Satürn – Oğlak, Kova

SATÜRN – OĞLAK, KOVA

astrolojide_saturn

Yönettiği Burç: OĞLAK ve KOVA

Yönettiği Ev: Oğlak 10. ev, Kova 11. ev

Element: Oğlak burcunun Toprak, Kova burcunun Hava

Nitelik: Oğlak burcunun  Öncü, Kova burcunun Sabit

Cinsiyet: Eril

Güçlü olduğu burç: Terazi

Düşük olduğu burç: Koç

Zararlı olduğu burç: Yengeç, Aslan

Mitolojide Satürn: Kronos, Falcifer, Paeon

Renk: Lacivert, kurşuni, nefti, koyu kahve, siyah

Haftanın günü: Cumartesi

Taşları: Lal, kara kehribar, kurşun, safir, lapis,

Çiçekleri: Kara gül, funda, kadife çiçeği, çuha çiçeği

Bitkileri: Ispanak, soğan, haşhaş, ayva, gelincik, çavdar, meşe ağacı, karaağaç, çam ağacı, siyah kızılağaç, telli kavak ağacı, horoz ibiği, sinir otu

Hayvanları: Yılan balığı, tüm yılanlar ve zehirli canlılar, leylek, timsah, tavşan, kabuklu hayvanlar, baykuş, kedi, eşek, yarasa, fare, aslan, pelikan, turna kuşu, kaplumbağa, ayı, kedi, denizde yaşayan omurgasızlar

Ülke ve Şehirler: Mısır, Hindistan, Etiyopya, Yemen, Bavaria, Arabistan,

Yerler: Dağlar, kilise bahçeleri, eski binalar, ormanlar, çöller, madenler,

Zodyak’taki turu: Zodyak’taki turunu 29.5 yılda tamamlar.

Her burçta kalma süresi: Bir burçta iki buçuk yıl kalır.

Etkilediği organlar: İskelet sistemi, kemikler, kemik iliği, eklemler, kalsiyum, magnezyum, potasyum dengesi, kandaki minerallerin tümü, dişler, kulaklar, mineral tuzlar, dalak, deri, ön hipofiz bezi salgıları

Hastalıklar: Sağ kulak rahatsızlıkları, taş oluşumu, paranoyalar, sıtma, titremeler, cilt, omurilik rahatsızlıkları, hemoroid, el ve ayakta gut, bağırsak sorunları, kemik tümörleri, lif hastalıkları, organ kayıpları, yaşlılıktan dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklar

Meslekler: (Yönettiği Oğlak ve Kova Burcu) Çiftçiler, inşaat sektöründe çalışanlar, mühendisler, askerler, yöneticiler, oto galericiler, tüccarlar, sendikacılar, bilim adamları, uzay bilimcileri, astrologlar, havacılar, fotoğrafçılar, bilgisayar ve elektronik uzmanları, rehber öğretmenler, tıp alanında çalışanlar, yazarlar, cenaze işleri ile ilgilenenler, gardiyanlar

Tanımladığı kişiler:  Yaşlılar, dilenciler, babalar, büyük babalar, papazlar, madenciler, bahçıvanlar, cahiller, köleler, sert karakterli insanlar, papazlar, işçiler.

 ASTROLOJİDE SATÜRN

saturnSatürn hayatımdaki disiplinlerimi, limitlerimi, öğrenmem gereken dersleri, korkularımı ifade eder. Babamı, büyükbabamı ve hayatımdaki yaşlı erkekleri temsil eder. Hangi evimde ise bunları deneyimletir ve ders çıkarmamı ister. 

Sembolümde yarım dairenin üzerinde bir haç işareti bulunmaktadır. Yarım daire ruhu, haç ise maddeyi işaret eder. Bu sembole göre madde dünyası ruh dünyasının üstünde yer almakta, bir anlamda ruh maddesel koşullara bağlı olarak sınırlanmaktadır. Ancak kişi ilerlemek, genişlemek için bilinç ve zihin anlamında kendini geliştirmeli ve böylece bu sınırları aşmalıdır. Satürn ve Jüpiter’in sembollerini incelediğimizde iki sembolün birbirinin tersi olduğunu görürüz. Jüpiter ilerleme, yükselme, genişlik, refah, bolluk ve bereketi temsil eder. Satürn ise; kısıtlama, sınırlama, ciddiyet, çaba, sorumluluk, daralma temalarını içinde barındırır. Satürn maddeyi en yüksekte tutar ve kişinin yaşamını şekillendiren normu ifade eder. Satürn’ün sembolü kişinin enerjisini kararlı olarak hedeflerine yöneltmeyi ve buna ulaşmak için sabırlı olması gerektiğini anlatır.

Olumlu yansımaları: Ele aldığı işi bitirebilen, disiplinli, ağır ama temkinli hareket eden, sabırlı, ciddi, ağırbaşlı, çalışkan, itinalı, gerçekçi Olumsuz yansımaları: ketum, kendi çıkarlarını ön plana alan,  statüye önem veren, özgüveni düşük, katı yürekli, acımasız, başarısızlığa tahammülsüz, merhametsiz, inatçı, haris, ihtiraslı, kibirli, samimiyetsiz, çekingen, soğuk

Satürn Oğlak burcunda 10. evi, Kova burcunda 11. evi yönetmektedir. Oğlak’ta hedefe adım adım, disiplinli, ciddi ve titiz bir şekilde ulaşmayı sağlarken, Kova’da ise özgür iradesiyle inandığı ideolojiyi savunmak, geliştirmek üzere doğasında var olan hümanist, tarafsız ve bağımsız yönünü kullandırır. Satürn Oğlak’ın karşıt burcu olan Yengeç ve Kova’nın karşıt burcu olan Aslan’da zararlıdır. Çünkü Yengeç’in duygusal, kabullenici, besleyici yönü Satürn tarafından kontrol altına alınır ve kişi ne yaparsa yapsın kendisini yetersiz hisseder. Aynı şekilde Satürn Aslan’da zararlıdır. Çünkü Aslan’ın kendisine olan özgüveni, yaratıcılığı, hayattan keyif alma enerjisi Satürn tarafından baskı altına alınır.

Satürn kişinin hayatını şekillendiren, somut hedeflere yönelmesini sağlayan, yaşamına üretkenlik, azim getiren bir gezegendir. Amaçlar için mücadele etmenin, kararlılıkla üstüne gitmenin, sorumluluk almanın gerekliliğini öğretir. Kısıtlamaları, korkuyu, otoriteyi, intizamı, eksilmeyi, denetimi yönetir. Kişiyi adeta ruhunun ve bedeninin güçlü bir kumandanı yapar. Birey bu eğilim içinde özünü eğiterek  hayatındaki isteklerini gerçekleştirebileceği sonucuna ulaşır.

Satürn genelde zorlayıcı bir gezegen olarak bilinir. Kişinin haritasında girdiği evde kaldığı 2.5 senede uzun süreli, sancılı dönemde adeta o evdeki gerekli tüm düzenlemeleri yapar. Sanki  dağılmış bir odanın eşyalarının derlenip toplanması gibidir. Kişinin karşısına çıkarttığı zorluklar aslında bireyin içinde var olan potansiyelleri keşfetmesi içindir. Bunları ortaya çıkartmak için de güven, ciddiyet, organizasyon kabiliyeti, sorumluluk alma isteği, plan yapma yeteneği, çalışkanlık getirir. Tüm bunlar bireyin kendi öz benliğinin güçlenmesine ve yaşamdaki yolunu belirlemesine yardımcı olur. Bunun için haritada Satürn’ün güçlü konumda olması ve diğer gezegenlerle olumlu açı yapması gerekmektedir. Satürn haritada güçsüz konumda ise bu durumda zorluklar sorumsuzluk, huzursuzluk, güven eksikliği, sinirlilik, vesvese, depresif duygular, hayata karşı korku, kaygı gelişebilir. Kişi yaptığı işlerde bir kısıtlanma yaşayarak ilerleme kaydedemez, hayal kırıklıkları kaçınılmazdır.

Satürn kişinin doğum haritasında 29,5 sene sonra bulunduğu yere geri döner. Bu döngü kişinin ham bir halden olgun ruha dönüşmesini sağlar. Satürn tekrar haritada döngüsünü tamamladığında 58,5 yaşında kişi bilgelik mertebesine ulaşabilir. 3. döngüsüne ise 87 yaşına ulaşanlar tanık olur. Bu kişiler ise Satürn’ün eğitimi ile büyük bir öngörü yeteneğine sahip olabilirler.

Satürn dönüşleri insanın hayatında yeni bir sayfa açılması anlamına gelebilir. Satürn döngülerinde kişi evlenmek, boşanmak, yeni işe girmek, çocuk sahibi olmak, yeni bir ev sahibi olmak gibi hayatında çok önemli kararlara imza atabilir. Bu köklü değişimler Satürn’ün hayatımızdaki önemini de bize anlatır.

Satürn yaşlılık, mezarlık ve ölümün ve Karma’nın temsilcisi olarak bilinir. Haritada yerine getirmemiz gereken mecburi görevlerimizi anlatan temel gezegendir. Bunların idrakına varmamız için Satürn’ün haritadaki konumunun ve açılarının detaylı incelenmesi gerekmektedir. Korkulan bir gezegen olarak algılanmasının en büyük nedeni bireyi büyük mücadeleler içerisine sokmasıdır. Bu gezegen olmasaydı dünya üzerinde büyük bir karmaşa yaşamamız söz konusu olurdu.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu