Zeus ve Europa

ZEUS’UN AŞKI EUROPA’NIN HİKÂYESİ

Europa

Yüceler Yücesi Zeus’un karısı Hera’dan başka birçok kadına gönlü aktı. Bu kadınlardan biriydi Europa…

Peki neydi Europa’nın hikayesi?

Zeus Olympos’taki sarayında, hâkimi olduğu gökyüzünden yeryüzünü seyrederken Europa’yı fark eder. Europa gece gördüğü rüyasını anlatıyordu arkadaşlarına. Yeryüzündeki iki kıta kadın kılığına girmiş kendisini paylaşmak istiyorlardı. Asya Europa’yı kendisinin doğurduğunu iddia ederken, diğer kıtada Yüce Tanrı Zeus’un Europa’yı kendisine verdiğini söylüyordu. Oldukça ilginç bir rüyaydı bu.

Her zamanki gibi çiçek toplamaya gitti Europa. Arkadaşları ile nergisler, yaban gülleri, sümbüller doldurdu sepetine. En gösterişli sepet her zaman Europa’nın olurdu.  Öylesine güzel öylesine farklıydı ki Europa; diğer kızlardan hemen ayrılıyordu.

Zeus sizce nasıl aşık olu Europa’ya? Bildiniz değil mi;  Eros’un aşk oklarından biri girmişti bile Zeus’un kalbine. Hera ortada yokken yeryüzüne inip Europa’ya ulaşmalıydı.  Zeus bir plan yaptı ve hemen boğa kılığına girdi ve çiçek tarlasının ortasına indi.

Europa onu görünce hemen yanına gitti, boğa sırtına binmesini istiyor gibiydi;

Sırtına bindirip gezdirecek bizi,

Öyle tatlı, öyle güzel bir boğa ki bu,

Hiç boğaya benzemiyor, iyi bir insan gibi,

Yalnız konuşamıyor.

Europa sırtına biner binmez, boğa sadece onu alarak hızla hareket etti, ihtişamla uçuyor, denizlerin dalıyor, dalgalar yarılıyordu. Europa sıkı sıkıya tutmuştu boğanın boynuzlarını. Zeus boğa şekline girmiş tüm gücünü sergiliyordu sanki. Yanında deniz Tanrıları Nereidler, kardeşi Deniz Tanrısı Poseidon  ve borularını öttüren Tirionlar ile birlikte..

Europa o zaman boğadan şüphelendi, bu ancak bir Tanrı olmalıydı! Yalvardı yakardı boğaya kendisini güvenli bir yerde bırakması için.

Zeus aşkını anlattı Europa’ya ve onu Girit adasına götürdüğünü söyledi. Aşkları burada başladı, burada oğulları Minos ve Rhadamanthys doğdu. Onlar Tanrılar arasında adalet dağıtan ölümlüler oldular ve öldükten sonra bile ölüler ülkesinde bu görevlerini devam ettirdiler.

Europa’nın halkın kalbinde ayrı bir yeri vardı, ne de olsa Yüceler Yücesi Zeus’un kalbini çalmıştı bu güzel kız..

Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

 

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu