Ay Yay

 AY YAY

yay

Ay Yay insanı adeta bir hacıyatmaz ya da bedeninin içine bir gezgin girmiş gibi dünyanın çevresinde tur atmak isteğindedir. Bu kişiler yaşamı çok ciddiye almayan, duygusal boyutta hayatını sürdüremeyen, hislerinin esiri olmayan yapıdadırlar. Ferah olmak, rahatına bakmak, gezip tozmak arzusu içinde olup öncelikle kendi zevklerini tatmin etmek eğilimindedirler. Arkadaşlarına ve dostlarına oldukça düşkündürler. Karşılaştıkları olumsuz olaylardan diğer insanlara göre daha az etkilenirler. Hatta başkaları için dünya sonu dedikleri durumlar karşısında öyle ferah olabilirler ki, ne yaşarlarsa yaşasınlar üzerinde fazla durmayarak gülüp geçebilirler. İleriye dönük hedefler koymakta zorlanırlar. Daldan dala konan, bir rüzgarla savrulabilen, yönlerini sık değiştirebilen  insanlardır. İçlerinden bazıları için bir işe ve yuva hayatına sabitlenmek ruhlarının cendereye alınması anlamına gelir.

Bu insanları mutlu etmek istiyorsanız onlara seyahat bileti alın. Engin denizlere açılsın, uzak diyarlara gitsin, ruhu huzurla dolsun. Kimi zaman hayattan ve çevrelerinden ardı arkası kesilmeyen bir beklenti içine girebilirler. Rahatına o kadar düşkün olabilir ki, kılını bile kıpırdatmadan dünya ayağına gelsin isteyebilir.

Ay Yay kişiye fanatiklik verir. Arkadaşlarına, çeşitli gruplara, fikirlere, dini inançlara körü körüne bağlanabilir ve hayatının sonuna kadar da bu düşüncelerinin arkasında durabilir. Bir çok kişi hayatını duygularını göre yönlendirmez. Başına gelenler karşısında hislerine göre değil mantığına göre hareket eder ve aldıkları kararların sağlam ve güvenilir olmasını isterler. Karşılaştıkları kişileri objektif olarak değerlendirir ve sorunları akıl çerçevesinde halletmeye çalışırlar. Bu nedenle de sadece duyguları ile hareket eden, hatta hislerinin esiri olmuş olan bu kişileri anlamak çok da kolay olmaz. Duygusallık problemleri teşhis etmek ve bunlara net çözüm getirmek konusunda onları zorlar.

Ay Yay’da iken hayat beyin ile şekillenir. Bu kişiler için bilgi edinmenin, gezip görmenin ve yaşadıkları ve gördükleri olaylardan ders almanın büyük önemi vardır. Hayatı keşfetmek adına inanılmaz bir istek duyarlar.  Çok mu gezen, çok mu okuyan bilir sorusuna Ay Yaylar hem okuyan hem gezen diye cevap verebilir! Zira bu insanlar okumaktan da gezmek kadar zevk alır. Kitap okuyarak dünyasını genişletmek yeni ufuklara oturduğu yerden dahi olsa yelken açmak ister. Yıllar geçtikçe edinilen bilgi artar, artar, bu nedenle Ay Yaylar entellektüel seviyeleri yüksektir. Filozofların çoğunun Yaylardan çıkmasına şaşırmamak gerek!

Ay burcu Yay olanlar kolaylıkla yeni işlere girişebilen, gözü pek kişilerdir. Risk almaktan çekinmezler.

Başka insanların durup birkaç kez düşünüp çekinerek girdikleri yeni girişimlere  rahatlıkla girebilirler. Bu işlerde de oldukça başarılı olma potansiyelleri vardır. Haritaları olumlu açılar altında ise talihleri yaver gider ve başarılı olurlar. Ama değilse talih kuşu başlarına konmadan uçar gider, bilakis yaptıkları yatırımın boşa çıktığına ve zarar gördüklerine şahit olabilirler.

Bolluk ve şans gezegeni Jüpiter’i kollarının altına girmiş olan Ay Yaylar;  şans oyunları oynamayı severler. Burada da risk alma heyecanı onları kumar masalarına sürükler. Bu adrenalini hissetmek onlara büyük zevk verir. Sonu belli olmayan işler onlara heyecan verir. O kadar parayı oraya yatırmak, ya kazanırsam diye heyecan içinde beklemenin getirdiği haz! Peki ya büyük miktarlar kaybederlerse? Ay’ı Yay olan kişiler bu duruma düşmemeye fazlasıyla özen göstermelidirler. Umarım haritanızdaki diğer gezegenlerin etkisi sizi mantıklı bir karaktere büründürür ve mantığınızı bu noktada çalıştırabilirsiniz.

Bu kişiler hangi mesleklerde başarılı olabilir? Ofisin belki de en neşelisi, canlısı, hareketlisi, sosyali olan bu insan hangi konuda başarılı olmaz ki? Özellikle etkili konuşma sanatının ustası olan Ay Yay girdiği her işte üst basamaklara yükselmeye aday olacaktır.  Sözlerin gücü onlara bir çok mesleğin kapısını açacaktır.  Ticaret hayatında önemli adımlar atabilir, iletişim yönlerinin güçlülüğü sayesinde büyük kitlelere konuşabilen bir eğitmen olabilir, bilgi birikimleri ve yazma kabiliyetini kullanarak iyi bir yazar olabilirler.

Ay Yay’ın haritası olumsuz açıların etkisi altında ise Güneş adeta bir buluta girer. Zihinde ve ruhta yaşanabilecek zenginlikler de gölgelenir. Öyle ki; bilgi açlığı içinde bir sünger gibi hayatın her alanını emme isteği kuru ve fayda getirmeyen bir meraka dönüşebilir. İletişim kabiliyetini kendi faydasına kullanacağı yerde çevresindeki insanların özel hayatlarını alabildiğine merak eden ve dedikodu üreten bir insan haline gelmesine neden olabilir. Hem de en ince ayrıntısına kadar araştıran ve irdeleyen bir kişi!

Aşk mı? Ne kadar sevgiye aç olup insanların sevgisine önem verseler de onlar için aşkı bulmak da yaşamak da zordur.

Bu kadar bağımsız olan bir ruhun bir bedene ait olması, o beden için kalbinin çarpması, ona endeksli yaşaması gerçekten yorucu olmalı. Bunu Ay’ı Yay’da olmayan kişilerin anlaması gerçekten güçtür. Onlar hayatlarının merkezine kendilerini alın ve buna göre yaşarlar. Başkaları için hayatını sürdüren, onları mutlu etmek için olabildiğince fedakarlık yapan insanları da anlamazlar. Böyle bir mecburiyet hissetmelerinin anlamsız olduğunu düşünürler. Bu nedenle birine bağlanmak, tutku derecesinde aşık olmak ve onun peşinden sonuna kadar gitmek fikri olağanüstü yabancı gelebilir.

Ay Yay ancak kendisine dost bulduğu kişinin yanında mutlu olur ve o kişiye sevgi duyabilir. Ancak karşısındaki kişi parmağına o halkayı takmak istiyorsa bu durumda oldukça tedirgin olabilir. Evlilik eşittir özgürlüğün kısıtlanması manasına gelecekse o zaman oradan bir an önce kaçması gerektiğini düşünecektir. Onu boyunduruğu altına almayacağına güvence veren kişiler kalplerinin anahtarını bulmuştur.

Mesleğinde ilerlemek ve kariyerde büyük başarılara imza atmak onlar için gerçekten önemlidir. Belki de hayatlarının birinci sırasında bu vardır. Oldukça hırslı kişilikleri kariyerlerini yapılandırmaları için içlerinde güçlü bir istek doğurur. Bazen bu öylesine güçlü bir hırs halinde seyreder ki, Ay Yay sadece işine odaklanarak evlilik yapmayı uzun bir süre erteleyebilir.  Kimi zaman durumu fark ettiğinde tren çoktan kaçmış olabilir. Bilinçaltındaki evliliğin kendisini kısıtlayacağı düşüncesi içinde, özgürce uçamayacağına inanan bu kuş , yuvasını yapamayan bir kuş olarak hayatına devam edebilir!

Ay’ı Yay’da olan birine aşık mı oldunuz. Nihayet son derece zarif, kadının ruhundan anlayan, neşesi ve esprileri ile sizi hep güldüren, rahatlığı ve özgüveni ile büyüleyen sevgiliyi buldunuz! Böyle biri herkese nasip olmaz diye düşünüyor olmalısınız! Ancak şunu bilin ki elinizde ateşten birtop tutmaya çalışıyorsunuz. Tamam kalbinizi çalan kişi gerçekten aradığınız bir çok özelliğe sahip, sizi de çok seviyor… Siz bu duygular içindeyken Ay Yay bir süre sonra sizden sıkılacak ve yeni heyecanlara koşmak için fırsatlar yaratmaya çalışacaktır. Bu kişi bir kadını sevmeyi becerebilir ama bağlanması kısa süreli olacaktır. Onu elde tutmak gerçekten güçtür. Hemen korkmayın, ama imkansız değildir! Eğer kendinizi sürekli yenilemeyi becerebilirseniz, kültürünüzle onu etkiniz altına alabilirseniz, maceracı ruhuna ve ekstrem hedeflerine ayak uydurabilirseniz, onunla beraber bir söyleyip on gülerseniz ne ala! Bunları yapabildiğiniz sürece yüzüğünüzü parmağınızda tutabilme potansiyeliniz artacaktır! Onu kaybetmemek için bu zahmetlere gireceğinize eminim, çünkü Ay’ı Yay erkeği kadınını öylesine mutlu edebilir ki buna bir çok kadın göğüs gerebilir.

Bu kişi hangi mesleği seçerse seçsin haritasında olumsuz bir açı yoksa yükselecektir. Özellikle basın ve medya sektöründe, edebiyat alanında, araştırmacılık gerektiren mesleklerde, turizm sektöründe ve çeşitli spor dallarında başarılar gösterebilme potansiyeli yüksektir.

Son derece enerjiktirler. Maceradan maceraya koşan ruhlarını bedenlerine uydurmakta zorlanabilirler.  Ani çarpmalardan, vurmalardan kendilerini korumaları gerekir. Ayrıca bacak ve kalça kaslarını sporla güçlendirerek bu konuda önlem almaları faydalarına olur. Haritada sert açılar varsa bu organları etkileyen hastalıklara yakalanabilir, romatizma, siyatik gibi rahatsızlıklarla mücadele etmeleri gerekebilir.

Ayları Yay olanlar boyunlarına, tenlerine değecek şekilde turkuaz taşı takmalıdır. Ayrıca mavi necef şans kapılarını aralamalarına neden olur. Amatist, Lapis, Lazuli, mavi Topaz, Almandit taşlarının enerjisinden de yararlanabilirler

Yay’ın yönetici gezegeni, bolluk ve bereket getiren gezegen Jüpiter, Ayları Yay olanların başlarının üstünden ne nimetler döker ne nimetler! Kimleri örnek vereyim? Acaba milyarder Howard Huges’umu  ya da aktris Judy Garland gibi sahnelerin aranılan yıldızını mı? Her birinin elinde bir şans topu olduğunu, ağızlarında altın kaşık ile doğduklarını keşfetmemiz gerek… (Haritalarında olumsuz açı olmayanlar tabii)

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu