Güney ve Kuzey Ay Düğümünün Anlamı

GÜNEY VE KUZEY AY DÜĞÜMÜ 

ay_dugum

Ay Düğümleri gezegen değildir. Ay’ın Dünya’nın yörüngesinde senkronik olarak dönerken ekliptiği kestiği (sanal olarak) iki noktadır. Kuzeye doğru hareketi sırasında kestiği nokta Kuzey Ay Düğümü, güneye doğru hareketi sırasında kestiği nokta ise Güney Ay Düğümü olarak tanımlanır. Tamamen matematiksel hesaplarla bulunan bu iki nokta birbirlerine 180  ̊karşılıklı açı yaparlar. Eğer Kuzey Ay Düğümü 15  ̊Aslan’da ise, Güney Ay Düğümü mutlaka 15  ̊Kova’dadır. Haritada K.A.D. ve G.A.D.’nin bulunduğu evler “nerede”, düştükleri burç ise “ne” sorularının cevabını içinde saklar. Bu burçların yönetici gezegenlerinin doğum haritasındaki yerleşimleri ise “nasıl” sorusuna cevap verir. Ay Düğümleri her zaman geri harekettedir. Zodyak çevresini 18 yıl 6 ayda dolaşırlar ve her bir burçta 18 ay kalırlar.

Güney ve Kuzey Ay Düğümü Reankarnasyona inananlar için bir önceki hayatları , inanmayanlar içinse  genetik mirası ifade eder.

AY DÜĞÜMLERİNİN ÖNEMİ

aydugumleri2

Güney Ay Düğümü ;

guney ay dugumuGeleneksel Astrolojiye göre G.A.D. Ejderha’nın kuyruğudur ve Satürn özellikleri göstermektedir. G.A.D. bir önceki hayattan getirdiğimiz ve bu hayatta spontan olarak sergilediğimiz hal, tavır, duygu ve düşünceleri temsil eder. Bu nokta sürekli olarak ruhda bir gerginlik ve beceriksizlik hissi yaşanmasına neden olarak kişiye kendini gerçekleştirme ihtiyacı hissettirir. Haritada Güney Ay Düğümünün birleştiği gezegenin sembolize ettiği konular, kişinin henüz halledemediği ve bunlarla ilgili dersleri uzun süre deneyimleyeceğini gösterir.Yapılması gereken G.A.D.’nün bulunduğu burç hangi evde ise onun tam karşıt evine denk gelen burcun özelliklerini gerçekleştirmeye çalışmaktır.  Ayrıca önemli olan; G.A.D.  ile K.A.D. arasında bir denge oluşturmaktır. Örneğin; G.A.D. Terazi olan bir kişi K.A.D. olan Koç’a gitmeye çalışmalıdır. Terazi’nin kişiye verdiği uyum, denge ve karşı tarafı tölere eden davranışlarını tutarlı bir şekilde yaşayarak, Koç’un cesur, atak ve ben diyen karakterize yapısına yönelmelidir.

Kuzey Ay Düğümü;

kuzey ay dugumuGeleneksel Astrolojiye göre K.A.D. Ejderha’nın başıdır ve ve Jüpiter özelliklerini göstermektedir. Bu nokta hiç deneyimlenmemiş, kişinin beceri gösteremediği alana ve öğrenilmesi gereken derslere işaret etmektedir. Haritada Kuzey Ay Düğümünün birleştiği gezegenin sembolize ettiği konular kişiyi geçmişten koparmaya zorlar ve içgüdüsel olarak G.A.D.’ne çekilen ruh her seferinde problemler yaşayacağı için K.A.D.’ne yönelir. Yapılması gereken; değiştirilecek yönlerin üstünü örtmek değil, ruhu eğitmek ve yenilemektir.  K.A.D.’ne  yönelindiği ve ilerlenildiği zaman kişi kendini mutlu, doygun hisseder ve ruhsal olarak büyür. Kendinizi bir kuyunun önünde düşünün, yanınızda da gökyüzüne uzanan bir merdiven olsun. G.A.D önünüzdeki kuyudur, geçmişten getirilen karanlıklar, bırakılması gereken alışkanlıklar buradadır. Kişi geçmişten ders alarak geleceğe yönelmeli ve önündeki merdivenlerin basamaklarını çıkarak K.A.D’nün zirvesine ulaşmaya çalışmalıdır. Buna isterseniz Hintliler gibi Nirvana veya Müslümanlar gibi ruhun tekamülü deyin. Zirveye sürekli varmak için çalışmak çok önemlidir. Evet, hiç kimse mükemmel olamaz ama basamakları adım adım çıkabilir.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu