Olympus’ta Yaşayan Diğer Tanrılar

OLYMPOS’TA YAŞAYAN DİĞER TANRILAR 

EROS

mitolojide_diger_tanrilar_eros

Latince adı Cupidoi olan Eros, Mitolojide en önemli aşk Tanrılarındandır. Homeros bu Tanrının adını hiç geçirmezken, Heseidos Eros’u ölümsüz Tanrıların en güzeli olarak nitelendirmiştir. Peki neydi Eros’u Yunanlılar için bu kadar önemli kılan?

Eros Aşk Tanrısı olarak erkeklerin kalplerinde kendisine yuva kuran bir Tanrıydı. Erkeklerin aşık olabilmesi onun elindeydi. Fakat Eros bazı erkeklerin kalbinde oturmayı asla kabul etmezdi. Bu kalpler ruhları kaskatı olan erkeklerin kalpleriydi. Eros bu erkekleri eler, asla yanılmaz, adeta aşık olmaya layık olanları seçerdi. Erkekler onun boyunduruğu altındaydılar, üstelik isteyerek. Yeryüzünde aşktan daha önemli bir duygu var mı? Allah aşkı, sevgili aşkı, çocuğa duyulan aşk gibi. Aşk olmazsa hiçbir şey tam değildi. Aşk adeta karanlığı aydınlatan bir ışıktı.  Ancak ilginçtir ki  karanlık gözlere ışık olan Eros’un kendi gözleri kördü. Eros’u kör olarak betimlemekte elbette Yunanlılar’ın bildiği ve günümüze kadar gelen çok önemli bir gerçek var; “Aşkın gözü kördür.” Yani dikkat edin aşık olursanız önünüze çıkan hiçbir çukuru görmez, hiçbir tehlikeyi sezmez, önlem almaya yanaşmaz, hatta tüm çevrenizden gelen uyarılara kulaklarınızı kapatırsınız. Ve en sonunda gider o kör, dipsiz kuyunun içine düşersiniz. Ta ki aşkın büyüsü bir süre sonra bozulur, etraf aydınlanır, siz olayların gerçek yüzünü görmeye başlarsınız, o zaman o kuyudan da çıkış yolu bulursunuz. Güzeller güzeli Eros kimilerine göre güzellik Tanrıçası Aphrodite’nin oğlu, kimilerine göre de arkadaşıydı. Aşk Tanrısı Eros görevini yaptığı sırada ona yardım eden Tanrılar vardı, bunlar Anteros, Hımeros, Hymenaios’du.

ANTEROS

anteros

 Anteros’un görevi insanların hor gördüğü, bir değeri olmadığına inandıkları aşkların öçlerini almaktı. Bazen kendisi dahi aşka karşı koyan bir tutum sergilerdi.

 HIMEROS

mitolojide_diger_tanrilar_himeros

Eros’a yardım eden diğer Tanrı Himeros’dur. Himeros Özlem Tanrısı olarak anılır. Belli ki Yunan Mitolojisinde aşıklar arasında birbirine özlem duymanın önemi büyüktü. Tarih boyunca yazılan destanlarda okuduğumuz hikâyeler, hep büyük aşkların büyük özlemler nedeniyle devam ettiğini yazmaz mı? Ferhat ile Şirin birbirinden ayrılmasaydı, hep bir arada olsalardı, önlerinde aşklarını yaşayacakları hiçbir engel olmasaydı, o zaman böyle büyük bir aşk yaşanır mıydı, yıllar yılı kuşaklar boyu anlatılır mıydı?

HYMENAIOS

mitolojide_diger_tanrilar_hymenaios

Eros’un diğer bir yardımcısı da Tanrı Hymenaios’dur.  Bu Tanrı Düğün Şöleni Tanrısıdır. Çok eski dönemlerde bir çok Tanrıya inanılan Yunan Mitolojisinde Düğün Şöleninin önemi büyüktü ki, böyle bir Tanrının var olduğuna inanılmış. Hala hayatımızın en önemli olaylarından biri Düğün Törenimiz değil mi? Neden Düğün Töreninin mükemmel olması için bu kadar gayret veriyor, onlarca parayı bu uğurda harcamaktan çekinmiyoruz? Hala geçmişte yaşayan insanların inanışlarının bir kısmını kendi hücrelerimizde yaşatıyor olabilir miyiz?
HEBE

mitolojide_diger_tanrilar_hebe

Hebe; Zeus ile karısı Hera’nın kızı ve Tanrı Heraklies’in karısı olduğuna inanılan Tanrıdır. Bu Tanrı Gençlik Tanrısıdır. Çağlar boyunca insanlığın, özellikle kadınların en çok önem verdiği konulardan biri genç kalabilmek, güzel görünebilmektir. O halde bu Tanrının Yunan Mitolojisindeki yerini anlamak da oldukça kolaydır diyebiliriz. Ayrıca Hebe’nin önemli bir görevi vardı; Tanrılara içki sunmak. Her şeyin ve herkesin üstünde olan Tanrılara zevk alacakları meyi sunma görevi Yunanlılara göre belki de büyük bir onurdu? Kim bilir…

IRIS

mitolojide_diger_tanrilar_iris

Yunan Mitolojisinde kendisine çok önem verilen Tanrılardan biri İris’dir, çünkü İris tüm Tanrılar arasında haberci görevi görmektedir. Aynı zamanda da Gökkuşağı Tanrıçasıdır. Günümüze ulaşan değerli destanlardan olan İliada ve Odyssesia’da, İris’in bu görevinden bahsedilir. İris İliada destanında tek haberci olarak tanımlanırken, Odyssesia’ya göre bu görevde tek başına değildi. Yardımcısı Hermes’de vardı.

 AGLAIA; EUPHROSYNE, THAILEIA

aglaea

 Olympos’ta yaşayan üç kızkardeştir. Bu kızkardeşler Zeus’un kızları ve Titan Okeonos’un torunlarıydı.

MUSALAR

mitolojide_diger_tanrilar_muslara

Mitoljide Zeus’un dokuz kızına verilen isimdir. Bu kızkardeşler birbirinden hiçbir zaman ayrılmazlar, her zaman aynı şeyleri düşünürler, şarkılar söylerlerdi. Mutsuz bir insan bu şarkıları duyunca rahatlardı.

KLEIO

kleio

Tanrı Zeus’un kızlarından biridir. Tarih ile ilgili Tanrı olduğuna inanılırdı.

URANIA

urania

Tanrı  Zeus’un kızlarından biridir.  Astronomi ile ilgili Tanrı olduğuna inanılır.

MELPOMENE

mitolojide_diger_tanrilar_melpomene

Tanrı  Zeus’un kızlarından biridir. Trajedi ile ilgili olduğuna inanılan Tanrıdır.

THALEEIA

Thalelia

 Tanrı  Zeus’un kızlarından biridir. Komedya ile ilgili olduğuna inanılır.

TERPSIKHORE

mitolojide_diger_tanrilar_terpischore

Tanrı Zeus’un kızlarından biridir. Dans Tanrısıdır.
KALLIOPE

kalliope

Tanrı Zeus’un kızlarından biridir. Destan Tanrısıdır.

ERATO

mitolojide_diger_tanrilar_eratoo

Tanrı Zeus’un kızlarından biridir. Aşk şiiri Tanrısıdır.

EUTERPE

euterpe

 Tanrı Zeus’un kızlarından biridir. Lirik Şiir Tanrısıdır.

THEMIS

themis

Mitolojide ölümsüz Tanrılardandır, adalet ve hakkın savunucusu olduğuna inanılır.

DIKE

mitolojide_diger_tanrilar_dike

Mitolojide ölümsüz Tanrılardandır. İnsancıl Adalet Tanrısı olduğuna inanılır.

NEMESIS

mitolojide_diger_tanrilar_nemesis

Mitolojide ölümsüz Tanrılar’dandır, haklı öfke Tanrısıdır.

AIDOS

mitolojide_diger_tanrilar_aidos

Mitolojide ölümsüz Tanrılardandır. Utanç Tanrısıdır.

 

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu