Apollon

[fusion_text]

PHOIBUS APOLLON

apollon

Başkan Zeus’un Leto ile aşkından Delos adasında doğan Tanrı Apollon! Yunanlılar için oldukça önemli olan bu Tanrı, onlara şifa sanatını ilk öğreten olmasıyla, hastaları iyileştirme gücü, çok uzaklara ok atma kabiliyeti ile halkın gözünde en iyi Yunan Tanrısı olma sıfatını kazanmıştı.

Apollon onlar için öylesine önemliydi ki; karanlıkları aydınlatan Işık Tanrısı, aynı zamanda Doğruluk Tanrısı sıfatlarına sahipti.

Yunan Mitolojisi’nin belgelerinde Apollon ne güzel anlatılır;

Ey Phoibos, doğruluk tahtından,

Dünyanın kalbindeki yerinden,

Sesleniyorsun insanlara,

Hiç yalan söylemiyor, Zeus’un buyruğuyla,

Doğruluk sözünü karartacak gölge yok.

Ölümsüz bir hakla mühürledi Zeus,

Apollon’un onurunu, konuştuğu zaman,

Herkes inansın diye sarsılmaz bir inançla.

Işıklar Tanrısı, Fareler Tanrısı, Kurtlar Tanrısı, Güneş Tanrısı isimlerine sahip olan Apollon, Yunanlılara göre çok özel bir yerde yaşamalıydı. Yaşıyordu da! Parnassos’un yamaçlarında, Kastalia kutsal kaynağı ile Kephissos ırmağının olduğu yerde. Adı Delphoi olan yerdi onun evi. Burası Yunanlılar tarafından Dünya’nın merkezi olarak adlandırılıyordu. İsminin anlamı ” Işıldayan” olan bir Tanrı’nın evi de elbette merkezde olmalıydı değil mi?

Apollon’un Yunan Mitolojisindeki öneminin büyüklüğü şuradan ileri gelmekteydi; bu Tanrı diğer Tanrılar ve insanlar arasında bir köprü vazifesi görüyor ve aradaki iletişimi sağlıyordu. O çağın Tanrılarına ulaşmak isteyen insanlar için bu görev ne kadar önemseniyordu tahmin edin !Tanrıların onlardan hoşnut olmak için istedikleri neydi ve onlar Tanrılarını mutlu edebilmek için acaba hangi ritüellerle uymalıydılar, nasıl yaşamalıydılar, bunların cevapları hep Apollon’daydı.

Apollon kendine bitkiler âleminden ilahi gördüğü defneyi, hayvanlar aleminden ise yunus ve kargayı seçti.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

[/fusion_text]

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu