Uranüs- Kova

URANÜS- KOVA

astrolojide_uranus

Yönettiği Burç: KOVA

Yönettiği Ev: 11. ev

Element: Hava

Nitelik: Sabit

Güçlü olduğu burç: Akrep

Düşük olduğu burç: Boğa

Zararlı olduğu burç: Aslan

Mitolojide Uranüs: Uranos

Renk: Turuncu, gece mavisi, alacalı tonlar, koyu siklamen, ekose, çizgili ve karışık renkler, göz kamaştıran beyaz

Haftanın Günü: Özel bir günü yoktur.

Taşları: Ametist, yeşim, almandit, amber

Çiçekleri: Kır menekşesi, kar topu, peygamber çiçeği, zerrin

Bitkileri: Belirsiz

Zodyak’taki turu: Güneşin etrafını 84 yılda dolaşır.

Her burçta kalma süresi: Bir burçta 7 yıl kalır.

Etkilediği organlar: Baldırlar, ayak bilekleri, hücresel elektrik akımı, görme sistemi, dolaşım sistemi, sinir sistemi, tansiyon, ritm, gerilimin boşaltılması

Hastalıklar: Beyin ile ilgili hastalıklar, kalp kapakçığı sorunları, ritim bozuklukları, kırılmalar, panik atak, yanma, felç, sinirsel rahatsızlıklar,  motor nöron rahatsızlıkları

Meslekler: Astrologlar, elektrikçiler, teknisyenler, rontgen uzmanları, yayıncılar, televizyoncular, metafizik uzmanları, teknoloji alanından çalışanlar, pilotlar

Tanımladığı kişiler:  Hippiler, toplum kurallarını yıkan reformistler, radikal kişiler, feministler, teröristler, isyancılar, tuhaf ve aksi kişiler, kaşifler, havacılar, süvariler, devrimciler, önderler

 ASTROLOJİDE URANÜS

uranusUranüs sıradışılığım, aykırılığım, sezgilerim, uyanışlarım, hayatı keşfim, bağımsızlığımdır. Hangi evimde ise bu evde sürprizler, şok gelişmeler, ani olaylar, değişimler yaşarım.

Sembolümde dairenin üstünde bir haç yükselmekte ve iki yanında ise iki yarım daire yer almaktadır. Yarım dairelerin çanak anten görüntüsünde olması televizyon antenini anımsatmakta ve bu da Uranüs’le bağdaştırılmaktadır. Bu sembolde eski Mars ve Ay’ın sembolleri birleşmektedir. Ruh ve madde dünyası tamamen yan yana yer almakta ve bu kapı aralanırken önsezi tamamen ön palana çıkmaktadır. İki yana açık olan yarım daireler kişinin geniş algısını ifade etmektedir.

Olumlu yansımaları: güçlü sezgiler, vizyon genişliği, açık bir zihin, şaşırtıcı, heyecan veren, bağımsız, sıradışı, canlandırıcı, reformist, değişime açıklık Olumsuz yansımaları: aceleci, çalkantılı, huzursuz, telaşlı, aksi, eleştirel, sinirli, tuhaf, anormal, taşkın, söz dinlemeyen, güvenilmez, amaçsız, isyankar

Uranüs Kova burcunu ve 11. evi yönetmektedir. Akrep’te güçlü konumdadır. Sıradışı Uranüs Akrep burcunun sezgiselliğini kullanarak yaşama şekil verebilir, bireyi güçlü olma saplantısından uzaklaştırır. Duygularını özgür, yoğun ve güçlü yaşama imkanı bulur. Kova’nın karşıt burcu olan Aslan’da ise zararlı konumdadır. Çünkü Aslan’ın benmerkezci, lider ve gururlu yapısını gösterme çabası tuhaf, sıradışı, asi bir karaktere dönüşür. Aynı şekilde Uranüs Boğa burcunda da düşer. Hayatın maddi yönüne önem veren yapısı para kazanmak için onu sıradışı yollara itebilir.

Uranüs teknolojiyi, uzay keşiflerini, interneti, bilgisayarları, radyo yayınlarını, haberleşmeyi temsil eder. Yenilikçi, devrimci, ilerici, reformisttir. Yeni olaylar sadece kişisel boyutta değil kitlesel boyutta da bu gezegenin kontrolündedir. Kişiyi sosyal gruplar, kolektif alan, kulüpler içinde yeni çalışmalar yapmaya yönlendirir. Her burçta yedi sene kaldığı için büyük kitleler bu gezegenin etkisi altına girer.

Uranüs hayatı keşfetmenin kapılarını açar, insanlara sezgiler, öngörüler, gelecek hakkında ilhamlar vererek onları ve toplumları değiştirir. Bir çağı kapatıp diğerini başlatır. Kuşak çatışmalarının altında da Uranüs gezegeni vardır.

Uranüs kararlarından vazgeçmeyen bir gezegendir. Klasik olanın yerine yenisini getirir ve bunu sezgilerini, hislerini kullanarak yapar. Uranüs adeta yerinden kımıldamaz, atılım ve yeniliklerinin kabulünü şart koşar, aksi düşünülemez. Ancak bilimsel,  modern ve realisttir.

Uranüs adeta sihirli bir değnek gibidir, bir anda hayatı değişime uğratır. Bu kişisel boyutta da yine toplumsal boyutta da düşünülebilir. Bir kapıyı ansızın açtığı gibi, ansızın kapatabilir. Ani bir evlilik, ani bir boşanma örnek olarak verilebilir. Toplumsal boyutta ise bir savaşın başlaması veya bir devrimin gerçekleşmesi, bir liderin inip yenisinin gelmesi örnek verilebilir.

Bu gezegen aynı zamanda bozgun, hürriyet, savaş, isyan olaylarını, cinsel özgürlükleri de temsil eder. Bu anlamda önceden tespit edilemeyen, özgün yapısı ile hem insanlar hem kitleler üzerinde negatif etki de yaratabilir.

Uranüs gençliği, Satürn yaşlılığı temsil eden gezegenlerdir. Uranüs bir insanın haritasında yaklaşık doğumundan 42 sene sonra beklenmedik bir olay yaşatır. Kişinin hayatında bir yenilik, bir değişim, bir oluşum olması beklenir. Bu sürpriz gelişim olumlu veya olumsuz yönde olabilir. Ancak yaşanılan olay kesinlikle şaşırtıcı olacaktır.

Uranüs’ün haritada güçlü konumu ve gezegenlerle yaptığı olumlu açılar, sezgilerle doğru karar verebilme yeteneğini ortaya çıkartırken, yaratıcılığı kullanabileceği alanlarda başarı getirecektir. Kişi sıradışı çalışmaları ile toplumda taktir görebilir. Uranüs’ün haritadaki güçsüz konumu ve gezegenlerle yaptığı olumsuz açılar varsa; bu kişinin aykırı, insanlarla ilişkileri bozuk bir kişi olması beklenebilir. Madde dünyasında istediklerini elde etmek için olumsuz kişilik gösterebilir ve kendini tatmin etmesi ihtiraslı bir boyuta gelebilir. Hatta bu kişiler toplum için riskli kişiler kategorisinde yer alırlar.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu