Astrolojide Yükselen Burç ve Önemi

38

Bireyin kendini fark etmesi, kişilik ve karakter yapısı, fiziksel özellikleri
Yönetici Burcu: Koç (ilkbahar ekinoksu)
Yönetici Gezegeni: Mars
Güçlü Gezegen: Güneş
Zararlı Gezegen: Venüs
Düşük Gezegen: Satürn
Cinsiyeti: Erkek
Koç burcu ateş elementidir, öncü niteliktedir. Birinci ev “Birincil evdir”. Köşe ve en önemli konumdadır. Bunun sebebi birinci evin aynı zamanda yükselen burcu göstermesidir. Doğum anında Doğu ufkunda yer alan burç “Yükselen Burç” tur. Hayata başladığınız noktayı anlatan bu eve transit eden bir gezegen yapacağınız yeni başlangıçlar hakkında bilgi verir.
Birinci ev kişinin kimliği ile alakalıdır, “BEN” evidir, 180 ° karşıt konumuna denk gelen yedinci ev ise Terazi’dir, karşınızda yer alan kişileri anlatır, yani “SEN” evidir.
Bu ev; ilk doğduğunuz zamanlarda nasıl bir ortamda dünyaya geldiğinizi ve 0-3 yaş arasındaki çevresel koşullarınızı anlatır. Doğumunuzun nasıl gerçekleştiği, hayata bakış açınız, davranışlarınız, huyunuz, genel sağlığınız birinci ev ve yönetici gezegenine bakarak yorumlanır.
Bu ev sizin başkaları tarafından nasıl göründüğünüzü açıkladığı gibi fiziksel yapınızı da belirler. Hayat yolunuzda izlediğiniz tutum ve davranışlar bu burcun (içinde gezegen varsa onların doğası, karakteri de çok önemli) niteliği doğrultusunda şekillenecektir. Karma Astrolog Jale Muratoğlu