Ay Başak

 AY BAŞAK

basak

Ayı Başak burcunda olan kişi insanları ve olayları irdeleyen, eleştirel, başkalarının kusurlarını gören ve bunu söylemekten çekinmeyen  bir yapıya sahiptir. Çalışma azmi takdire şayandır. Planlı ve programlı bir şekilde hayatını yönlendiren, sorumluluklarını en mükemmel şekilde yapmaya gayret eden bir doğası vardır. Benliği realite arayışında olan metodik, analitik zekası yüksek, yaşamının her alanında düzen olmasını isteyen karakteri vardır. En ufak karışıklık ruhlarında büyük sıkıntı yaratır.

Bu insanlar dürüst, sözünün eri, ettiği lafın arkasında duran, yalan, dolan, riyadan hoşlanmayan, insanları kandırma yollarına girmeyen tiplerdir. Ahlaki değerleri yüksek olduğu için bu davranışları kendilerine yakıştırmazlar. Hayatında hem kendisini hem de çevresindekileri sıkı bir kontrol mekanizması altında tutan, bulunduğu her yeri ve muhatap olduğu kişileri adeta askeri bir nizama sokma çabası içindedir. Bu tavırları arkadaşsız kalmalarına neden olur. Hayatı duygusal boyutta algılayamamaları, son derece realist olmaları nedeniyle eğlenceyi sınırsızca yaşamayı tercih edenlere de bir anlam veremez hatta onlara acıma eğiliminde olurlar.

Ay Başak burcunda huzursuzdur. Neden mi? Çünkü bu insanlar doğaları gereği ele aldıkları her işi kusursuza yakın bir şekilde bitirmek üzere programlanmıştır. Sorumluluk duyguları ruhlarını sarmış olduğu için kendi hayatlarına gereken zamanı ayıramazlar. Düzen, tertip, disiplin soyadları gibidir. Başka türlü zaten mutlu olamazlar. Onlar için her şey belli bir hiyerarşi ve intizam içinde olmalıdır. Olaylara karşı duruşları son derece ciddidir. Sanki bir beden küçük elbise giymiş gibi kasık olan ruhları asla taşkınlık yapmalarına izin vermez. Kendilerine karşı da son derece acımasız olan bu kişiler yaşam akışında aldıkları derslerle her şeyin dört dörtlük olamayacağını öğrenmek durumda kalırlar. Hayatın içinde her şeyin su gibi akıp gitmez, böyle bir dünya yoktur. Ancak filimlerde olabilecek bir senaryo çizersek; tam idealinizdeki işi yapıyorsunuz ve çok başarılısınız, istediğiniz değeri gördüğünüz gibi, iyi de para kazanıyorsunuz, evliliğiniz ise kusursuz. Sizi canı gibi seven bir eşiniz var, çocuklarınız sorunsuz okudular ve sizi hiç üzmediler, kariyerleri de evlilikleri de kusursuz, nur topu gibi torunlarınız oldu. Her şey  harika tam olarak istediğiniz gibi! Böyle bir hayata sahip olan biri var mı dünyada? Eminim yok! İşte Ay Başak böyle bir dünyası olmasını ister. Her şeyin tam ve eksiksiz olmasını istemesi onun bir çok konuda huzursuz olmasına neden olur.

Kontrol, kontrol, kontrol! Bu enerjiye sahip kişiler yaşadığı her anı, muhatap olduğu her insanı ve olayları kontrol altında tutmak ister. Bu nedenle detaylarla inanılmaz ilgilidir. Şayet çevrenizde bu davranışları sergileyen birileri varsa mutlaka burçlarını sormanızı tavsiye ederim, eminim Güneş, Ay veya yükselen burcundan biri Başaktır. Bu kişilerin zihinlerinde sürekli hesap yaptığını, ayrıntıları çıkartıp bütün bunları akıl süzgecinden geçirip durduğunu, en ince detayına inip olayları irdelediğine şahit olursunuz.

Bu kişilerin haritalarında Ay olumsuz açılardan çok etkileniyorsa, yanındaki kişilerin vaay haline! Yaptığınız her hareketinizi, her sözünüzü, her kararınızı irdeleyecek, yanlış tutumunuzu da yüzünüze direkt olarak vurmaktan çekinmeyecektir. Duyguları bastırılmış, mantığı zirve yapmış bir birey duruyor karşınızda. Her zaman matematiksel düşünen bu zihin, asal sayılar gibi yalnızca kendine bölünebilir! Ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir. Her durumda ve şartta sizden kusursuz olmanızı beklemesi sizi çok yorar. Adeta kendinizi bu insanın projektör bakışlarının altında hapsolmuş gibi hissetmeniz olasıdır. Hele hele siz onun eşi iseniz gerçekten hep 100 üzerinden 100 almalısınız. Size sürekli kafasında puan verebilir.

Son derece hırslı, mücadeleci, kararlı yapıları ile askerinin her daim kendisine saygı duruşunda durmasını isteyen komutan gibidir. En çekilmez huylarının başında; kendilerinde hak gördükleri, sürekli tenkit etme davranışı gelir. Hatta kimi zaman direk konuşarak sizi yerin dibine sokmaları da mümkündür. Bu sözleri sizin iyiliğinizi düşünerek söylediklerine inandıkları için sizden teşekkür bile bekleyebilirler. Bu davranışları karşısında cüretine şaşar kalırsınız ancak kendisini eleştirilmeye çalışırsanız onun sivri diliyle mücadele etmek zorunda kalacağınız için susmayı tercih edebilirsiniz. Kazara siz onun bir hatasını çıkarın, onun yaptıklarını eleştirin, onun neden 100 alamadığının detaylarını yüzüne vurun, işte o zaman yandığınızın resmidir. Sert bir tepki vererek sizi olduğunuz yere lafları ile çiviler. Sonra da kendisiyle hesaplaşmaya başlar. Sürekli kendisini de eleştirir. Yapamadığı şeyler, beceremediği işler için kendisini suçlar, cezalar verir hatta hayatı kendisine zindan eder.

Ay’ı Başak olan kişi maalesef  büyük aşklar, tutkulu duygular, derin hisler yaşayabilecek  potansiyele sahip değildir. Aradığı kişi yeryüzünde en nadide bulunan değerli taşı gibidir. Hayatına girmek isteyen kişilerin sürekli açık noktalarını, hayattaki zayıflıklarını gören bu kişi  asla  benliği ve ruhunu eşine teslim edemez. Bu sebeple bu burcun insanı BAKİRELER olarak tanımlanır. Hayatı boyunca evlenmeyen, bekar kalmayı tercih eden kişilerin burcudur. Ay Başak aşktan anlamaz belki ama sevgiden çok iyi anlar. Gerçekten sevgi, dostluk arayışı içindedir. Özellikle haritasında güzel açılar varsa bu kişinin çok dostu olabilir. İradeli, kontrolünü kaybetmeyen Ay Başak özellikle zor anlarda size çok yardımcı olabilir. Alabildiğine sakin bir şekilde, çözümleri uygulamaya koyarak yaşanılan sorunu ortadan kaldırabilir.

Şayet eşiniz bu burca mensup ise; onun gömleğini mükemmel ütülemeniz, hatta kolalamanız gerekmektedir. Siz bunu düşünmediyseniz yapmayın zaten, yarım yapılacağına o iş hiç olmasın daha iyi! Bu ev neden istediğim gibi tertemiz olmuyor, koltukların altı çekilmemiş, pervazlara dokundum bir parmak toz neden buraların da tozunu almıyorsun! Ahh Başak ahh! Temizlik ne kadar önemli senin için. Evin her tarafı temiz olsun, hiçbir mikrop evde barınmasın! İyi de bağışıklık sistemin bu temizliğe alışırsa o zaman dışarı çıkınca ne yapacaksın, ufacık bir mikrop senin dirençsiz kalmış vücuduna kolayca girip seni hasta etmeyecek mi? “Yooo etmeyecek! Benim evim kar gibi tertemiz olsun, yoksa içim rahat etmiyor, en ufak bir toz zerresi görmeyeyim deliriyorum! Karım çok temiz değil malesef.. Onun yaptığı işlerde hep arkasını toplamak zorunda kalıyorum. Yapmazsam içim rahat etmiyor! Elbette her gün temizlik yapıyorum, ev işi bitmez ve çok nankör! …” Yorum yok! Neden yok biliyor musunuz boşuna nefesimi tüketmemek için! Çünkü ne söylersem söyleyeyim temizlik konusunda oldukça takıntılı oldukları için sözlerim boşa gidecek! Fikrini değiştiremem, onu inandığı şeyden vazgeçiremem ama ömrüm boyunca gömleklerin neden renklerine göre ayrılması ve asılması gerektiğini ve bunun neden bu kadar önemli olduğunu anlayamayacağım da kesin!
Bu tipler iş hayatında  ast olmak yerine üst olmayı tercih eder. Kuşkusuz şirkette görev verdiğiniz bu kişinin kendisini işine adaması ve büyük başarılar kazanması kaçınılmaz olacaktır. Ay Başak meslek olarak hangi alanlarda başarılı olur diye soracak olursanız?  Özellikle sağlık konularını temsil eden Başak, doktorluğun, hemşireliğin yanı sıra çok iyi bir öğretmen olabilir. Detayları görebildikleri için insanları eğitme sanatını da çok iyi becerirler. Başak zekasına güvenen, akla değer veren bir kafadadır. Bu nedenle çevresindeki insanları da buna göre değerlendirir ve ona göre dostlar edinir. Bu da ona maddi kazanç olarak geri döner. Kusursuz iş, yüksek gelir! Parayı değerlendirmeyi, yatırıma ne şekilde yönlendireceğini iyi bilir. Çok çalışkan oldukları için işleyen demir gibi asla paslanmaz sözü tam anlamıyla onlara uygundur. Sürekli çalışan bir beyin! Para parayı katlar, yatırım yatırımı doğurur ve Ay Başak zengin olur!

Her ton mavi taş, özellikle safir, jasper, akik, mavi necef ve lapis lazuli enerjisi onlara iyi gelecek olan taşlardır.

Başarılı kişilerin sahip olduğu birçok özellik Ay Başak’ta zaten var, ama kariyerde yükselme amacını tam gerçekleştiremedilerse sarı renkler giymeleri kendilerine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda morumsu mavinin, yeşilin tonlarından enerjisinden de yararlanabilirler.

Aranızda Rain Man’i seyredip de etkilenmeyen biri olduğunu hiç sanmıyorum. Eminim bu filmi birkaç kez izlediniz ve Dustin Hoffman’ın olağanüstü yeteneğine hayran kaldınız. Bir otistiği sağlam bir beynin nasıl bu kadar mükemmel canlandırdığını görüyor musunuz? Bu detayları görebilen, inceleyen, özümseyen ve taklit edebilen Ay Başak’ın sanatta doruğa ulaştığı nokta! Ya Jack Nicholson? Her filminde karakterden karaktere bürünen ve kusursuz oyunculuk kabiliyeti ile kendisine verilen her rolü en iyi şekilde yapan ve Oscar’a layık görülmüş büyük aktör! İşte karşınızda zekanın, aklın, yeteneğin,ayrıntıları yakalayan ve kullanan beynin, büyüleyici dansı ! ALKIŞ..

  Web sitesindeki tüm bilgi ve resimlerin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji'nin ışığı yolunuza rehber olsun.

Sevgiyle kalın,

Karma Astrolog Jale Muratoğlu