Güneş – Aslan

GÜNEŞ – ASLAN

astrolojide_gunes

 

Yönettiği Burç: ASLAN

Yönettiği Ev: 5. ev

Element: Ateş

Nitelik: Sabit

Cinsiyeti: Eril

Güçlü olduğu burç: Koç

Düşük olduğu burç: Terazi

Zararlı olduğu burç: Kova

Mitolojide Güneş: Apollo, Paeon, Phoebus, Titon, Ilios, Osyris

Renk:  Altın sarısı, kırmızı, koyu sarı, taba, kahverengi

Haftanın günü:  Pazar

Taşları: Altın, kırmızımsı turuncu taşlar, lapis, lazuli, sarı sülfür, mermer

Çiçekleri: Sarı menekşe, yaban gülü, ayçiçeği

Bitkileri: Tüm baharatlar, hurma, hardal, zeytin, dut, nane, portakal ve limon ağacı, haşhaş, üzüm, mısır, tarçın, asma, sedir ağacı, defne ağacı, anason

Hayvanları: Tüm kedigiller, aslan, arap atı, şahin, tavus kuşu, kartal, doğan, anka kuşu, bülbül, horoz, ateş böceği, deniz yıldızı

Ülke ve şehirleri: Hicaz, Kudüs, Lübnan, Ermenistan, Horasan

Yerler: Saraylar, görkemli binalar, tiyatrolar, kıymetli madenlerin bulunduğu yerler

Zodyak’taki turu: 1 yıl (1° yol alması yaklaşık 4 dakika sürmektedir.)

Her burçta kalma süresi:1 ay arketip

Etkilediği organlar: Kalp, beyin, omurilik, kan dolaşımı, karın boşluğu, solunum sistemi, erkekte sağ göz, kadında sol göz, vücudun sağ tarafı

Hastalıklar: Kalp, beyin, dolaşım ve mide rahatsızlıkları, kalp sıkışması, şiddetli ateş, gözlerde ağrı, kaburgalar, gözler, dişler ve ağız problemleri, dolaşım rahatsızlıkları, sarı humma

Meslekler: Aktör, sahne sanatları ile ilgili meslekler, prestije dayalı işler, cesaret ve güç gerektiren meslekler, komutan, genel müdür, yönetici, başkanlar, liderlik gerektiren meslekler, organizatör, temsilci, politikacı, kıdemli doktor, tüccar, yönetmen, eğlence yerlerinin işletmeciliği, heykeltıraş, ressam , modacı, dekoratör, mücevher tasarımcısı

Tanımladığı Kişiler:  Krallar, liderler, baronlar, kontesler, dükler, prensesler, şerifler, otorite figürleri, yöneticiler, babalar, diktatörler, megalomanlar, cömert kişiler, kuyumculuk, gösterişli meslekler.

ASTROLOJİDE GÜNEŞ

sun jpgGüneş burcum benim özüm, benliğim, genel karakterimdir. Babamı ve hayatımdaki önemli otorite figürlerini temsil eder. Doğuştan liderim. Güneş’im hangi evimdeyse orada ışıldarım ve parıldarım.

Sembolümdeki daire bir bütünü, evrenselliği,  sonsuzluğu anlatırken, ortasındaki nokta ise bu daireden kopmuş bir parça olarak yorumlanır. Çember kısmı aynı zamanda eksiksiz, kusursuz olan Tanrı kavramını ifade ettiği gibi nokta da ondan ayrılmış olan insanı yani ruhu temsil etmektedir.

Evrende tüm gezegenler için Güneş çok önemlidir. Bu önem gezegenlerin Güneş’in etrafında ve kendi etraflarında dönmelerinden anlaşıldığı gibi, Güneş’in çekim kuvvetinden etkilenmelerinde de görülmektedir. Dünyamızın tek ısı, ışık ve enerji kaynağı Güneş’tir ve yaşam döngümüz onun varlığı sayesindedir.

Semboldeki nokta aynı gezegenler gibi bütünlüğü, kusursuzluğu ifade eden Güneş’e odaklanmakta ama farklı farklı etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle her burca sahip insan değişik kişilik ve karakter özellikleri göstermektedir.

Olumlu yansımaları; canlılık, çekicilik, cesaret, yaratıcılık, sıcaklık, şefkat, yumuşak yüreklilik, cömertlik, özgüven yüksekliği Olumsuz yansımaları; kibirlilik, zorbalık, patron ve baba ile uyumsuzluk, kendisi ile barışık olamama, savurganlık ya da tam tersi cimrilik, totaliterlik, geçimsizlik, iletişimsizlik ve lükse düşkünlük.

Güneş ASLAN burcunu ve 5. evi yönetmektedir; gezegenlerin kralı Güneş, koç burcunda son derece güçlü konumdadır, onun savaşçı yapısında kazanma ve liderlik ruhunu bulur. Karşısında ki kova burcunda ise zararlı konumdadır. Çünkü kova hümanist bir burçtur. Kendi merkezli davranamaz ve toplumun yararını hedef alır. Bu sebeple egolarını sergilemek istemez. Aynı şekilde Güneş terazi burcunda da düşer. Terazinin uyumlu, dengeli yapısı ve başkalarını kendinden çok memnun etme isteği nedeniyle Güneş burada da kendine has olan önder kimliğini yansıtamaz.

Güneş enerjinin tek kaynağıdır, dolayısıyla insan karakterinin şekillenmesinde büyük bir rol oynar. Kişideki yaşama sevinci, mutluluğu, hayattan aldığı tatmin de Güneş’le bağlantılıdır. Yaratıcılık, hedefe yönelme de bu gezegenin kontrolündedir.

Zodyak’ta Güneş’in bulunduğu burç haritanın kalbidir. Benliği, kişiliği, bireyselliği ve kabiliyetlerimizi tanımlar. Kişinin kendisine yetme gücünü, hayata nasıl baktığını, ihtiraslarını, kendine olan özgüvenini de gösterir.

Güneş’in haritadaki güçlü konumu ve gezegenlerle yaptığı olumlu açılar, kişinin bedensel yapısına, kariyerine, karakterine doğrudan etki edecektir. Bu kişiler hayatla baş etme gücü daha yüksek, ünlü ve prestijli bir mesleğe sahip olabilen, hastalıklarla diğer insanlara göre daha kolay baş edebilen, kriz zamanlarında kontrolü ele alabilen bireylerdir. Güneş’in haritadaki güçsüz konumu ve gezegenlerle yaptığı olumsuz açılar ise; kişinin güçsüz bir bedene, çok çalışmasına rağmen kariyerinde yükselememesine, daha pasif ve güçsüz bir karaktere, zor koşullarla mücadele edemeyen bir yapı sergilemesine neden olur.

Güneş bir haritada kişinin hayatındaki önemli erkekleri, baba, eş veya  patronu temsil etmektedir.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu