CHİRON 2027 YILINA KADAR KOÇ’TA

13046

ASTROLOJİ’DE CHİRON (ŞİRON, KİRON) NE DEMEK?

Chiron’un burçlar kuşağında ki tam turu yaklaşık 50 yıldır. Yörüngesi Satürn ve Uranüs arasında yer alan Chiron, bir kuyruklu yıldızdır. Bu iki gezegenin enerjileri arasında kalması, bizde enerji boyutundaki etkisi oldukça yoğundur. Satürn var olmak için bizi disiplinli ve organize olmaya iter, sorumluluklarımızı hatırlatır ve korkularımızla yüzleşmemizi ister. Burada Merkür’ün bir üst oktavı, üst bilinç enerjisine sahip Uranüs devreye girer. Bize korkularla yüzleşmek için cesur olmamız gerektiğini, özgürlüğümüz için radikal düşüncelerimizi hayata geçirmeye mecbur bıraktırır. Sürü psikolojisinden ayrılarak tek başına hareket etmek gerekliliğini ancak bu şekilde değişerek yenilenebileceğimizi anlatır.

Mitolojide ki hikayesine bakalım: Gezinen, dolaşan anlamına gelen Chiron, belden aşağısı at, kafası, kolları ve omuzlardan gövdeye kadar olan bölümü insan görünümünde bir sentordur. Babası Satürn, (Satürn, öz kız kardeşi Rhea ile evli) annesi deniz perisi olan Philyra’yadır.
İçgüdüsel bir beraberliğin meyvesi olan Chiron, annesinin görüntüsünden dolayı istememesi sebebiyle kalbi yaralı olarak ömrünü geçirir. Chiron’un ilk acısı anne ayrılığı olduğu için de bu sevgi eksikliğini hiç kimse yaşatamaz.
Hayatın tüm olumsuzluklarına karşı şans ona farklı bir yerden gelir. Üvey babası olan iyi ahlaklı, onurlu, akıllı Apollo tarafından bulunup, büyütülen Chiron, kendi soyundan olan Center’lar gibi saldırgan, vahşi, şehvet düşkünü azgın bir varlık değildir. Kendi içinde yaşadığı değersizlik ve terk edilmişlik hislerine derman olan öğretmeni Apollon sayesinde arzularını, hiddetini eğitim ile yenmiş erdemli bir şifacı olmayı da becermiştir. Tüm hekimliği, cerrahlığı, astroloji ilmini, sanat ve müzik bilgisini, savaş, av konularındaki eğitimlerini üvey babasından el almıştır. Hayat ona çok acımasız davransa da kendisine bahşedilen bilgelik sayesinde Olymposta yaşayan tüm Tanrıların çocuklarına yol gösterici olmuştur. Chiron’un verilen her görevi ve ödevi layıkıyla yapması ve pek çok şifacı, hekim, savaşçı, kahin, sanatçı yetiştirmenin onuru ile şifacı mevkisine gelmeye de hak kazanmıştır.
Ancak talihsizlikler peşini bırakmaz. Bir gün yanlışlıkla dostu Herkül’ün zehirli oklarından bir tanesi bacağına isabet eder ve yaralanır, tüm hekimliğine rağmen kendisini iyileştiremez. Ölümsüz olan Chiron hayatının sonuna kadar bu acılar ile yaşamak zorundadır. Bir çok kişiye şifacı olmasına rağmen bu acıyı dindirmeyi başaramayan ve doğum hakkı olarak sahip olduğu ”ölümsüzlüğü” feda etmek ve kurban olmak istediğini Tanrılara söyleyen Chiron, insanlığa ateşi getirmiş olan ve Tanrılar tarafından cezalandırılmış olan Prometheus’a ölümsüzlüğünü armağan eder. Ve Huzur içinde acısına son verir. Bu olaydan çok etkilenen Jüpiter, Chiron’u kendi takım yıldızına alır.

CHİRON 2027 YILINA KADAR KOÇ’TA
Mevlana’nın yaşamını özetlediği “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ile örtüşecek olan Chiron’un Koç’ta ki enerjisi 17 Nisan’da 2019’da başlayacak. 1969 ve 1977 (43-50 yaş arası) yıllarında doğduysanız şayet transit Chrion’un, natal haritanızda ki Chiron ile kavuşum yapmaya başlayacağını bilmelisiniz. Özellikle 2010 senesinde Uranüs’ün bu noktaya tetikleyici transiti ile bir çoğunuz çok büyük uyanışlar yaşadınız. Şimdi bu alan tekrardan hareketleniyor. 2027’ye kadar sürecek bu etki altında çok önemli bir dönemin başlangıç noktasına da gelmiş bulanmaktasınız. Yaşayacaklarınızın olumlu ya da olumsuz yansıması doğum haritanızdaki Chiron’un bulunduğu ev, yönetici gezegeni, açıları ile bağlantı olduğu unutulmamalıdır. Ve bu noktada Chiron bize, doğuştan getirdiğimiz ya da kontrolümüzün dışında gelişen olaylar sonucunda aldığımız yaraları gösterirken, bizim bireyselleşmemiz için savaşacağımız konulara da parmak basar. Aslında hayatımızı art arda gelen mevsimlere benzetebiliriz. Hiçbir kış ya da sonbahar kalıcı değildir. Yaza kavuşmak için soğuk sert hava şartlarıyla da mücadele etmek durumundayız. Sistemin bu çarkta döndüğünü idrak etmeliyiz. Dünyaya gelen her varlık bu mevsim dönüşleri ile karşılaşır. Bu kaçınılmaz gerçeği idrak etmek çok önemli bir olgudur. Her bireyin büyük ya da küçük acı dolu bir hikayesi vardır.
Bize düşen farkındalığımızı arttırmak, eksik yönlerimizi keşfederek, geliştirmeye çalışmak, tecrübelerimiz ile başkalarının acılarına derman olmaya çalışmaktır.
Chiron geçmiş hayatlardan taşıdığımız yüklerimiz olduğu için bir çeşit canımızı yakan, yetersizlik hissiyle dolmamıza neden olan yapıyı da anlatır. Haritanın en kilit noktasıdır ki, sembolü de anahtar şeklindedir.Ebeveynsiz büyüyen bir çocuk ya da tecavüze uğramış, çocuk gelin olmuş bir yürek, kötü hastalıklar, özürlü bir evlat, bedensel sakatlıklar vb. Chiron’un dinmeyen acıları arasındadır. Hayvanda insana doğru evrenselleşmeye gelen her insanoğlunun yaşaması gereken çok özel bir noktadır Chiron’un bulunduğu ev konuları. Hepimizin tekâmül seviyesi farklı olduğu için de hayat alanlarımızda acı çekeceğimiz konu hikayeleri başka, başka olacaktır.
Anlattıklarımı daha iyi idrak etmek için gözlerinizi kapatın. Geçtiğimiz 8 senelik süre boyunca Chiron’un Balık burcu transitinde yaşadığınız acı ama sizi olgunlaştıran deneyimleri hatırlamaya çalışın. Bu zaman diliminde olaylar karşısında kişiliğiniz, duruşunuz, sizi, siz yapan özellikleriniz de ne gibi değişiklikler yaşadınız, hepsini gözden geçirin. Keza eski mevzuları hatırlayarak, 14 Nisan 2027’ye kadar olan sürede meydana gelebilecek olasılıkları daha rahat anlamanız mümkün olacaktır. 2010 yılında aydınlatan, uyandıran Uranüs’ün Koç transitine (olumlu ya da olumsuz deneyimlerle) eş zamanlı, Chiron’un balık burcuna geçişi, kanayan yaralarımıza merhem sürmüştü. Bu zaman diliminde insana bahşedilmiş en yüksek vasıflar arasında yer alan, vicdan, sabır, merhamet, erdem duygularımız harekete geçti. Kimimiz bilinç altımızda yatan korkuları, şifa çalışmalı yaparak yüzeye çıkardık. Kimimiz maneviyatın önemini algıladık, geçmişle yüzleştik. Bu üzüntülü ya da mücadele dolu dönemlerde fedakârlık yapmak ya da bırakmak zorunda kaldığınız durumlar söz konusu oldu. Birçok gizli kadim bilgilerin kaynaklarına ulaşarak kendi iç benliğimiz ile yüzleştik.
Chiron, Koç burcu transiti yeteneklerimizi ortaya çıkarmak için gören gözlere fırsatlar sunmaya başlayacak. Koçta ki Chiron transiti, ilk olarak 0 derecede Ateş (Koç, Aslan, Yay) ve Hava (İkizler, Kova) burçlarını etkileyecek. Bu noktalarda gezegenleri olanlar hayatının önemli bir dönüm noktasında olduklarını bilmeliler. Gün yüzüne çıkmaya hazırlanan her türlü bilgiyi içselleştirmiş olmamız bu dönemde çok önemli. Eğer bilinçaltımıza attığımız, uyutmaya çalıştığımız komplekslerimiz ile yüz yüze gelmeye hazır değilsek kaderimize boyun eğerek gelmiş bir ruh olduğumuzu bilmeliyiz. Haritamızda ki Koç’un yönetici gezegeni Marsın, haritamızda ki konumu da bir diğer enerji noktası. Mars tarafından yönetilen Koç bize der ki; boyun eğdiğin yeter, artık kendine güven, ayaklarının üstünde durmayı öğrendin, yetersizlik hissi senin kendi yarattığın bir düşünce, sahip olduğun değerlerin farkına var ve tek başına artık yola çık!
Konfüçyüs ne demiş ‘’Elmas nasıl yontulmadan mükemmelleşmezse insanda acı çekmeden olgunlaşmaz.’’ Ağır sınavlardan geçmemek dileğiyle.
Aydınlanmanın yolunda ilerlerken, Astrolojinin ışığı yolunuza ışık olsun.
Karma Astrolog
Jale Muratoğlu

Web sitesindeki tüm bilginin her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.