Başak Burcu Genel

BAŞAK BURCU

(23 AĞUSTOS – 22 EYLÜL)

basakgenel

Öncelikle beni anlamak için Başak burcunu temsil eden resme bir göz atalım. Elinde bereketin simgesi buğdayı ayıklayan saf masum duruşu ile bakire bir bayan figürü, çalışkanlığın ve mükemmeliyetçiliğin simgesi. Evet ben burçlar kuşağının en çalışkan burcuyum.

”Beni daha sonra arayabilir misiniz? Şu an işteyim ve çok meşgulüm. Saat çok mu geç, olsun bu işi bitirmem gerçekten önemli’! Evet, benim için hayatın anlamı işimdir diyebilirim. Böyle boş boş otururken beni görmeniz pek mümkün değildir. Zira sürekli faaliyet halinde olmaktan hoşlanırım, çalıştıkça çalışırım diyebilirim.

Bu çalışkanlığın altında yatan neden; Merkür tarafından yönetilmem ve sürekli bilgi peşinde koşmamdan kaynaklanır. Genel görüşüm ve inancım; kabul edilmiş doğrulara sıkı sıkıya bağlı olmaktır. Belki de beni oldukça tutucu olmakla yargılayabilir, açık fikirli olmamakla suçlayabilirsiniz.

Ortamda sessiz sakin duran, kibar, ara sıra saatine bakan, düşünceli, biraz da endişeli görünen kişi olsa olsa Başak burcudur. Beni nerelerde aramamanız gerektiğine gelince; genelde insanların gecelere aktığı mekanlarda, yüksek sesli müzikle eğlenilen, felekten çalınan gecelerde bulamayacağınıza emin olabilirsiniz. Genel anlamda zaten kalabalık yerlerden ve toplantılardan hoşlanmam. Zoraki olarak böyle bir yerde bulunuyorsam, gecenin bir yarısında kendimden geçerek masaların üstünde dans edenin ben olmayacağına yemin edebilirim.

İtiraf etmem gerekirse, yaptığım işi kesin olarak eksiksiz ve kusursuz yaptığıma inanırım. Bizim doğamızda mükemmeliyetçilik bulunmaktadır. Çalışmalarımı eleştirmeye kalkarsanız, bu konuda size pek kulak vermeyeceğimi bilin. Zira bir Başak olarak, daima yaptıklarımın arkasında dururum ve kendime çok güvenirim.

Eminim kime sorsanız, Başak burcunda doğan insanların çok titiz olduğundan yakınacaktır. Evet, genel anlamda Başak Burcu insanlarının hem bedensel olarak kendilerine, hem de yaşadıkları yerin temizliğine son derece dikkat ettiklerini söylemek doğru olacaktır. Fakat arada istisnalar çıkabilir, buna şaşırmayın. Ben nasıl mıyım? Her gün banyo yapmak, evi pırıl pırıl tutmak, her şeyi düzenlemek, misafirlere özel terlikler bulundurmak, ellerimi sık sık yıkamak dışında yaptığım bir şey yok! Kıyafetlerimin her zaman özenle ütülenmiş ve tertemiz olması son derece önemli. Tabii sizin de öyle olmanızı beklediğimi söylemeye bile gerek duymuyorum.

Benimle tanıştığınızda, size biraz mesafeli ve uzak davrandığımı düşünebilirsiniz. Ancak, ben insanlarla hemen samimi olmaktan çok hoşlanmam. Karşımdakine güvenmek için onu tartmak isterim. Fakat şunu özellikle bir yere not edin; Başaklar gerçekten güvenilir insanlardır ve sizi arkanızdan asla vurmazlar.

Şu an ofisteyim ve yaptığım işin içinden çıkamıyorum. Neden biliyor musunuz? O kadar çok ayrıntı ve detay var ki, tüm bu karmaşanın içinde olmak ve olasılıkları tek tek hesaplamak beni mutlu ediyor.. Çok zor dediğinizi duyar gibiyim! Benim için çok kolay. İşte, benim kafa yapım böyle işliyor. Eminim birçok Başak, bu yazdıklarımda bizzat kendini görecektir.

Ben, alışkanlıklarına oldukça bağlı bir insanım. Bu konuda takıntılı olduğumu bile düşünebilirsiniz. Zira bir iş seyahatine çıkacağım zaman kendi şampuanımı, havlumu ve özel yüz kremimi almadan asla gidemem. Bavulumu her zaman aynı düzene göre hazırlarım; gömlekler kırışmayacak şekilde en üstte, pantolonlar altta, çoraplar yan gözde. Hatta evdeki giysi dolabıma baksanız; tüm giysilerin renklerine göre ayrıldığını, ayakkabıların her zaman temizlenip kutularına yerleştirildiğini fark edebilirsiniz.

İtiraf etmem gerekirse oldukça zor bir özelliğim var. Karşımdaki kişi kim olursa olsun, yaptığı hatalar karşısında onu acımasızca eleştirebilir, tüm doğruları çekinmeden yüzüne söyleyebilirim. Hatta karşı tarafın açıklamalarını yeterli bulmazsam, ki çoğu zaman bulmam, bu taktirde bunaltıcı tartışmalara dahi girebilirim. Siz beni eleştirince ne mi olur? Eleştiriye karşı kapım kapalıdır, bunu söyleyeyim. Çünkü ben herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünür, çalışır, didinir ve sonucunu kusursuz çıkarmaya çalışırım. Çalışırım dedim, çünkü içten içten kendi yaptıklarımı sürekli sorgular daha iyisini başarabileceğimi düşünerek kendimi suçlarım. Bu yüzden hatalarımın farkında olsam da, bir Başak olarak yargılanmaktan hiç hoşlanmam. Zira kendimi içimde ne kadar eleştirdiğimi bir bilseniz, buna çok şaşarsınız.

Ben Toprak grubu insanı olarak çalışmaktan, üretmekten, kendimi faydalı hissetmekten büyük zevk alırım. Dünyaya sadece zevklerini yaşamak, gezmek, eğlenmek için gelmediğimize inanırım. Bu nedenle, beni paramı har vurup harman savururken görmeniz mümkün değildir. Genelde tutumlu davranmaya büyük özen gösteririm. Geleceğimi düşünmeli, yaşlılığım için yatırımlar yapmalıyım, öyle değil mi? Ancak bu endişelerimi aşabilirsem, paramı biraz daha rahat harcayabileceğime emin olabilirsiniz.

Başak Burcu insanlarının sağlıklarına biraz fazla hassas olduklarını söylerler. Evet, bu doğru. Sağlık bizim için oldukça önemlidir. Kimi Başakların bunu abarttıkları, hastalık hastası oldukları da bir gerçek. Ancak büyük ve içinde her zaman acilen lazım olacak ilaçlarla dolu bir eczane dolabı her evde mutlaka olmalı bence!

Gerçekleri kabul etmek gerekirse, ben tam bir aşk insanıyım diyemem. Zira, kusursuzluğu arayan yapım burada da devreye girer. Mantık çerçevesinde davranmaya o kadar alışığımdır ki, körkütük aşık olmak veya duygusal depresyonlara girmek benim kitabımda yer almaz. Bir tutkunun ardından bilinçsizce koşmak bana anlamsız gelir. Mümkünse bekar kalmayı tercih ettiğimi dahi söyleyebilirim. Ancak kendi kriterlerime uygun bir aday bulduğumda, gerçekten iyi bir yol arkadaşı olacağıma emin olabilirsiniz.

Oldukça realist, her zaman önce işim diyen, ayrıntılarla sizin kafanızı şişiren, hastalandığında kılı kırk yaran, eleştirileri bitmeyen ama son derece dürüst, onurlu, güvenilir olan Başaklar; belki de sizin için en doğru insanlar olabilir. Kim bilir?

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu