Gezegen Gün ve Saatleri

GEZEGEN GÜN VE SAATLERİ

gezegen_gun _saatleri

Gezegenlerin gün ve  saat üzerindeki etkileri oldukça eski dönemlerden beri kadim alimlerin dikkatini çekmiştir. Çok önemli Arap astrologları tarafından gözlem yapılarak incelenen ve bizzat kendi edindikleri tecrübeler ile toplanan bilgilerin kitap halinde derlenmesi sonucunda bu bilgiler günümüze kadar  gelmiştir. Çağımızda artık astrolojinin bir alanı olan gezegen saatlerinin önemi bir çok kişi tarafından dikkate alınmaktır.

Gün içinde değişen ruh hallerimiz ile birlikte bazı işlerimizin çok hızlı sonuçlanması söz konusu olurken kimi zaman bitmek bilmeyen bir çarkın içine girdiğimizi hissederiz. Nedensiz mutsuzluklarla beraber, bir anda gelen neşe duygusu ile günümüz aydınlanabilir. Saat saat değişen modumuzun en büyük sebeplerinden biri gün boyu değişen gezegen saatlerinin etkisi altında olmamızdır.

Astrolojik araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre; haftanın her günü ve bu günlerdeki saatler farklı bir gezegen tarafından yönetilmektedir. Bu bilgilerin ışığında zamanı kaliteli değerlendirebilme, hayatımıza yön verebilme  ve doğru zamanda uygun koşulları sağlayarak harekete geçme şansını yakalayabiliriz. Bu sayede rüzgarı arkamıza almamız kaçınılmaz olacaktır.

Peki; gezegenlerin saatlerini (yani hangi saatte  hangi gezegenin etkisi altında olduğumuzu) nasıl hesaplayacağız?

Bunu basit bir hesaplama ile yapabiliriz.

Bir gün yine 24 saat olarak alınır. Burada dikkate alınması gereken şey; Güneş’in doğuşu ile gün, batışı ile de gecenin başladığıdır. Öncelikle gezegen gündüz saatlerini hesaplamak istiyorsanız; elinize herhangi bir takvim almanız arkasından güneşin doğuşu ile batışı arasında kaç saat olduğunu ve bunun da kaç dakika ettiğini bulmanız, sonrasında elde ettiğiniz sayıyı 12 ye bölmeniz gerekmektedir. Sonuçta o gün içindeki gezegenlerin hangi saatler arasında kaç dakikada bir değiştiğini hesaplamış olursunuz. Gezegen gece saatini hesaplamak istiyorsanız yapmanız gereken bu sefer güneşin batışı ve doğuşu arasında kaç saat fark olduğunu, bunun da kaç dakika ettiğini bulup yine bu sayıyı 12′ ye bölmeniz gerekmektedir.

Gezegen saatlerinin dizilişi Kalde düzeni gezegen sıralamasına göredir. Kalde sıralamasında; yer merkezli bakış açısı kullanılarak gezegenler Dünya’dan uzaklıklarına göre en hızlı olandan en ağır hareket edene doğru dizilir . Bu sıralamaya göre her zaman Satürn saatinin arkasından Jüpiter, Mars, Güneş, Venüs, Merkür, Ay saati gelir ve bu sonsuza kadar bu şekilde devam eder.

Gün hangi gezegenin hakimiyeti altında ise (örneğin Çarşamba günü ise Merkür günüdür) güneşin doğuşu itibariyle başlayan gezegen saati de aynı olacaktır. (yani Merkür saati) Sonrasında arkasından gelen saatler Ay, Satürn, Jüpiter, Mars, Güneş, Venüs saati diye devam edecektir.

Burada önemle belirtilmesi gereken nokta şudur; sahip olduğumuz doğum haritaları ile birlikte gezegen gün ve saatlerinin değerlendirilmesi ve  birbirlerine koordine edilerek yorumlanması en doğru sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır. O günün gezegeninin bizim kendi haritamıza yaptığı açılar da son derece önemlidir.

Gezegen gün ve saatleri ile ilgili hesaplama yapmak için;

http://www.astrology.com.tr/planetary-hours.asp sitesinden faydalanabilirsiniz.

 GEZEGEN GÜNLERİ

gezegen_gun_saatleri

Jenerasyon gezegenleri (Uranüs, Neptün, Plüton) hariç diğer 7 gezegenin her biri haftanın bir gününü yönetir. Gezegenin doğası gün boyu etkindir. Öncelikle gezegenlerin hangi günü temsil ettiklerini ve söz sahibi olduğu konuları inceleyelim, sonrasında hangi gün nelere dikkat edip, neleri yapabileceğimize, ajandamızı nasıl planlayabileceğimize göz atılım.

PAZARTESİ – AY GÜNÜ (YENGEÇ BURCU)

Ay yengeç burcunun yönetici gezegenidir. Duygular, tepkiler, bilinçaltı, değişen ruh halleri, hisler, mizaç, duygusal reaksiyonlar, refleksler, kararsızlıklar, değişime uyum gösterme Ay tarafından yönetilmektedir. Ay aynı zamanda  besleme, büyütme, doğurganlık, annelik, sıvılar, nemli yerler, denizler ile bağdaştırılır.

SALI – MARS – GÜNÜ (KOÇ- AKREP BURCU)

Mars koç ve akrep burcunun yönetici gezegenidir. Harekete geçme, efor sarf etme, kendini ortaya koyma, cesaret, rekabet, kararlılık, fiziksel aksiyon, sabırsızlık, atılganlık, çalışkanlık, libido, hayatla mücadele gücü Mars’ın yönetimi altındadır. Aynı zamanda ateş, kesici aletler, operasyonlar, ameliyatlar ile bağdaştırılır.

ÇARŞAMBA – MERKÜR GÜNÜ (İKİZLER, BAŞAK)

Merkür ikizler ve başak burcunun yönetici gezegenidir. Akıl, mantık, muhakeme yeteneği, sorgulama ve analiz etme, iletişim, iç ve dış ticaret, eğitim, öğretim, elektronik aletler, yazma, çizme, anlaşmalar, sözleşmeler Merkür’ün yönetimi altındadır. Aynı zamanda  medya, basın yayın, hukuk, danışmanlık ile bağdaştırılır.

PERŞEMBE – JÜPİTER GÜNÜ ( YAY, BALIK)

Jüpiter yay ve balık burcunun yönetici gezegenidir. Bolluk, bereket, şans, barış, iyi niyet, esneklik, mutluluk, iyimserlik, denge, bilgelik, ilham, manevi zenginlik, dürüstlük, tolerans, sağduyu, ahlak, fanatiklik, fırsatları yakalama Jüpiter’in yönetimi altındadır. Aynı zamanda ticaret adalet, hukuk, inanç, uzun yollar ile bağdaştırılır.

CUMA – VENÜS GÜNÜ (BOĞA, TERAZİ)

Venüs boğa ve terazi burcunun yönetici gezegenidir. Aşk, tutku, çekicilik, barış, huzur, sevgi, şefkat, kişisel değer yargıları, ilişkiler, yardımlaşma, hayattan keyif alınan etkinlikler, sanat, yetenekler, kadınların güzelleşmesi için gerekli olan her şey, zevkler, şefkat Venüs’ün yönetimi altındadır. Aynı zamanda her türlü süs eşyası, parfüm, çiçekler, kozmetik, giyim kuşam, ev aksesuarları ile bağdaştırılır.

CUMARTESİ – SATÜRN GÜNÜ ( OĞLAK, KOVA)

Satürn oğlak ve kova burcunun yönetici gezegenidir. Korkular, blokajlar, engellenmeler, kötü şans, düzen ve disiplin gereken organizasyonlar, kontrol, konsantrasyon, yorucu ve sıkıcı işler, ciddiyet, çalışkanlılık, ağırbaşlılık sabır, çaba, sorumluluk, Satürn’ün yönetimi altındadır. Aynı zamanda babalar, patronlar ile bağdaştırılır.

PAZAR – GÜNEŞ GÜNÜ (ASLAN)

Güneş aslan burcunun yönetici gezegenidir. Canlılık, benlik, kontrollü ve bilinçli davranışlar, dikkat çekme, şan, şöhret, başarı, zafer elde etme, ihtişam, gurur, güvenilirlik, asalet, iyimserlik, onur, samimiyet, savurganlık, seçkinlik, coşkunluk Güneş’in yönetimi altındadır. Aynı zamanda baba, çocuklar, sözü geçen güçlü insanlarla ile bağdaştırılır.

GEZEGEN SAATLERİNE GÖRE YAPILMASI GEREKENLER

Güneş Gün ve Saati:

 • Özgüvenin yüksek olması sebebiyle önemli bir görüşme, seminer, toplantı, anlaşma yapılacağında,
 • Hayatımızı etkileyecek en önemli günlerden bir olan söz, nişan, düğün saati olarak, mutlu başlangıçlarda,
 • Üst düzey bir yetkiliye bir müracaatta bulunulacağı zaman ya da resmi makamlarla kurulacak kontaklarda,
 • Hayatımızın en önemli bireyleri olan çocuklarımızla ilgilenirken daha neşeli ve aktif zamanlar geçirmek için,
 • Sevdiklerimizle birlikte keyifli ve hoşça vakit geçirmek, ilgi odağı olmak için,
 • Günün enerjisi çok yüksek olacağı için her türlü ibadet, ruhani çalışmalarda,
 • Önemli bir organizasyon, kutlama yapılacağı zaman,
 • Evinizde misafir ağırlayacağınız keyifli davetlerde,
 • Sahne, müzik, bale, dans gösterileri yapılacağı zaman,
 • Verilen bir seminerle dikkat çekmek amacı güdüldüğünde,
 • İşiniz gereği kurulacak yeni ortaklıklar ya da yeni başlangıçlarda,
 • Baba ile ilgili konularda yapılacak herhangi girişimlerde Güneş gün ve saatinin seçilmesi etkili olacaktır.

Aşırı özgüven trafikte kuralları çiğnemeye neden olabileceği için kazalara karşı özellikle temkinli olunmalıdır.

Venüs Gün ve Saati:

 • Sevgili ile şık bir restauranta gitmek, hoş müzik eşliğinde romantik vakitler paylaşmak istendiğinde,
 • İlan-ı aşk yapmak ya da evlilik teklifi etmek istendiğinde,
 • Güzel etkinlikler, toplantılar düzenlediğinde, düğün, nişan saatini belirlemede,
 • Dostlarla özel zamanlar geçirmek, hayatın keyfini doyasıya çıkarmak için,
 • Sanatsal çalışmalardan verim alabilmek amacıyla,
 • Keyifli ve memnun kalınacak alışverişler yapmak için,
 • Hoşgörü enerjilerinin yüksek olması sebebiyle dargın olunan biri ile barışmak için,
 • Evin dekorasyonunu yenilemek istendiğinde ya da güzel bir obje satın alınacağında,
 • Özellikle bayanlar kendilerine vakit ayırmak, güzelleşmek, saç ve makyaj yaptırmak ve bakıma girmek istediğinde,
 • Rahatlamak amacıyla spaya gitmek için,
 • Ortaklık yapmak için teklif götürüleceği zaman, parayı arttırmaya yönelik yapılacak girişimlerde,
 • Yaratıcılığı ortaya çıkartacak çalışmalar yapılacağında Venüs gün ve saatinin tercih edilmesi etkili olacaktır.

Venüs kişiyi zevke ve keyfe yönelttiği için özellikle sabır, dikkat, güç gerektiren, sorumluluk yükleyen  işler Venüs saatine denk getirilmemelidir. Trafikte de dikkati açık tutmaya önem verilmelidir.

Merkür Gün ve Saati:

 • Önemli anlaşmalar, toplantılar ve görüşmeler yapılacağı zaman,
 • Konferans vermek, seminer düzenlemek için, eğitim ve öğretim ile ilgili yapılacak her türlü çalışma, sunum gerçekleştirileceğinde,
 • İletişimle ilgili her türlü kontak kurulacağı zaman, ( telefon görüşmeleri, mail gönderme, mesajlaşma)
 • Kişinin kendini ifade etmesi gereken durumlar söz konusu olduğunda,
 • Hızla bitirilmesi gereken bir işi tamamlamak için,
 • El becerisi gerektiren işler yapılacağında,
 • Matematik ve hesap gerektiren işlemlerle uğraşılacağı zaman, aylık bütçe düzenlemeleri, muhasebe çalışmaları yapılacağı zamanlarda,
 • Tamirat yaptırmak gerektiğinde,
 • Özellikle çözüm gerektiren konulara yoğunlaşılması icap ettiğinde,
 • Ticaret, satış ve pazarlama alanlarında faaliyet gösterileceği zaman,
 • Algı ve zihin çok açık olduğu için öğrenmeyi gerektiren işler yapılacağı zaman, kitap okumak için,
 • Ders çalışmak ve verim alabilmek için Merkür gün ve saatinin tercih edilmesi etkili olacaktır. Yolculuk yapılacağında ay saati yakalanamadıysa Merkür saatini seçmek yerinde olacaktır.

Merkür’ün retro olduğu dönemlerin özellikle dikkate alınması son derece önemlidir. Retro döneminde haritalarında retro gezegene sahip olanların avantajları daha fazladır.

Ay Gün ve Saati:

 • Uzun seyahate veya trafiğe çıkılacağı zaman,
 • Enerji gerektiren işlerin yapılması gerektiğinde,
 • Birine posta, mektup veya kargo gönderileceği zaman,
 • Alışverişe çıkmak istendiğinde,
 • Anne ile keyifli saatler geçirmek istendiğinde,
 • Deniz kenarında ruhu rahatlatıcı keyifli yürüyüşler yapmak için,
 • Aile ile birlikte kaliteli ve güzel zamanlar geçirmek, duygusal paylaşımlarda bulunmak amacıyla,
 • Yardıma muhtaç kişilere el uzatılacağı zaman,
 • İbadet etmek, ruhani çalışmalar yapmak için,
 • Yemek yaparken başarılı sonuçlar alabilmek, lezzetli ve değişik yemekler (pasta, börek, hamur işleri) yapmak istendiğinde,
 • Ev içinde çiçeklerle uğraşmak, bitki yetiştirmek, saksıları yenilemek gerektiğinde,
 • Yaratıcılık gerektiren çalışmalardan verim almak için (beste yapmak, şiir yazmak, resim yapmak, heykel çalışmaları vs.)
 • Günlük hayat içerisinde yapılması gereken rutin işlerde,
 • Dikiş ve nakış ile ilgili işlerine başlanacağı zaman Ay gün ve saatinin tercih edilmesi etkili olacaktır.

Satürn Gün ve Saati:

 • Düzene konulması ve toparlanması gereken işler olduğunda,
 • Disiplinli çalışma gerektiren organizasyonel faaliyetlerde bulunacağı zaman,
 • Gayrimenkul alımı ile ilgili alış veriş yapılmak istenildiğinde, inşaat işine başlamak istendiğinde,
 • Dikkat, plan, program, intizam gerektiren ciddi çalışmalar yapılacağı zaman,
 • Bir fikir hakkında düşünceler üretmek amacı güdüldüğünde,
 • Özellikle zor öğrenilen, kavranılması güç derslerle ilgili çalışmalar yapılacağı zaman verim  almak istendiğinde,
 • Kalıcı işlere başlanılmak istendiğine, (sonuçları geç alınabilir)
 • İlişkinin bozuk olduğu bir kişi ile yüzleşmek gerektiği zaman,
 • Korku ve endişe duygularının hakim olması sebebiyle cesaret gerektiren işlere girişileceği zaman Satürn gün ve saatinin tercih edilmesi etkili olacaktır.

(Satürn zorlayıcı enerjiler içerdiği için) yeni bir çalışmamaya başlamamak önemlidir. Satürn günü başlanan işler genelde yarım kalır ya da bitirmekte zorlanılır. Çabuk bitirilmesi gereken işler olduğunda Satürn saati ve günü tercih edilmemelidir. Aynı zamanda çıkılacak uzun yolculuklarda da problemler çıkabilir. Alışverişe çıkılmamalıdır. Sonrasında harcanan para ve vakit pişmanlık yaratabilir.

Jüpiter Gün ve Saati:

 • Özellikle yatırım amacı güdülen yeni bir işe girişmek istendiğinde,
 • Bir yarışmaya katılınacağı zaman,
 • Piyongo bileti alınmak istendiğinde,
 • Eğitim görenler ders çalışırken verim almak istediklerinde,
 • Dini konularda derin düşüncelere girmek, bu konularda bilgileri arttırmak için, (veya dini mekanları ziyaret  etmek istendiğinde)
 • Ruhsal çalışmalar yapmak, manevi değerleri yükseltmek adına faaliyetlerde bulunmak için,
 • Arkadaşlarla, gruplarla keyifli, hoşça güzel vakitler geçirmek istendiğinde,
 • Şans gerektiren önemli görüşme, toplantı veya girişimlerde bulunulacağında,
 • Aranın bozuk olduğu kişi veya kurumlarla bağlantıları toparlamak ve düzeltmek amacı güdüldüğünde,
 • Bir arkadaşa güzel bir hediye almak ya da kişinin kendisi için alışveriş yapması gerektiğinde,
 • Uzun ve güzel seyahatlere yapılacak her türlü başlangıç için, Jüpiter gün ve saati tercih edilmelidir.

Mars Gün ve Saati:

 • İşyerinde veya özel hayatta yeni bir projeye adım atılacağında,
 • Çok canlı ve dinamik enerjilerin hakim olması sebebiyle altından kalkılması zor olan işlere başlanılması gerektiğinde,
 • Ameliyat olunması icap ettiğinde ( diş çektirmek, operasyon, kan aldırmak vs.),
 • Fiziksel güç gerektiren çalışmalar yapılacağında,
 • Spor aktivitelerine katılmak istendiğinde (futbol, basketbol, yürüyüş vb),
 • Cesaret gösterilmesi gereken çalışmalar ortaya konulacağı zaman Mars gün ve saati tercih edilmelidir.

Yüksek enerjiler hakim olduğu için pişman olunacak davranışlar sergilenebilir. Sarf edilmemesi gereken sözler istemsiz çıkabilir. Genellikle hem fiziksel hem de sözel güç gösterileri daha kontrolsüzce meydana gelebilir. (dövüş, ateşli silahla saldırı) Bu nedenle iletişimin bozuk olduğu, kavgalı olunan kişilerden Mars günü ve saatinde uzak durmak önemlidir. Aşırı hızlı kullanma eğilimi, sabırsızlık nedeniyle trafikte sorunlar çıkabilir. Ayrıca Mars saati ortaklık yapılması için uygun değildir.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu