Hera (Juno)

 

HERA

Güzeller güzeli Tanrıça Hera Yunan Mitolojisini anlatan sayfalarda Zeus’un hem karısı hem de kızkardeşi ünvanını taşıyordu. Bu Ana Kraliçe tüm halk tarafından öylesine üstün görülüyordu ki uğruna şiirler dahi yazılmıştı;

Altın- tahtlı Hera, ölümsüzler kraliçesi,

Güzellikte en üstünleri, yüce tanrıça,

Ulu Olympos’dakilerin hepsi sayarlar seni,

Gökler Tanrısı Zeus kadar bağlıdırlar sana.

Zeus’un karısı Hera nasıl bir kraliçeydi sizce? O belki de tüm kadınların toplamından daha kıskançtı. Kocası Zeus’un oyunlarına kanıp kanmadıklarını umursamadan, bu hasetle onun hayatına giren kadınları cezalandırması ile ünlüydü. Bu öyle bir karşılık olurdu ki sadece o kadınlara zarar vermekle yetinmez onlara en çok acı verecek azabı yapmaktan çekinmezdi. Kocası ile birlikte olan kadınların çocukları dahi Tanrıça Hera’nın azabından paylarını almışlardı.

Şu örnek Hera’nın kıskançlık krizinin sonuçlarını ne kadar da net anlatır. Okuduğumuz belgelerden edindiğimiz bilgiye göre Hera, kendisini evrenin en güzel kadını, tüm kadınların kraliçesi görürken ondan daha güzel bir kadının varlığından bahseden Trialı bir kadından haberdar olur. Ya sonra? Olanlar olur! Ana Kraliçe bunu asla kendine yediremez ve bütün tırnaklarını çıkartarak bir ejderhanın ağzından çıkan alevler ile etrafı yalaması gibi Troia şehrinde savaş çıkarır ve bu şehri yerle bir eder. İşte gördünüz mü bir kadının gazabının nerelere varabileceğini?

Hera’nın bu kıskançlık hikâyeleri onun tüm halk tarafından el üstünde tutulmasını engellememiştir. Ne de olsa o Kral Zeus’un eşidir ve bulunduğu makamı ve övgüyü hak etmektedir. O dönemde her Yunanlının evinde Hera’ya duyulan bir içli saygı söz konusuydu. O; kadınları temsil ettiği kadar evliliği de temsil etmekteydi ve evli kadınları koruduğuna inanılıyordu.

Hera’ya hayvanlar âleminden kendini yansıtan türler seç dense inek ve tavuskuşunu seçerdi, yaşadığı yer ise ARGOS’du.

 

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

 

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu