Hephaistos

HEPHAISTOS (VULCANUS)

hephaestus -son

Başkan Zeus ve Hera’nın oğlu Hephaistos, Mitolojide sevilen Tanrılardan biriydi. Bu iyi kalpli Tanrı kardeşi ile birlikte, tarımı, uygarlığı, el sanatlarının gelişimini gözetir, dokumacıları ve demircileri korur ve onları severlerdi.

Günümüze gelen eserlere bakılırsa Odyseia’ya göre güzellik Tanrıçası Aphrodite‘in kocası, İliada’ya göre ise Üç Kharit’ten biri ile evli olan Hephaistos nasıl bir Tanrıydı? Acaba O da bakmaya doyulamayan Aphrodite’in yanına yakışan güzellikte miydi? Maalesef hayır. Oldukça ilginçtir ki olağanüstü özellikteki Tanrılar arasında Hepaistos öylesine çirkindi ki, Tanrıların en çirkini olarak anılırdı. Ayrıca kendisi diğer Tanrıların üstünlüğü yanında topaldı. Annesi Hera’nın bu özelliklerinden dolayı Hephaistos’u gökten aşağı fırlattığı anlatılırdı! Kimilerine göre karısı Hera için bunu Zeus yapmıştı!

Bu durumuna rağmen Hephaistos, Tanrıların mekanı Olympos’da büyük bir hürmet ve itibar görürdü. Çünkü o Ateş Tanrısıydı. Ölümsüz Tanrıları koruyan zırhları yapmak, kuşandıkları silahları hazırlamak da onun göreviydi. Bunu yaparken de altın madeninden yaptığı kızlar ona yardım etmekteydi.

Günümüze gelen şiirlerden öğreniyoruz ki; Demirciler Tanrısı Hepaistos’un ocağı yanardağların altında bulunuyordu. Yanardağların altına kendi tezgahını kurmuş, Tanrılar için zırhlar hazırlayan, iyi kalpli Hepaistos sizce de Yunan halkı tarafından sevilmeyi hak etmiyor mu?

 Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu