Ay Oğlak

 AY OĞLAK

oglak

Hayatının amacını bulmak ve bunun peşinde koşmak arzusundadır. İdealisttir. Ay Oğlak’ta çalışkandır, gözü zirvededir, başarma arzusu öylesine yoğundur ki durup dinlenmeden yoluna devam edebilir. Ay Oğlak kendi amaçlarını ve ailesinin ideallerini gerçekleştirme arasında gel gitler içindedir. Bu onun ruhunda büyük bir bocalama hissi yaşatır. Duygularını kontrol altına alma hissi yoğundur, davranışlarının ve duygusal eğilimlerinin nasıl olması gerektiğini belirler ve buna göre davranır. Sorumluluk hissinin yoğunluğu oldukça güçlüdür. Temel amacı insanların saygısını kazanmaktır.

Ay Oğlak’ın dünyasının içine giren insanlar onu duygusuz, eril yönü güçlü, son derece kontrollü, ciddi, hatta sıkıcı insanlar olarak tanımlayabilirler. Bu kişi duygusal bunalımlara girenleri anlamakta zorluk çeker ve mümkünse onlardan hemen uzaklaşmak eğilimindedir. Çevresi ile arasına mesafe koyan,  duygularını baskı altında tutan bir yapıdadır. Ruhu donmuş izlenimi yaratır. İnsanların zaaflarını anlamayan ve buna müsamaha göstermeyen bir karakteri vardır. Hayatı öylesine ciddiye alır ki çocuksu bir rahatlıkla dalgalar arasında yüzen insanları bir türlü anlayamaz, onlar gibi olmak asla istemez. Maddiyata o kadar çok önem verir ki, hayatın yapı taşlarından biri ve anlamı olarak görür. Kurallara, geleneklere, atalara bağlılıkta ön sıralarda yer alır.

Ay Oğlak’ta! Üzgünüm ki bu sefer misafirliğe gittiği evde keşke hiç gelmeseydim hissinde! Neden mi? Çünkü Oğlak Ay’ın yönetici gezegeni olan Yengeç’ten alabildiğine hem de 180 derece uzakta konumlanmış durumda. Bu ne demek biliyor musunuz? Bu duygularını, hislerini dikkate almayan, her zaman mantık çerçevesinde hayatını kontrol altına alan, yöneten bir beyin ve beden demek!

Ay Oğlak’ta iken haritanın olumlu veya olumsuz açılar altında olması çok önemli. Çünkü açılara göre Ay Oğlak çok farklı karakterler gösterir. Eğer Ay Oğlak’ta iken olumsuz açılar haritaya hakimse, duyguları yöneten gezegenler bulundukları evde rahat değilse veya haritada hiç yoksa o zaman Ay Oğlak hırslı, ideallerinin peşinden giden, gözünü yükseklere dikmiş, şan ve şöhret ile hayatını taçlandırmaya kesin kararlı olan bir ruhtur.

Ay Oğlak bazı insanlar gibi bir lokma ekmek bir hırka mantığını asla kabul etmez veya bir şirkette belli bir pozisyonda ömür boyu görev alıp bir arpa boyu gidemeyenlerin aynı statüde yıllarca kalmalarını anlamaz. O gökyüzüne bir merdiven dayamıştır ve basamakları ısrarla tırmanıyordur. Bunun yanında aşılıp geçilemeyen bir inadı vardır. En önemlisi kendi ideallerine doğru dolu dizgin büyük bir istek ve tutku ile ilerlerken önüne çıkan engelleri ve kişileri de biçer geçer. Gözünüzün yaşına da bakmaz. Duygusal anlamda bunu yapmasına engel olan acıma, merhamet gibi vasıflara da sahip değildir. Lütfen böyle bir Ay Oğlak yanınızdan geçerse yol verin geçsin ayaklarının altında ezilip kalmayın.

Yine belirtmek isterim ki haritanın olumsuz açıların derecelerine göre Ay Oğlak tutucu ve aşırı gelenekçi bir yapı sergileyebilir. Toplumda beraber yaşadığı insanlara sevgi, şefkat, hoşgörü göstermez, gösteremez. Onun hayat felsefesi saygınlık kazanmak ve toplumdaki yerini yüceltmektir. Sadece kendisini düşünür, alabildiğince bencil olur. Bu tutkulu idealist amaçlarına ulaşmada öylesine kararlı olur ki ya istediği şan ve şöhrete kavuşur ya da banka hesabından dolarları taşar, zengin olur!

Ay Oğlak (haritasına göre) küçük insanların küçük hedefleri olduğunu düşünür ve kendine büyük hedefler koyar. Ayağına takılan çakıl taşlarına aldırış etmez,  çok MADDİDİR! Para kazanmalı ve zengin olmalı, ünü, şanı yayılmalıdır. Ay Oğlakla karşılaştığınızda adeta bir kaya parçası ile muhatap olduğunuzu sanabilirsiniz. Çünkü öylesine sert, öylesine güçlüdür ki üzerine yağan yağmurlardan, karlardan hiç etkilenmez! Ama harita olumlu açılar altında ise, su grubundan Yengeç, Balık gibi burçların haritadaki konumlanması iyi ise ve enerjilerini kişiye akıtabiliyorlarsa; (örneğin Güneş Burcu Yengeç,  Ay burcu Oğlak olan bir kişi) duygularını işine karıştırmaktan kendini alamayan biri olacaktır. Zaman zaman dengesi bozulacak, hislenecek, gözlerinde yaşlar birikecektir. Yani kişinin mantığına veya duygularına göre hareket etme tercihi olacaktır.

Peki ya aşk? Biraz gözünüz korktu değil mi! Korkmayın lütfen. Harita uyumlu açılarla besleniyorsa Ay Oğlak erkeğini sevdiğiniz için pişman olmayacaksınız. Karşınızda iyi bir kariyer yapmış ve yapmaya devam eden, büyük ihtimalle işkolik ama evini de ihmal etmeyen, belki toplumda saygın olarak bilinen bir kişi duruyor olabilir. Kim bilir? Ama bildiğim bir nokta var, Ay Oğlağın size aşık olmasını istiyorsunuz değil mi? O zaman onunla aynı paralelde ilerleyen bir ruh olmanız gerekli! Sizin de hayatta gerçekleştirmek istediğiniz idealleriniz olmalı, güçlü ve kırılmaz bir hırsa sahip olmalısınız. Yani kısaca yanına ve beynine yakışmalısınız. İşte o zaman sorun yok! Erkeğiniz sizin diğer tüm kadınlardan üstün olduğunuzu düşünmeli, siz bir şekilde düşündürtün! Eğer kendi karakter yapısına uygun olduğunuzu düşünürse parmağına yüzüğü geçirdiniz demektir, hem de kolayca! Ama sonrasında onu yuvasına ve size bağlamak kendi elinizde. Çünkü Ay yuvayı temsil eden bir gezegendir. Olumsuz enerjiler altında ise yuvanın kişi için önemi kalmayacaktır, evlerine koşarak giden evim güzel evim mantığında yaşayan kişilerden biri olmayacaktır. Ev sadece onun lüks arayışının bir simgesi olarak toplumdaki yerini yükseltecek bir mekandır, o kadar!

Sizi uyarmak istediğim bir konu daha var, Ay Oğlak erkeği cinselliğine düşkündür; bu nedenle gözü kadınlardadır. Ay Oğlak erkeğine aşık olacaksanız (haritasına göre) bu erkeğin gizli ilişkilere açık olduğunu bilmeniz gerek, hem yuva mefhumu yok, hem dünyaya dair büyük bir hırs içinde, hem de duygusal anlamda çok zayıf ! Eee o zaman bu erkeğin karısına çok bağlanmasını beklememek ve gözleri açmak gerek!

Ay Oğlak kadınsa (haritaya göre) bu kadının duygulardan uzak, maddi çıkarlarını korumak ve artırmak üzere programlanmış bir insan olduğunu göreceksiniz. Evlenirim ama ancak beni toplumda yukarı çıkartacak, beni üst sınıfa dahil edecek ve istediğim her şeyi bana alacak bir koca olacaksa düşüncesindedir! Evet evet evet MADDİYİM, BUNA DA HAKKIM VAR! Çünkü ben önemliyim, ben biriciğim, beni eş olarak seçtiği için çok şanslı! İşte Ay Oğlak kadının mantığının sözlere dökülmüş hali!

Hangi mesleği seçer Ay Oğlak! Tabii ki para ile doğrudan ilgili meslekleri. Madencilik, ticaret, sarraflık, çiftçilik yaparak para kazanma isteği vardır. Ama ısrarla zengin ve güçlü olmayı hedefleyen bu beyin kimi zaman büyük bir şirketin yöneticisi, bazen bir ülkenin lideri veya bir ordunun yöneticisi olacaktır.

Sağlık anlamında harita olumlu enerjiler altında ise Ay Oğlak dengeli bir vücut yapısına sahip olacak ve kolay kolay hastalıklara yakalanmayacaktır. Ama olumsuz enerjiler altında ise o zaman sindirim sistemi etkilenecek ve burada arazlar meydana gelmeye başlayacaktır. Bu nedenle dengeli beslenmeye dikkat etmeyi, vücutlarına ağır ve yağlı yiyecekler sokmamaya önem vermelidir. Yaşlandıkça bağırsaklarınızda çıkan sorunlarla mücadele etmesi gerekebilir. Eklemleri hassas olduğu için sürekli egzersiz yaparak bedenini sağlam tutması  gerekir. Dişlerinize de her zaman gereken özeni göstermeniz gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Beyaz oniks, kara kehribar, yılan taşı zirkon taşlarının enerjisi onlara iyi gelir, bu taşlardan yararlanabilirler. Ayrıca kıyafetlerde koyu renkler giymeyi tercih etmelidirler. Kurşuni, siyaha çalan kahve, koyu lacivert, petrol renkleri, morumsu mavinin güzel enerjilerini kullanabilirler.

Dünyaya sığmayıp uzaya çıkan Neil Armstrong’un Ay’ının Oğlak olmasına şaşmamak gerek! Gözlerini ne kadar yükseğe diktiğine bakın lütfen! Ay Oğlağı yeterince tanıdın sanırım…

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu