Ay Yengeç

 AY YENGEÇ

yengec

Hayat boyu kendisini güvence altında hissetmek isteyen, çıtkırıldım, olaylardan ve konuşmalardan çabuk etkilenen, hassas, nazlı, ruh hali değişken bir karakter yapısına sahiptirler. Geleneklerine, atalarına ve ailesini çok düşkün olan bu kişiler, bu konuların savunulmasında toplum içinde öne çıkmaktan hiç gocunmazlar. Özellikle annelerine takıntılı şekilde düşkün ve bağlıdırlar. Kendilerine sarf edilen sözlere karşı aşırı duyarlı ve alıngan olmaları çekilmez olmalarına sebeptir. Tutkulu diyebileceğimiz bir bağlılık ile çocuklarına, sonra ailesine karşı bir kalkan vazifesi üstlenmeleri, onları her türlü tehlikeden mutlaka korumak ihtiyacı içinde olmaları ise doğaları gereğidir.

Geçmişi asla silmemeleri, sürekli biriktirme arzusu içinde olmaları ve onlarla aralarında içsel bir bağ kurmaları kimi zaman çekilmez olmalarına sebep olabilir. Çok kıymetli antika süs eşyalarından daha değerli olan bebeklik oyuncakları evinin en değerli köşesinde yer alabilir.  Mazinin izlerinin kalıcı olmasını ister, onların kaybolmamasına  imtina ederler.

Duygusal boyutta derin olan bu kişi ilişkilerinde empati yapabilir, diğer insanları rahatlıkla anlayabilir. Sevgi dolu, etrafına karşı yardımsever, iyi niyetli olan Ay Yengeç  eğer haritalarında olumlu açı varsa evinde, ailesinin yanında, işinde kısacası hayatında rahattır. Atalarına, memleketine ve sahip olduklarına çok bağlıdır. Başka ülkede veya şehirde yaşasa bile, yıllar önce doğduğu mahalleye dönüp eski yuvasını bulmak, o günleri yad etmek ona büyük mutluluk verir.

Anne ve babaya bağlılık, saygıda kusur etmemek onlar için çok önemlidir. Ölene kadar onları sarıp sarmalayacak, küçükken onlar kendisine nasıl şefkat gösterdilerse aynısını onlara hissettirecektir. Cansiparane ve fedakarlığın en üst boyutunda ailesinin üzerine titreyen bu insanları kazanmak istiyorsanız onun ebeveynlerine saygı ve sevgi göstermeniz çok önemlidir. Eğer Ayı Yengeç’te olan biri ile beraberseniz ve onunla sonsuza giden bir yola çıkmak istiyorsanız bilin ki onun ailesi ile de evleniyorsunuz !

Bu kişinin haritasında olumsuz etkiler varsa o zaman derin duygular negatif etkiler altında demektir; sevdiğini alabildiğine kıskanmak, kendine hata yapanı affetmemek hatta kin tutmak, vesveselerle boğuşmak, kuşkular içinde yaşamak durumunda kalabilir. Haritada aldığı açılara göre kimi zaman altın gibi parlarken, kimi zaman bulutlar içinde karanlıklara bürünebilir. Ay Yengeç ne kadar isterse istesin hayatı boyunca değişken ruh hallerinin pençesinde yaşar. Özellikle haritasında belli açılar varsa aniden ayın bulutların arasına girmesi gibi gülen yüzünden bir bulut geçer, gözleri buğulanır, hatta yaşlarla dolabilir. Siz farkına bile varmadan onun ruhu dingin iken coşar, coşar ve taşar.

Bilin ki Ay Yengeç’e gönlünüzü kaptırdıysanız kendinize sadık bir eş seçtiniz. Aklı daima yuvasında, çocuklarında ve evinde olacaktır. Özellikle çocuklarınıza iyi bir anne arıyorsunuz Ay Yengeç iyi değil mükemmel bir annedir, önemle belirtmek isterim.

Ay Yengeç’ler duyguları, sezgileri çok yüksek insanlar oldukları için bu yeteneklerini kullanabilecekleri meslekleri seçerlerse çok başarılı olurlar. Aynı zamanda Yengeç kadınlığın, üremenin ve anneliğin temsilcisi olan burç olduğu için bu insanları ev ortamında çalışmak da mutlu edecektir. Ay Yengeçlerde iyi bir yazar olma potansiyeli vardır. Ayrıca kadınların ilgi alanına giren konularda yeteneklerini sergileyebilirler. Güzellik ve estetik alanlarındaki meslekler ilgilerini çeker. İş hayatınızda başarılı olmaları için haritada Ay’ın güçlü konumda ve olumsuz açılardan uzak olması gereklidir. Çünkü Ay’ınız olumsuz açıların etkisi altında ise ruhunuzdaki dalgalanmalar, kıskançlıklar, öfke nöbetleri, ani sinirlilik halleri başarının önünde ket vuracaktır.

Bu kişi mümkünse bir deniz kenarında oturmalı ve yaşadığı yerden denizi seyretmelidir. Böyle bir evi varsa manzara ruhuna inanılmaz bir dinginlik verecek ve adeta neşe kaynağı olacaktır. Depresif ruh haline eğilimleri nedeniyle sayfiye yerlerinde gezmek, denizi seyretmek dağılan ruhlarını toparlamak adına iyi gelecektir. Zaten Ay Yengeç hayatı boyunca bulduğu her fırsatta denize koşacak ve denizin engin sularında ruhunu dinlendirecek ve dalgaların arasında adeta kendi benliğini bulacaktır.  Denize girdiklerinde çölde su arayan birinin vaha bulması gibi bir duygu hissederler. Eğer Ay’ı Yengeç’te olan bir sevgiliniz varsa; onu zaman zaman sayfiye yerlerinde deniz kenarında olan lokantalara götürün. Ne kadar mutlu olduğuna şaşacaksınız.

Haritasının durumuna göre Ay Yengeç; bazı organlarından ömür boyu çekecek veya hastalanmadan rahat edecektir. Özellikle mide, akciğerin alt bölümleri, rahim organları hassastır. Bu nedenle ömrü boyunca ruhunda yaşadığı dalgalanmaların bu organları tutmasını önlemeye çalışmalı, kendini korumalıdır. Hassaslığı nedeniyle midesi ile genelde başı derttedir. Gastrit, ülser gibi hastalıkların kapısı kendisine açıktır. Sürekli dengeli beslenerek, sinirlerine hakim olarak  midesine olabildiğince dikkat etmesi gereklidir.

Ay Yengeç’in taşı ay taşıdır. Bunun yanında sedef taşlarından yapılmış kolyeler,  inci,  kristal takılar,  pembe zikrondan yapılan aksesuarlar ona iyi gelecektir. Özellikle gümüş takılar da uğur getirmektedir. Kıyafetlerini beyaz, gümüş gri ve mor menekşe renklerinden seçmelerini tavsiye ederim.

Ay Yengeç hayatımıza bir şekilde renk katar. Onlar sezgi dalgalarının üstünde yükselen, duygularını ellerine akıtan ve bu şekilde tarih sayfalarında yer alan insanlardır. Ressam Goya ne kadar iyi anlatıyor değil mi Ay Yengeç’i? Ya da ünlü yazar Puşkin yazdığı eserleri ile kimbilir kaç kişiyi özel dünyasına soktu, kaç kişiyi etkiledi?  Eminim biraz araştırsanız çevrenizdeki Ay Yengeç’leri farkedecek ve onların yaşamınıza kattığı değerleri fark edeceksiniz.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu