Hades

 

HADES (PLUTON)

hades_ve_persephone[1]

Büyük Başkan Zeus’un diğer erkek kardeşi Hades; kardeşi Poseidon denizlerin hükümranlığını seçerken onun payına yer altı dünyasının krallığı düştü.

Hades yer altında öylesine gizemli ve ürkütücü bir krallık kurdu ki; ölülerin yönetimini ele geçirdi.

 

 

O’nun diğer isminin Pluto olması öylesine anlamlı ki! Pluto dünyadan çok uzaklarda küçük, sanki uzayın derinliklerinde kaybolmuş bir gezegen, dünyadan aldığı ışıkla kimi zaman üç yanı aydınlanırken bir yanı karanlıkta kalıp, kimi zamanda üç yanı karanlıkta bir yanı aydınlanan gezegen. Düşünebiliyor musunuz her zaman karanlık yanı olan bir tarafı var bu gezegenin.

Astrolojide Pluto’ya gelince; Pluto Akrep burcunu temsil eden gezegendir. Akrebin gizemli, karanlık, yer altındaki yuvasında yaşayan dünyası gibi Pluto da yeryüzünde karanlık güçlerin, mafyanın, yer altının gizli örgütlerinin temsilcisidir. Aynı zamanda bilinçaltının derinliklerini keşfetmenin yollarından olan hipnoz gibi yöntemler de Pluto ile ilişkilidir. Bunun yanında fanatik guruplar, propogandacılar, sadomazoşistler da bu gezegenin etkisi altındadırlar. Suçlar, toplum içinde yaşanan cinayetler, bozgunculuklar yine Pluto’nun etkisi ile gerçekleşmektedir.

Pluto zayıflıktan hiç hoşlanmaz, insanları manipüle eder, onun istediği bir canlının ölüp tekrar dirilmesi, yani bambaşka bir hale gelmesidir, bunun gerçekleşmesi için büyük bir baskı kurar. Pluto’nun yaptırmak istediği dönüşüm öylesine büyük bir değişim gerektirir ki bazen bu baskının altında ezilip yerlerde süründüğünüzü hissedersiniz. İşte Hades’in gerçek yüzü!

Ölüleri kontrol altına alan bu Tanrı nasıl ürkütücü olmaz ki? Ayrıca Hades yer altının tüm zenginliklerini (madenler) de elinde tutarak gücüne güç katmaktaydı.

Yunan Mitolojisine göre yer altı Tanrısı Hades’in ünü dört bir tarafa yayılmış bir başlığı vardır ve bu başlığı giyen görünmez olur. Bu bilgiyi okuyunca yer altı dünyasının kralları olan mafyanın, gizli örgütlerin Pluto’nun kontrolü altındaki bu başlıkla kayıplara karışıp bulunamadıklarını düşünmemek elde değil!

Hades kendi kadını olarak seçtiği Persephone’yi yeryüzünden kaçırıp onu yeraltının kraliçesi yapmıştır. Evlenme şekli bile bu Tanrı hakkında ne kadar büyük ipuçları taşıyor değil mi? Yeryüzünün dağları, gölleri, nehirleri, ormanlarında yaşamaya alışmış bir insanı yer altının karanlık dehlizlerine hapsedip orada adeta bir esir haline getirmek oldukça korkutucu bir ruh halini göstermiyor mu sizce?

 

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

 

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu