Ay Terazi

AY TERAZİ

terazi

Doğaları gereği bir avukat yada savcı olan Ay teraziler, adaleti yaymak, ayakta tutmak için ellerinden geleni yapmak isterler. İçlerinde alev alev yanan adilane sese sürekli kulak veren bu bireyler kanunların en büyük savunucusudurlar.

İnsanlarla fiziksel ve ruhsal boyutta iletişim halinde oldukları sürece kendilerini mutlu hissederler. Hayatının temel amacı ruh ve beden dengesini sabit tutabilmektir. Genel olarak verici, kendisinden önce karşı tarafı düşünen yapıda oldukları için maalesef ki sömürüye açıktırlar. Kararsızlık karakterinin yapı taşıdır, bir konuda adım atmak istediklerinde ikileme düşmekten kendilerini alamazlar. Eski bir terazi düşünün. Bunun bir tarafına küçücük bir şey koysanız terazinin dengesi bozulur. İşte bu durumun aynısı Ay Teraziler için de geçerlidir. Balans ufak bir olayla sarsılabilir.

Ruhsal huzura çok önem veren  bu kişiler iç dünyalarını dengelemek için sürekli bir savaş halinde kalabilirler. Dengede kalabilmek için (bir hayli zor olsa da) başlarına gelen  sıkıntılar, üzüntüler karşısında mantık ve duygusal anlamda dingin kalabilmek için karşı tarafı alttan alma eğilimi gösterirler.

İlk bakışta Ay Terazilerin fiziksel görüntüleri size çekici gelmeyebilir. Vücutları da bir manken gibi orantılı olmayabilir. Ama auralarında sizi çeken öyle bir şey vardır ki gördüğünüz anda onlardan bakışlarınızı ayıramayabilirsiniz. Ay Terazi adeta gökyüzünde parlayan yıldız gibidir. Sosyal bir ortamda insanlar karanlıkta ışığa toplanan ateş böcekleri gibi onların büyüsüne kapılıp yanlarında olmak isterler.

Hoşsohbettir, nüktedandır, güler yüzlüdür, iletişimi kuvvetlidir ve şahsiyetli bir yapısı vardır. En önemli özelliği flörtçü olmasıdır. Ruhları aşk, tutku ve sevgi ile beslenir. Bu duyguları yakalamak için elinden geleni yapar.

Sanattan çok zevk alan, hatta kimi zaman sanatın birkaç dalında olağanüstü kabiliyetlere sahip, güzelliğin her yansımasından zevk alan biriyle karşılaşırsanız muhtemelen o kişi Ay Terazidir. Duygulara önem veren, hassas bu insanlar yaşama renk katan, güzellikler veren, sanatın ışıltılarıyla bizleri büyüleyen kişilerdir. Hayatı tekdüzelikten, siyah beyazlıktan kurtaran parlak ışıltılarla renklendiren ve ruhumuzu yaşattıkları güzelliklerle yukarılara çıkaran, doyumsuz bir senfonide kaybolmamızı sağlayan yetenekler. İyi ki varsınız! Ay Terazi’de, yönetici gezegeni olan Venüs’ün ihtişamı ortaya çıkar, tüm güzelliklerin doğduğu, yaşadığı, yeşerdiği, canlandığı sanat dallarının tümünü yüzde yüz performansla ortaya koymak için sabırsızlanır. Duygularınızı canlandıran olağanüstü resimler yapan bir ressam veya besteleri ile ruhunuzu coşturan bir besteci veya çok yetenekli bir mimar veya veya veya …Sanatın hangi dalına el atarsa adeta sihirli bir değnekle oraya dokunmuş gibi mucizeler yaratabilir. Böyle bir insana hayran olmamak mümkün mü?

Eğer Ay terazi haritasında olumlu açılar altında ise o zaman dengesiz tavırlar sergilemeyecektir. Duyguları ve mantığı arasındaki dengeyi kurmuş, seçimlerinden ve kararlarından da memnun bir birey olacaktır. Nazik, anlayışlı uyumlu ve sakin yapısı ile olayları kendi lehine çevirerek çözüme ulaştıran biridir. Yani bu kişinin kendisi ile alıp veremediği bir şey olmadığı gibi başkaları ile de derdi tasası olmayacaktır. O sanki dünyaya güzellikler yaymak üzere gelmiştir. İçinden her an geçmeye hazır hoş  duygular ile doludur.  İşte tam beste yapma zamanı. ‘Güneş parlıyor, Ay geceyi ne kadar güzel aydınlatıyor, rüzgar usulca saçlarımı okşayıp  geçerken, bana taptaze yeni biçilmiş çimenlerin kokusunu getiriyor, hayat güzel ve gerçekten yaşamaya değer” İşte haritası olumlu olan Ay Terazinin hayata bakışı!

Peki harita sert açıların etkisi altında ise? O zaman Terazi tepetaklak oldu, kefeler birbirine dolandı, duygularla mantıklar birbirine karıştı! “ İçinde olduğum sorunun çözümü yok, işte bittim ben! Çok kararsızım! Ticarete mi atılsam, kendi işimi mi kursam yoksa şu firmanın teklifini mi kabul etsem, ne yapsam bilemedim en iyisi birkaç ay bekleyeyim, yok beklemeyeyim, çeşitli seminerlere katılayım, sevgilimden ayrılayım mı yoksa devam mı edeyim, mantığım git diyor, duyguların kal.” İşte haritası olumsuz olan Ay Terazinin zihninden geçen düşünceler.

Yalnız size bir sır vereyim; sakın ola ki bu kişiye kararsız olduğunu söylemeyin, muhtemelen bunu asla kabul etmeyecek ısrarla dengeli, olaylar karşısında verdiği kararların arkasında duran bir kişiliği olduğunu kabul ettirmeye çalışacaktır. Siz “evet, tabii” deyin geçin, konu uzamasın! Bu kişi olumsuz açıların etkisi altında iken o neşeli, canlı, enerjik, insanlarla iletişim kurmaktan çok zevk alan, dengeli yapısı gidecek; alıngan, çabuk kırılan, içine kapanan, beceriksiz bir birey haline gelecektir. Hatta sert açılar çoksa; bu takdirde bir anda parlayan bir alev gibi ya da patlamaya hazır bir bomba gibi bir ruh halinde olacak. Asacak, kesecek ve sinirinden ne yaptığını bilemeyecektir.

Bu kişiler için hayatta en önemli konulardan biri bireysel ve toplumsal anlamda ADALET’in sağlanmasıdır. Doğuştan yargıç, avukat, savcı ve hakimdir. Her durum ve şartta hakkı gözetmek için inanılmaz bir duyarlılık ile hareket eder. Hakkın savunucusu olmak, ezileni korumak, adaleti ayakta tutmak, kanunları korumak ruhunda vardır. Bu ruh her olayı hassas terazilerde tartar, ölçer, biçer, sonuca varır ve ancak hak yerini bulduysa rahat eder. Eğer Ay Terazi olan bir arkadaşınız varsa bu insanın sizi dolandırmasından, kandırmasından asla korkmayın. Böyle bir fırsatı dahi olsa yapmaz, yapamaz. (haritasına göre)

Ay Terazi olumlu açılar altında ise mutlaka aşk insanıdır. Damarlarında akan kanı canlandıran, onu mutluluktan göklere çıkaran aşk duygusu, onun tüm benliğini sarar ve yaratıcılık gücünü arttırır. Öyle ki bu ruhun yazdığı şiir size harika gelir, sözleri kulağınıza melodi gibi akar, ruhunuzu doyurur. Onun güzellikleri yansıtış biçimine aşık olursunuz. Bilin ki böyle birinin kalbine girebildiyseniz çok şanslısınız. Çünkü Ay Terazi eşine sadıktır, onu etkilemek için elinden geleni yapar ve beraberliğini ömür boyu ayakta tutmak ister.

Ancak Ay Terazi erkeği için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef! Bir çiçekteki bal bitince başka bir çiçeğe konan arı! Ne demek istediğimi anladınız değil mi? Ama yanlış anlamayın, bu kişi taktir ettiği, çekici bulduğu, yanında rahat ettiği kadınına alabildiğince gönlünü açacak ve ona gerçekten aşık olacaktır. Ancak bu aşk ne zamana kadar sürecek biliyor musunuz? Bu kadın ona cazibeli geldiği, onun göz zevkini tatmin ettiği, estetiğine dikkat ettiği, kendisine özendiği ve onu kolunda gururla taşıdığı sürece baş tacıdır. Ama bunları bulamazsa bir süre sonra Ay Terazi sıkılacak ve kendi ruh ve beden zevkine hitap eden başka bir kadın aramaya başlayacaktır. Evet Ay Terazi erkeği evliliğine çok değer verir, haritalasında sert açı yoksa ömür boyu aynı kişi ile evli kalabilir ama açılar sertse o zaman evlilik kısa ömürlü olacak hatta hayatında birkaç evlilik yapacaktır.

Bu kişilerin sağlığına gelince; bu durum da haritaya göre farklılıklar gösterecektir. Özellikle böbreklerini korumaları, ayaklarını üşütmekten sakınmaları, yükseğe koyarak dinlendirmeyi adet haline getirmeleri gerekmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmekte zorlansalar da şekerli gıdalardan uzak durmaları önemlidir. Bayanların ise varisten korunmak için egzersiz yapmaları gerekmektedir.

Taşları opal, yeşil ve pembe necef, pembe kuvarstır. Şans getiren renkler  ise açık yeşil, açık mavi, saman sarısı, açık turkuaz rengi, açık pembedir.

Karşınızda belki ünlü tasarımcı Valentino’nun yeteneklerine sahip ya da ülkeleri bir araya getiren büyük bir diplomat var! Golda Meir gibi,  hayatın zenginliklerinin tadını çıkaran Marie Antoinette’ten gibi biri de olabilir.. Bilmiyorum. Ama şunu biliyorum ki Ay Teraziler bu insanların ruhlarından bazı parçaları içlerinde derinliklerinde taşıyan çok özel kişiler…

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu