Ay Balık

 AY BALIK

balik

Bu sefer de Ay Balık burcunun yönetici gezegeni olan Neptün’ün etkisinde kalarak gerçeklerle yüzleşmektense bu sihirli gezegenin illüzyon veren etkisinde kalarak gerçeklerden kaçma eğilimi gösterecektir.

Ay Balıkların haritaları olumsuz etkiler altında kalmışsa, ileriye yönelik planlar yaparken, sisli ve puslu yollarda önünü görmekte zorlanabilir, yanlış yollara, çıkmaz sokaklara sapabilirler. En büyük handikapları, hedefledikleri noktanın ütopik ve ulaşılamaz olmasıdır. Hızla tırmandıkları merdivenlerden tökezleyerek düşmeleri ise, bir anlık duygusal dalgalanmaları sonucu gerçekleşir. Bunun sonucunda yaşadıkları derin bir üzüntüler sonucunda kendilerini haftalarca toparlayamadıkları görülebilir. Kimi zaman hayatın dönemeçlerinde kolaylıkla yol almalarına rağmen, bazen bu çıkışları kaçırmaları ve  kaybolmaları söz konusudur.

Ay Balık’ta  duygusal anlamda rahat edemez, huzursuzdur. Kimi zaman hislerini öylesine yoğun yaşar ki; bunun ağırlığından evrenle ilişkisini kesmek ister. Kendini dünyadan soyutlaştıracak maddelere bile yönelebilir. Ruhsal anlamda yaşadığı karmaşa, onun maddi ve manevi hayatında dengeyi sağlamasını zorlaştırır. Uykuyu çok sevmelerinin sebebi sık sık rüyaya dalarak, gerçek dünyadan kopmak ve sorunlardan kaçmak istemeleridir. Hayatın zorlukları karşısında saklanmak yerine, mücadele etmeyi denerlerse kendilerine olan güvenleri artacaktır. Ancak bu şekilde  ruh ve beden dengelerini sağlamaları mümkün olacaktır.

Ay’ın yönetici burcu Yengeç, su grubundandır. Balık da aynı elementtedir. Kişinin ruhu ve bedeni rahat değildir. Nedenine gelince… Duygularının boyunduruğu altında olan ruh; değişken, huzursuz, kararsız bir şekilde yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Aynı bir balığın bir sağa, bir de sola yüzmesi gibi. Onu huzurlu ve itidalli yapacak olan şey; haritasındaki diğer gezegenlerin güçlü olması ile alakalıdır. Kişinin Güneş’i, Mars’ı ve Satürn’ü güçlü burçlarda ise; dev dalgalarda ayakta kalan bir sörfçü gibi hayat yolunda ilerlemesi mümkün olabilir.

Ay’ı Balık’ta olan kişileri yöneten tamamen sezgileri, hisleridir. Bu nedenle, Ay Balık insanları karşısındaki kişinin enerjisinden de çok etkilenir; hatta ruhu o kişiler mutluysa mutlu, değilse hüzünlü olur. Güçlü algıları ile insanların ihtiyaçlarını kolaylıkla anlar, yardıma muhtaç olanlara el uzatarak kendilerini de duygusal anlamda doyururlar. Empati yönleri oldukça güçlüdür. İmgeleme kabiliyeti, artistik yetenekleri oldukça yüksek olduğu için Ay Balıklar hayatımızın süsüdür, olmazsa olmazlarıdır. Ünlü ressamlar, şairler, senaristler, yazarlar, sanatçılar Neptün’ün etkisi ile yükselmiş ve muhteşem eserler yaratmışlardır.

Bu kişiler, duygusal dalgalanmaları sebebiyle insanlara ve olaylara objektif yaklaşmakta zorlanırlar. Zavallı, düşkün rolü oynamayı seçebilirler. Kırılmamak için çevreleri ile aralarına mesafe koyar, soğuk bir görüntü sergileyebilirler. Negatif enerjiler altında kaldıklarında, akıntı onları nereye sürüklerse oraya giderler. Kendilerini izole etmeyi, melankolik bir ruh halini yaşayarak içe çekilmeyi istemeleri mümkündür. Ancak böyle bir tercihin sonuçları da kendileri için ağır olur.

Ay Balıklar kimi zaman duygularının esiridir. Hisleri de çok değişken olduğundan, kaos ve karmaşa kendi gölgeleridir. Gerçekleri reddetme eğilimleri, çevresindeki kişilere çok farklı gelebilir. Olaylara reel bakan insanlar bu kişileri anlamakta zorlanırlar.

Haritada olumsuz açılar altında olan Ay Balık; adeta uyuşturucu almış bir beden gibidir. Onun dünyası böyledir, engin bir  denizinin içinde kaybolmuştur ve çıkış yolu bulmaya çalışmaktadır. Ancak doğru yolu bulması için, asıl amacının ne olduğunu bilmek zorundadır. Bunu bilmiyorsa, gerçekleştirmek istediklerini bir türlü başaramaz. Amaçsız bir şekilde, toplum içinde insanların arasında gezintiye çıkar ve bu durum onda melankoliye neden olur. İdealist, kararlı, tuttuğunu koparan, hırslı, belli bir kariyer yapmış insanların arasında kendini zayıf, aciz hisseder ve kimi zaman hayalperestliğinin içinde boğulur. Yani öyle hayaller kurar ki, gerçekleşmesi mümkün değildir! Neptün, onların gözlerinde bir buğu meydana getirir. Hayatı, çevresindekileri, yaşadığı olayları değerlendirirken adeta bir perdenin arkasından bakar. Dolayısıyla gerçekçilikten uzaktır ve vardığı sonuçlar yanlıştır. Kararsızlığın pençesi içine düşmüştür bir kere, ne yapması gerektiğini bilmez, bilse bile nasıl yapacağını belirleyemez.

Ay Balık duygularını içinde yaşadığı karmaşaları, huzursuzluklarını dengeye getirmek, gerçeklikten uzak hayallerinden koparak dünyaya geri dönmek için çeşitli arayışlar içine girer. Gökyüzündeki olumsuz açılar haritayı etkilerse; çıkış yolunu içki ve zararlı maddelerde bulabilirler. Alkole düşkünlük gösterir, zihnini bu şekilde rahatlatmaya çalışırlar. Ancak içtikçe kendisini karanlık bir mağaranın dibinde bulabilir ve orada hiç ışık yoktur, nefes alması için gereken oksijen, yaşaması için su hiç yoktur. Burada hareketsiz kalır, senelerce aydınlığa çıkamaz. Uyuşturucunun veya içkinin sahte güvenlik veren kolları içinde hapsolur! Toplumda amaçsızca dolanan, alkol batağına saplanmış insanlar muhtemelen haritada olumsuz etkiler altında olan Ay Balıklar’dır.

Peki harita olumlu etkiler altında ise ne olur? O zaman ortalık süt limandır, Ay Balık sakin bir denizde yüzüyordur. Evet; yine hayalleri vardır, derin bir insandır ve yine Neptün’ün enerjisini kendisine çekmektedir. Ancak gerçek dünya ile, hayalini kurduğu dünya arasında bir köprü kurabilmiştir. Güzel düşleri, güzel idealleri, onu mutlu eden amaçları vardır ve bunları gerçekleştirmek için çabalamakta ve emeklerinin meyvelerini toplamaktadır.

Ay Balık’ta olumlu açılar altında iken, kişiye hayallerini gerçekleştirme yeteneği verir. Evet yeteneği dedim. Bu insanlar inanılmaz üstün yeteneklerle donatılmış olabilirler. Rüyalar ve hayallerin engin denizinde yol alırken sanatsal yeteneklerini keşfedebililer. Bir çok kişi tekdüze, rutin bir hayat yaşarken Ay Balık insanların hayatını güzelleştirecek sanat eserlerini gerçekleştirmekte ve bunları topluma bir hediye olarak sunmaktadır.

Ay Balık insanlarını masa başı işlerinde çalışırken görmeniz pek mümkün değildir. Bu sistem onu çok sıkar. Böyle bir çalışma sistemine mecbur kalırsa ellerini ve kollarını bağlayan o görünmez zincirleri koparmak için olağanüstü çabalar, bir de kararlı olabilse! Kararsızlık; oraya mahkum hale gelmesine neden olur ve bu ruhunda büyük bir baskı yaratır. Eğer hayat yolundaki idealinin ne olduğunu fark eder ve büyük bir azimle buna ulaşmaya gayret ederse, zincirleri kıracak ve onu mutlu eden hayal denizine tekrar dalacaktır, hem de balıklama!

Bu kişi hayat yolunda düştüğü zaman, kendisini yerden kaldıracak ve üzerindeki tozları silkeleyecek güçlü bir arkadaşa sahipse rahat edecektir. Bu dost bir anlamda onun hayat pusulası olacaktır. Neptün’ün hayal denizinde yüzen bu insanlar; maalesef diğer insanlar tarafından sömürüye açık, kandırılmaya yatkın kişilerdir. Toplumdaki bazı kişiler Ay Balığın bu durumunu fark ettikleri için, onları dolandırmaya eğilimlidir. Bu nedenle Ay’ı Balık gözlerini dört açmalı, arkadaş, patron, sevgili olarak seçtikleri kişilere çok dikkat etmelidir. Hayallerini gerçekleştirmek adı altında onu kandırmaya ve denizin dibine batırmaya çalışan insanlardan uzak durmalıdır. Zira adımlarını temkinli atmaz ve bu uyarıyı dikkate almazsa “BATTIM!” kelimesini kullanmak durumunda kalacaktır.  Bu durumda toparlanmanması çok güç olabilir. Depresyonun sinsi ve uzun kolları bir ahtapot gibi yavaş ama derinden sarmalar, vantuzları derisine işler ve durum içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

Ay Balıklar’dan önemli kararlarınıza onay beklemeniz çok doğru olmaz. Zira Ay Balık kendi kararlarını vermekte dahi çok zayıf kalırken sizin önemli adımlarınızı planlamasını, sıkıntılarınız karşısında desteklemesini beklemeniz yanlıştır. Böyle bir yapısı olsaydı önce kendisine yardım ederdi, emin olabilirsiniz.

Ay Balık’ta iken aşk ne durumda diye sorarsanız; haritanın durumuna göre ilişkilerinde ya çok tutkulu, mutlu, hayallerindeki eşini bulmuş ya da duygularının esiri olmuş, kendine acıyan, sıkıntılı, huzursuz ruh halinde biri olacaktır derim. Balıklar Alemi’ni düşünün; bazı balıkların denizin dibinde yuvaları vardır ve onun içinde huzurla yaşarlar; bazı balıkların ise yuvaları yoktur, dalgalar arasında oradan oraya savrulurlar. İşte, haritasının durumuna göre Ay Balığın durumu da böyledir. Ya aşkına ölesiye bağlıdır ya da rüyalarındaki gerçek olmayan bir bedenin ve ruhun arayışındadır. Fakat bu engin, uçsuz bucaksız okyanusta onu bulabilir mi veya o gerçekten var mı hiç bilemeyiz; o da bilemez zaten!

Ay’ı Balık olan bir erkekseniz, hayat yolunda başarı kazanmak için oldukça çaba sarfetmelisiniz. Duyarlılığınızı ve duygularınızı, amaçlarınıza ulaşmak için bir yol gösterici olarak kullanmalı ve gelip giden dalgalanmaların ruhunuzda büyük sarsıntılar yaratmasını engellemeye gayret etmelisiniz. Ay Balık muhtemelen sizin hayatınızda birçok kez evlenmenize sebep olacaktır. Ancak evli olduğunuz zamanlarda, eşiniz hayatınızın tam merkezinde yer alacak ve onu mutlu etmek için elinizden ne gelirse yapacaksınız. Beraber yürüdüğünüz yolda eşinizin kararlarına saygı duyarak, ortak bir noktada ilerlemeyi seçeceksiniz.

Ay’ı Balık’ta olan bir kadın haritası güçlü ve sağlam enerjilerin etkisi altında ise; evine bağlı, çocuklarına düşkün, eşinin kendisini beğenmesini arzulayan, kendine özen gösteren bir bayan ve anne olacaktır. Ancak Ay sert açılar altında ise, maalesef gerçekleşmesi zor hayallerin pençesinde hayatı kendisine ve eşine zehir eden, toz pembe bulutların arasında kaybolmuş, bu nedenle de evliliği tehlike altında olan bir birey olacaktır. Muhtemelen ilişki boyunca iki taraf da birbirini hiç anlamadıklarını ileri sürecektir.

Ay Balık seçtiği meslekte yeteneğini konuşturabilirse harika bir müzisyen, ünlü bir şarkıcı, bestseller kitapları olan bir yazar, yetenekli bir dansçı olabilir. Veya insanlara yardım eli uzatan meleklerden biri olmayı da seçebilir. Örnek verirsem ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız? Leonardo da Vinci, Michelangelo, Michael Jackson, Elvis Presley, Martin Luther King! Bunlar gibisi bir daha gelir mi bilinmez! Umarım gelir ve bu kişilerle ruhumuz diyarlardan diyarlara sınırsızca sürüklenmeye devam eder!

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu