Ay Kova

AY KOVA

kova

Ay Kova burcunda özgürlüğüne olabildiğince düşkündür. Bir yere bağlanmaktan hiç hoşlanmaz. Hümanist duygular içinde daima bireysel olma, istediğini yapma eğilimindedir. Duygular mı, mantık mı Ay Kovayı yönetir diye sorarsanız; daima mantık üstün gelecektir. İnsanlarla kolay iletişim kurabilmesi sebebiyle zengin bir çevreye sahiptir, birçok arkadaşı vardır. Olaylar karşısında insancıl yaklaşımı ve akılcı tavırları ile çözüm üretebilme özelliği hayat kurtaran cinstendir. Mesafeli duruşu; toplum içinde gerektiği yerde, gerektiği şekilde tavır almasına neden olur. Duyguları değişken olmayan bu insanlar diğer kişiler tarafından katı, duyarsız ve ruhsuz olarak tanımlanabilir. Gerçekten de Ay Kova’nın derin duygular ile bağlanma potansiyeli yoktur. Hayatta rasyonel olmayı seçer ve soğukkanlılığı ile ünlüdür. Toplum içinde ikinci planda olmayı tercih eder. Göz önünde olmayı  sevmez ve  karşıt burcu Aslan gibi bir liderliği arzulamaz. Ancak yine de başı her zaman dik,  çağın ilerisinde, topluma her anlamda yeniliklerin kapılarını aralayan kişidir. Ay Kovalara yüzyılın dahileri diyebiliriz.

Derin duygularımızı gerçekleştirme amacında olan Ay, misafir olduğu Kovanın evinde rahat mı acaba? Pek rahat olduğu söylenemez. Hatta haritanın durumuna göre kimi zaman koltuğun ucunda oturan, bir an önce kalkıp gitmek isteyen, kimi zaman oturduğu yeri hiç beğenmeyen bir misafir gibidir.

Ay Kova, içinde bulunduğu rüzgarın gücüne göre, kimi zaman hafif hafif sarsılacak, bazen süzülecek, bazen ise rüzgarın şiddeti altında kendisini ezilmiş hissedecektir. Haritada Ay olumlu açılar altında ise kişi o zaman şiddetli depremlerde bile sallanmayan bir bina gibi hayatının zor dönemlerinde ayakta kalmayı başarabilecektir. Sağlam karakterlidir, güvenli adımlarla idealist kimliğini gerçekleştirme isteği içindedir. Öğrenmeye daima açtır. Onu ideallerinden saptırmanızın olasılığı yoktur. Son derece cesur ve metanetli yapısı, hedefine ulaşma ve kendisini gerçekleştirme yeteneğini adeta konuşturur. Onu kolay kolay korkutamaz ve baskılayamazsınız.

Peki amacı nedir biliyor musunuz? YAŞASIN HÜMANİZM! İnsanlık kurtulsun, yeni kararlar alınsın, modern yönetim biçimleri uygulansın, insanoğlu bu güne kadar yaptığı hatalardan üstüne düşen payı alsın ve her birey yaşadığı toplum içinde gerçek değerini bulsun! Ay Kova bu ideallerinin peşinde koşarken üstün zekası, güçlü iradesi, gerçekleştirebildiği hedefleri ile yaşadığı döneme ışık tutar. Bazen bu öylesine üst boyutlarda gerçekleşir ki insanlığa çağ atlattırır. Her zaman diğer insanlardan birkaç adım önde olan bu kişiler yeniliklerin, değişimin, başkalaşımın zeminini hazırlar ve bunu sağlamak için elinden geleni yaparlar.

Onlar için arkadaşlığın anlamı çok büyüktür. Dostları ile uyumlu ilişkiler kurmak ve bağlarının sarsılmaması için gereken özveriyi göstermek doğalarında vardır. Ay Kova olan birini bulduysanız ona sarılın ve güvenin. Çünkü o sadece sizin değil, neredeyse gelmiş geçmiş bütün insanlığın arkadaşı olmayı isteyen biridir. Dostluk kavramı onun için çok kutsaldır. İnançlarına ve ideallerine saygı duymanız onun kalbinin size açık olmasını sağlar. Eğer sizi aklı başında biri olarak görüyorsa ona tavsiyelerde bulunabilirsiniz; sizi dinleyecektir. Zekası ile ne demek istediğinizi hemen anlayacaktır. Hem kendisini,  hem çevresini hem de dünyayı yenilemek amacında olan bu insan için verdiğiniz ögüt, çölde susuz kalmış birine verdiğiniz su değerindedir. Ancak onu yerer, kırar ve ideallerini yapabilecek güce sahip olmadığını düşündüğünüzü söylerseniz; size sırtını dönecektir. Bunu yaparken de olay çıkartarak masaları yumruklamasını, size haykırarak taşkınlık göstermesini beklemeyin. Onun yapısı sakindir.

Ay Kova çıkarlarının esiri olmuş, sadece nefsini düşünen, müsrif insanlardan uzak durma eğilimindedir. Hayatta kendini bulmuş, insanlığa hizmet eden ve bu yolda başarı kazanmış kişilere büyük saygı duyar. Dedikodu yapmaktan ve basit yaşamsal problemleri konu etmekten asla hoşlanmaz. Bu tarz konuşmalar karşısında hemen sıkılır ve bunu size açıkça belli eder. Yüksek hedefleri onu beklerken, engellerin ayağına takılmasından hiç hoşlanmaz. Akılcı düşünceleri arkadaş ayırt etmesine neden olur. Eğer ona bilginiz ve kültürünüz ile destek vermeyecekseniz;  sizinle aynı yolda yürümez. Onun ellerinden tutup beraber yürüyebilecek akla ve zekaya sahipseniz, o zaman ölene kadar iyi bir dostunuz olur.

Ay Kova olumsuz enerjilerin altında ise; insanlığa ve tüm topluma sevgi duymak bir yana; en yakınlarına, çevresine dahi tamamen duyarsız kalır. Sevgi kırıntılarını bile içinde taşıyamayan bu kişi, hislerini insanlara belli etmekten de kaçınır çünkü duygulardan yoksundur. Onların ruhuna göre sevgi gösterilmesi, ispatlanması gereken bir duygu değildir. Haritadaki açılar kimi zaman bu insanların idealist duygularını olumsuz yönde gerçekleştirmesine neden olur. Toplum içinde onları sıradışı, tuhaf eylemlerin başkahramanı olarak görmemize yol açar. Kendini ifade ederken aşırı uçlara kayarak toplum içinde sivrilebilir, dikkat çekebilir. Toplumda tasvip edilmeyen amaçları sınırsızca gerçekleştirme eğilimine girer. Boş ideallerin peşine düşer; hedeflerine ulaşmakta, önüne çıkan engelleri atlamakta zorlanmaya başlar. Bu kadar zeki, ideallerine odaklanan birinin bedbaht bir hale gelmesi gerçekten içler açısıdır.

Ay Kova nasıl bir aşıktır sizce? Bu kişilerin kalpleri iyi, eğitimli, kültür seviyesi yüksek, amaçlarının farkında olan ve bunu gerçekleştirmek için sarsılmaz bir irade ile çalışan insanlara meyleder. Böyle birini bulursa, onunla evlenir. Eşine gerçekten bağlanabilir. Farklı arayışlara girmez, başka ruh ve bedenin cazibesine kapılmayı düşünmez. Ay’ı Kova olan birinin haritasında olumsuz açılar varsa, şiddetli negatif enerjiler altında kalan ruhun dengesi bozulur. Yine bu noktada da haritaya bağlıyız. Haritada Ay olumlu açıları alıyorsa; kişi yine soğuktur ama dengeli, kibar, sorunların üstesinden gelebilen, entelektüel biri olacaktır.  Böyle bir insan yuvasındaki huzur ve rahatı sağlamayı ve dengeyi korumayı rahatlıkla becerebilir.

Ay’ı Kova olan bir bayansanız o zaman sizin durumunuz erkek Ay Kova’ya göre biraz daha zordur diyebilirim. Neden mi? Çünkü Ay Kova kadını duygusallıktan uzak, hep mantığı ile düşünen, kendini dışarıdan izleyen, akılcı hareketten şaşmayan bir yapıdadır. Yüksek idealleri olduğu için kadınların dedikoducu, kıskanç, küçük hesaplaşmalarından hiç hazzetmeyen bir ruh hali içindedir. Haritanın ne kadar önemli olduğunu ise şöyle açıklayayım; olumlu açıların etkisi altında ise Ay Kova kadını karşısındaki kişilere karşı anlayışlı, yardımsever, ilgili, saygılı, düzgün bir karakter sergileyecektir. Sizin için ideal bir eş, çocuklarınız için mükemmel bir anne olacaktır. Sabırlı tutumu, anlayışlı kalbi ile hayatınızı kolaylaştıran bu kadını çok seveceksiniz. Fakat olumsuz açılar onun bedenini, ruhunu, davranışlarını etkileyecek durumda ise bu kişi ile evlilik son derece zor olacaktır.

Ay Kova pozitif bilimlerde büyük başarılar elde edinebilir. Toplum içinde kaşif, bilim adamı, doktor, astronot, matematikçi olabilir; bunun yanında dil öğrenme kabiliyeti olduğu için birkaç dil öğrenebilir ve mesleğini icra ederken bu yeteneğinden yararlanabilir. Eğer haritasında çok sert açılar yoksa mesleğinde yükselmemesi için bir neden yoktur. Olumsuz açılar çoksa bu enerjiler altında; iyi bir edebiyatçı, arkeolog, eğitmen, siyasetçi olarak toplumda yer alabilirler. Hem sosyal hem de matematik dallarında kendi yeteneklerini gösterme olasılığı bulunmaktadır. Mantığını, aklını, ileriyi görme kabiliyetini, ısrarcı kimliğini çalıştığı alanda devam ettirdiği sürece insanlığın  sonunda keşfettiği bir kurtarıcı, lider olarak tarihe adını yazdıracak potansiyele sahiptir! Ayrıca ünlü astrologların da Ay’larının Kovada olduğunu önemle belirtmek isterim.

Haritada Merkür ve Uranüs olumlu açı yapıyorsa, bu kişinin dahiler grubuna dahil olduğu anlamına gelir.  Bu durum beynin direk etki altında olduğunu ve sinir sisteminin de çok sağlam olduğunu gösterir. Ancak haritadaki bu açı olumsuz ise, sinir sistemi diğer insanlara göre daha hassas olabilir. Sakin ve dengeli olmaya önem verilmelidir. Kan dolaşım sistemi de mühimdir

Oksijenin canlandırıcı özelliğinden yararlanmayı ihmal etmemeli, vücudun dengesini korumak için sağlıklı beslenme ve egzersize mutlaka ağırlık verilmelidir. Eklemler de hassas olduğu için ayaklarının burkulmamasına, eklem sakatlanmalarına da dikkat etmesi gerektiğini belirtmeliyim. Ayrıca ciğerlerini de soğuk havalarda korumalıdır.

Amatist taşının enerjisi Ay Kova’ya çok iyi gelir bundan faydalanmasını tavsiye ederim. Ayrıca uçuk yeşil, gri, gümüşe çalan mavi, gök mavisi, elektrik mavisi de şans getirecektir.

İnanın bu kadar açıklamadan sonra tarihten örnek vermenin çok önemli olmadığını düşünüyorum. Zira kime sorulursa sorulsun, boşu boşuna Kova Burcu dahiler burcudur sözü söylenmemiştir. Bu sebeple ufkumuzu açan, bizi bulunduğumuz noktadan en üst noktalara taşıyan, kendi çıkarlarını bir yere bırakıp toplumsal çıkarların peşinde koşan bu insanlara saygı duruşunda bulunalım.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu