Ay

AY

ay1

Ay Dünya’nın çevresinde dönen tek gezegendir ve onun tek doğal uydusudur. Dünyaya olan uzaklığı 385.000 km. olup çapı 3.474 km.’dir. Dünya’nın yörüngesi üzerinde döngüsünü 27.7 günde tamamlar. Ay Dünya’nın yörüngesinde ilerlerken daima eş zamanlı hareket ettiği için (hem kendi çevresinde hem de Dünya’nın çevresinde) her zaman aynı yüzü görülmektedir. Astronomlar Ay’ın Dünya ile birlikte yaklaşık 5 milyar yıl önce oluştuğunu düşünmektedirler.

 Geceleri gökyüzünü ışıl ışıl aydınlatan Ay, aslında tamamen kapkaranlık bir gezegendir ve sadece Güneş’ten aldığı ışığı bize yansıtmaktadır. Aldığı bu ışıkla döngüsü dahilinde Yeniay, Hilal,  İlkdördün, Dolunay ve Sondördün olarak görünür.

Dünyada yaşam için zorunlu olan atmosfer tabakası Ay’da yoktur. Bu nedenle Ay her türlü etkiye açık bir gezegen olup yaşam şartlarının mümkün olmadığı bir yerdir. Yüzeyindeki kraterlerin çoğu gök cisimlerinin çarpması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ay ısı, ışık ve su olmaması yanında, tamamen çöl görüntüsünde, canlılıktan uzak, hiçbir bitkinin yetişmediği bir gezegendir. Ay’ın görünen yüzünde, yüzeyinde bulunan karanlık düzlüklere Ay denizi adı verilmektedir. Bu düzlükler Ay’ın yüzeyine çarpan göktaşları ve kuyruklu cisimler sonucu oluşan katılaşmış bazalt tabakalarından oluşmuştur. Ay dağları ise yine Ay’ın görünen yüzünde, kraterlerin yanında, Ay denizlerinden daha yüksekte yer alır. Ay’ın çekirdeğinin kendisine oranı sadece %20 kadardır. Birçok gökcisminde bu oran %50’lerdedir. Çekirdeğinin kükürt ve nikel karışımından oluşan metalik demirden meydana geldiği düşünülmektedir.

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu