiyaçlarım, iç dünyam, hislerim, geçmişimdir. Annemi ve hayatımdaki önemli kadın figürlerini temsil eder. Doğuştan anaç bir yapıya sahibim. Ay’ım hangi evimdeyse içgüdüsel olarak oraya yönelirim. 

Sembolümdeki hilal şeklindeki yarım daire ruhumu temsil eder, haçın bulunmayışı madde ile ilgim olmadığını belirtir. Şekil değiştiren yapım geliştirmem gereken karakterimi gösterir.

Ay gezegenler arasında en hızlı hareket eden gök cismidir. Dünya’nın etrafında 28 günde bir hareket etmesi kadınların menstrual (regl) dönemi ile ilgilidir. Bize en yakın gezegen olan Ay’ın hem Dünya’mız hem de biz insanlar açısından önemi büyüktür. Çünkü Dünya’mızdaki gel git olaylarının, tüm suların kabarıp alçalmasının sebebi Ay olduğu gibi kişiliğimizde, ruhumuzdaki olumlu ve olumsuz duygu ve düşüncelerin, dalgalanmaların kaynağı da yine bu gezegendir. Kişinin Güneş burcu yanında Yükselen burç ve Ay burcunun da ne olduğu son derece mühimdir.  Hepsinin haritadanın yorumlanmasında ayrı ayrı önemi bulunmaktadır. 

Olumlu yansımaları; yardımsever, iyi huylu, romantik, yenilikçi, hırslı, yurtsever, aileye bağlı, yüksek empati yeteneği, tuttuğunu koparabilme, sosyal, hayal gücü yüksek, duyarlı, hassas, sadık. Olumsuz yansımaları; korkak, pasif, endişeli, değişken duygular, meslekte başarısızlık, çocuksu tavırlar, çekingen, değişime açık olmayan, depresif, hırssız, mantıksız, aşırı düşkün, sevdiğine bağımlı, egoist, suçluluk hissettiren. 

Ay Yengeç burcunu ve 4. evi yönetmektedir. Gezegenlerin kraliçesi Ay boğa burcunda güçlü konumdadır, onun sakin ve dingin yapısında huzur bulur. Yengeç’in karşıt burcu olan oğlak burcunda ise zararlı konumdadır. Çünkü Oğlak’ın sert, statükocu, sınırlayıcı ve donuk karakteri içinde rahat edemez, naif yapısına ters düşer. Aynı şekilde Ay akrep burcunda da düşer. Akrep’in kontrol merakı, güç isteği ve derinlemesine her şeyi araştırması Yengeç’in duygusal dünyasında büyük karmaşa ve şüphe yaratır, takıntı meydana getirir.

Ay; kişinin yaşama karşı tavır ve tutumlarını, bilinçaltını, gizli yönlerini, önsezilerini, coşkularını, arzularını, en gizemli duygularını anlatır. Ay gökyüzünde kimi zaman hilal, kimi zaman dolunay oluyorsa, bireyin duyguları da aynı böyle farklı farklı dalgalanmalar göstermektedir. Ay burcu aslında kişiliğin gizemli yönüdür. Ay’ın haritadaki olumlu konumlanmasında birey dünya üzerinde kendisini güvende ve mutlu hissederken, olumsuz açılarda; duygusal anlamda bocalayabilir, mantıklı davranmaktan uzaklaşabilir, içsel olarak tatmin olmakta zorlanabilir, ani tepkiler göstererek tuhaf hareketler sergileyebilir. Geçmişe aşırı bağlı kalma eğilimi içinde olmaları ise en büyük handikaplarıdır. Kişi sanki lisan bilmediği yabancı bir ülkede bulunan turist gibi kendisini ifade etmekte zorlanır. Bu yüzden Ay burcu ve aldığı açılar son derecede önemlidir. İnsanın toplum içindeki duruşunu etkileyen güce sahiptir. Hayatımızda, otomatik davranışlarımız da Ay’ımızla ilgilidir. Aynı zamanda haritadaki Ay beslenme ve büyütülme hakkında da bilgiler verir. Genetik yolla geçen hastalıklar ve çocukluk zamanlarında aldığımız eğitimler Ay ile alakalıdır.

Güneş eril ve Yang iken, Ay dişil ve Yin’ dir. Hayattaki en önemli kadın temalarını; eş ve anneyi temsil etmektedir. Aynı zamanda Güneş geleceğimizi, Ay ise geçmişimizi anlatmaktadır. Güneş kişiliğin bilinçli yönü iken Ay ise bilinçsiz yönüdür. Çocukluk zamanına ait anılar da Ay tarafından yönetilmektedir. Zaman zaman bilinçaltında biriken, mutlu ve mutsuz eden hatıraları Ay su yüzüne çıkarmaktadır.

Bir kadının haritasındaki Ay; özünü gösterdiği gibi, çocuğuna nasıl bir anne olacağını da göstermektedir. Ay gebeliğin ve doğumun da yöneticisidir. Bir erkek için ideal kadın kendi haritasındaki Venüs ve Ay’a göre değişmektedir. Venüs erkeğin fiziksel olarak çekildiği kadını, Ay ise erkeğin duygularına hitap edecek kadını göstermektedir. Aynı zamanda Venüs genç, Ay ise olgun kadınları anlatır.

Ay her burçta 2,5 gün kalmaktadır. Yeni ay dönemleri hayattaki yeni başlangıçlar zamanıdır. Bu sırada atılan tohumların hasatını alma zamanı ise her Yeniay’dan iki hafta sonra gerçekleşen Dolunay’da olacaktır.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu