Çocuk Yay

YAY ÇOCUK;

(22 Kasım- 21 Aralık)

 

Element: Ateş

Nitelik: Değişken

Yönetici gezegeni: Jüpiter

Madeni: Bakır

Taşı: Turkuaz, lapis, lazuli, safir, mermer, ay taşı, lal taşı

Uyumlu renkleri: Eflatun, mor menekşe, elektrik mavisi

Uygun meslekler: Ticaret ve yurtdışı bağlantılı işler, politikacı, tercüman, ihracat alanındaki meslekler, tur operatörlüğü, filozof, din adamı, hukuk ile ilgili meslekler, spor ile alakalı meslekler

Temsil ettiği organlar: Baldırlar, karaciğer, kaslar, omuzlar, siyatik sinirleri, karaciğer, akciğer

Vücuttaki bölgesi: Uyluklar, kalçalar

Fiziksel özellikleri: Atletik beden, uzun at suratı, açık kahve saçlar, orta boy

Anlaştığı Burçlar: Koç, Aslan

Anlaşamadığı Burçlar: Balık, İkizler, Başak

 • Evimize hoşgeldin Jüpiter bebeği:)) Bu bebek dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren hiç şüphesiz evinizin mutluluk ve neşe kaynağı olacak. Aşağıdaki önerilere dikkat ederseniz onu büyütürken karşılaşacağınız zorlukları minimuma indirebilirsiniz.
 • Yay bebeğiniz oldukça canlı, hareketli bir yapıya sahiptir. Onu uyuturken zorluk çekebilir, aktifliğinden yorulabilirsiniz. Bu bebekler yalnız uykuya dalmaktan hoşlanmazlar. Kalabalık ortamlarda, örneğin arkadaşlarınız misafirliğe geldiğinde yanınızda daha kolay uyuduğuna şahit olabilirsiniz. Birbirine karışan sesler kendini daha güven içinde hissetmesine ve huzurlu olmasına neden olacak, güzel güzel , mışıl mışıl melekler gibi uyuyacak.
 • Her çocuk masal dinlemeye bayılır. Ama bilmelisiniz ki sizin çocuğunuz doğuştan maceracı ve bir hayalperesttir. Onun bu özelliklerini besleyen hikayeler anlatmanız o kadar hoşuna gider ki, gözlerini kocaman açarak büyük bir şaşkınlıkla ve dikkatle sizi dinlediğini görebilirsiniz. Sıradan klasik masallar yerine böylelerini tercih etmenizi öneririm.
 • Size sevgi dolu, neşeli gözlerle bakan bu küçük bebeğin en büyük ihtiyaçlarından biri sosyalleşmektir. Gerçekten de yay çocukları yalnızlıktan hoşlanmazlar. Onu bol bol oyun parkına götürüp açık havada rahatlamasına imkan tanımalısınız. Siz de bir kenarda oturup onun nasıl kolay arkadaş edindiğini, iletişiminin ne kadar güçlü olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
 • Onun dünyayı algılamaya başladığı andan itibaren sizi bayıltacak bir özelliğine şahit olacaksınız. Devamlı soru sorması:)) Evet gerçekten de o küçücük beyninde sanki bir soru bankası ile yaşıyordur. Bitmek tükenmek bilmeyen merakı ile dünyayı, insanları, her şeyi tanımaya ve anlamaya çalışıyordur. Bu soruların direk muhatabı da sizsiniz:)) Malesef bu durumdan kaçışınız bulunmamakta, sonsuza giden sorularla baş başasınız.
 • Yay çocuğunuzun kimi zaman başkalarının yanında sizi utandıracak konuşmalar yapabilir. Bu onun aklındakileri hiç bir süzgeçten geçirmeden karşısındakine iletmesi nedeniyledir ki, bu patavatsızlık noktasına kadar varabilir. Bu nedenle onu sözlerini sarf etmeden önce iyice düşünmesi gerektiği yönünde uyarmalısınız.
 • “Bu odanın hali ne, çabuk kalk ve buraları topla, kaç kere söyledim sana bu oda böyle olmayacak!” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, maalesef çocuğunuz fazlasıyla dağınık ve o kadar rahat o kadar rahat ki bundan sıkıntı duymuyor. Bunun değişmesi için kendisini fazla zorlamayın, onun odası kendi yaşam alanı olduğu için bırakın burada özgürce yaşasın.
 • Öğrencilik hayatında son derece zeki, öğrenmeye meraklı, araştırmaktan hoşlanan yapısı sayesinde başarılı olması kuvvetle muhtemeldir. Sadece katı disiplinli okullar, tekdüze bir eğitim şekli, baskılayan sistemler onu fazlasıyla daraltabilir. Arada öğretmenlerinden dikkatinin kolay dağıldığına dair şikayetler alabilirsiniz.
 • Yay çocuğunuzun ruhunun en büyük gereksinimlerinden biri özgürlüktür. Özgürlük onun nefes alması gibidir. Bu ihtiyacının kısıtlandığını hissederse adeta kendisini esaret altında hisseder. Eğitimi sırasında onu gereksizce fazla kurallara boğarsanız bunları yıkmak için içinde büyük bir arzu doğabilir. Bu nedenle son derece gerçekçi olmanız ve koyduğunuz kuralların nedenlerini ona izah etmeniz önemlidir.
 • Yine harçlığını bitirdin değil mi? Bu kazağa bu kadar para verilir mi? Sen kazanmadın diye bu kadar kolay harcıyorsun? İşte tipik bir Yay çocuğunun ebeveynlerinin yakınmaları:)) Gerçekten de çocuğunuz parasının kıymetini bilmez ve kolaylıkla gerekli gereksiz yere harcamaktan hoşlanır. Yarını düşünmeyi, tasarruf yapmayı ve idareli davranmayı öğrenmeleri gerekir. Bu konuda gereken eğitimi kendisine vermeli, gereksiz harcamalarını kısacak disiplini göstermelisiniz.
 • Yay çocuklarının hayatında din önemli bir yer tutar. Ergenlikten itibaren dini temalara fazlasıyla merak duyabilir. Büyük gruplara katılmak, ideallerini gerçekleştirebilecekleri toplululuklarda yer almak, dava adamı olmak içlerinde var olan bir duygudur. Ölene kadar da inançlarını sorgulama eğilimi içindedir. Anne ve baba olarak yapmanız gereken ideallerini desteklemek ancak doğru ve yanlışı birbirinden ayıracak bir anlayış geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

 

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

 

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu