Jüpiter

JÜPİTER

jupiter1

Güneş’ten uzaklık olarak beşinci sırada olan Jüpiter, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenidir. Kütlesi tüm diğer gezegenlerin birleşiminin 2.5 katı kadardır. Dünya ile kıyaslandığında çapı 11 kat daha büyüktür. İçinde yüksek ölçüde helyum ve hidrojen barındırmaktadır. Güneş’ten uzaklığı 778.300.000 km.’dir.

Jüpiter oldukça fazla ısı kaynağı içermektedir ve Güneş’ten aldığı enerjinin 2.3 katını uzaya yaymaktadır. Merkezinde demir ve ağır metaller bulunurken çekirdek kısmı daha hafif elementlerden kaya ve buz parçalarından oluşmaktadır. En dış katmanında ise 20.000 km. kalınlığında moleküler hidrojen bulunmaktadır. Gezegenin iç yapısında üretilen dev ısı, katmanların akışa izin vermesi sayesinde yüzeye doğru iletilmektedir.

Jüpiter kalın bir Atmosfer tabakasına sahiptir ve Güneş Sistemi içinde en güçlü manyetik alana sahip olan gezegendir. Son derece güçlü olan bu manyetik alan burada hiçbir canlının yaşamasına olanak vermediği gibi en donanımlı uzay araçları hariç, diğerlerinin girişine de müsaade etmez. Jüpiter’deki radyasyon miktarı öylesine yüksektir ki, bir insan Jüpiter’e gitse kendisi için hayati tehlike oluşturacak radyasyon seviyesinin 1000 katına maruz kalacaktır.

Yapısı itibariyle kutuplardan basık ve ekvatorda geniş elipsoit bir görünüme sahiptir. 63 adet doğal uydusu bulunmaktadır. Diğer gezegenlerden farkı neredeyse tamamının gazdan oluşmasıdır. Bu nedenle diğer gezegenlerden görünüm olarak da farklıdır. Ayrıca yapısı itibariyle bir uzay gemisi ile gidilerek keşfi yapılabilecek bir karaya sahip değildir. Bu gezegenin keşfedilmiş en önemli detaylarından biri “Büyük Kırmızı Leke” adıyla isimlendirilen, büyüklüğü 15.000 km×25.000 km. olan dev fırtına bölgesidir. Bu bölgede saatin ters yönünde ve saatte 500 km hızla esen rüzgârlar fırtına dalgaları oluşturmaktadır. Bu fırtına dalgaları kahverengi, kırmızı kimi zamanda pembe renklidir.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu