Bir Dünya Starı Gökyüzünden Kaydı: Prince

4461

Prince; 7 Haziran 1958 tarihinde ABD Minneapolis, Minnesota’da dünyaya geldi. Babası John. L. Nelson bir piyanist ve söz yazarı, annesi Mattie Shaw ise bir şarkıcıydı. Funk, Soul ve R&B şarkıcısı, söz yazarı olan Prince tüm zamanların en iyi 100 sanatçısı arasında 27. Sırada yer aldı. Kariyeri boyunca 10 platin albüm ve 40 top single üretmiş, 100’den fazla albüm satmıştır. 7 Grammy ödülü ve 30 adaylığı bulunan Prince, Purple Rain parçası ile Oscar kazanmıştır. Müzik eğitimi almayan bir dünya starı!!

Prince’in kısaca Natal Harita Yorumuna bir göz atarsak;

Güneş Burcu: 16 ̊̊İkizler burcunda, ölüm ve krizler evi dediğimiz 8. Evde. Yönetici gezegeni Merkür 4 ̊ İkizler burcunda ve 7. Evde.

Yükselen Burcu: 16  ̊Akrep burcunda ve yönetici gezegeni Mars 0 ̊Koç burcunda ve 5. Evde.

Ay Burcu: 1 ̊Balık burcunda ve yönetici gezegeni Jüpiter Retro 21 ̊Terazi burcunda ve 11. Evde.

İkizler burcundaki Güneş Prince’in hareketli, enerjik ve meraklı bir kişilik sergilemesine neden olurken, Yükselen Akrep tuttuğunu koparan (Yöneticisi Mars Koç burcunda olduğu için çok kuvvetli), kararlı ve hedefe odaklı bir şekilde ilerlemesine imkân tanıyor. Bunun yanında karizmatik bir kişilik veriyor. Ay burcunun Balık olması ise yaratıcılık, sezgisellik ve ilham dolu bir iç dünyaya sebep olurken başarılı çalışmalarının da nedenini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak Prince’in huzursuz bir yapıda olmasına neden olabilecek haritada birçok etken bulunmakta. Ay Merkür karesi duygular ve düşünceler arasında ciddi bir çelişki içinde olduğuna ve bunun kendi ruh dünyasında büyük bir iç çatışmaya neden olduğuna işaret etmekte. İletişim ve zihni temsil eden Merkür İkizler burcunda olduğu için son derece aktif ve zeki olduğunu gösterirken,  Ay’ın Balık burcunda olması ve Merkür’e kare yapması dengesiz, pasif agresif ruh halini de açıkça ortaya koymakta. Prince’in doğum haritasında Satürn’ünün Retro olması ve Güneş’i ile karşıt açı yapması bu hayatta tekâmül etmek için karşılaşacağı sınavlarının oldukça zor olduğunu gösteriyor.

Prince’in doğum haritasında 7 ̊Yengeç burcunda bulunan Pallas Chiron ile 135 ̊lik zorlu bir açı içerisinde. (engellenmeler ve problem çıkartan bir enerji) Pallas Mitoloji’de zeka, sanat, ilham ve barış tanrısıdır. Buradaki anlamı Prince’in anne, yuva, aile ve kadın figürleri ile yaşamış olduğu sıkıntıları ve bu alanlarda Chiron nedeniyle yaralanma yaşadığına dikkat çekiyor.

Aşk evi olan 5. Evde Mars gibi eril bir enerjinin olması ilişkilerde renkli ve yüksek bir libidoya sahip olduğunu gösteriyor. Cinsellik evi olan 8. evde bulunan Güneş’in ve Pallas’ın Mars’a olan açıları da bunu destekliyor. 5. ev aynı zamanda sahne şovunu (sanatsal yetenekler) da gösteren bir ev olduğu için Prince’in bu alandaki başarısının ne kadar büyük olduğuna açıklık getiriyor.

Haritanın en dikkat çekici noktalarından biri ise Plüton ve Ay Düğümlerinin 29 ̊’de olmasıdır. 29  ̊ haritada en zorlayıcı açıdır ve kişinin öğrenilmemiş ve üst üste yaptığı hatalarını gösterir.

Prince’in Doğum Haritasındaki Sabit Yıldızları: Rigel, Hamal, Schedir, Regulus, Ras Alhague, Mirza, Alhena, Mirach, Alcyon

Prince’in Natal haritasındaki sabit yıldızlarının bazı dikkat çekici açılarına göz atacak olursak;

Öncelikle krizler evi dediğimiz 8. eve konumlanmış olan İkizler burcundaki 16  ̊Güneş’inin Sabit yıldız Rigel ile kavuşum içerisinde olduğunu görüyoruz. Yaşam kaynağı olan Güneş en malafik olan krizler evinde. Aynı zamanda R Satürn ile karşıt açı içerisinde. Sabit yıldızlardan Rigel’in bu konumu Prince’e dünya çapında tanınan bir star olma imkanını vermiştir. Güneş’in yönetici burcu olan Aslan 10. evde ve Plüton gibi güçlü bir gezegen tarafından desteklenmekte. Plüton’un 29 ̊ de olması ve Kraliyet yıldızlarından biri olan Regulus ile kavuşumu ün, şan, şöhret ve büyük güç elde ettiğini gösterirken, Plüton’un 29 derece olması bu şan ve şöhreti çok da kolay kazanmadığını ve bu başarıyı elde etmek için ciddi sınavlardan geçtiğini göstermekte. Retro Satürn’ün 2. evdeki konumu ve Güneş ile açıları Prince’in otorite figürleri ile (üvey baba) mücadelesini, kendisini değersiz hissederek büyük bir hırsla yükselme arzusunu ( Yükselen Asc Akrep) açıklıyor. Haritada Ras Alhague sabit yıldızının Satürn ile kavuşum içerisinde olması ise cinsel konularda saplantılı ve sorunlu olduğunu, içsel anlamda huzursuzluğunu göstermektedir.

Doğum haritasında sağlık evinde yer alan Venüs (Boğa burcunda) Hades ile kavuşum halinde. (partil açı) Aynı zamanda Hamal ve Schedir sabit yıldızları da bu konumda yer almakta. Sağlık evinde bulunan bu enerjiler 135̊ açı ile Satürn’ün blokajı altında. Aslan burcundaki Uranüs ile de kare açı içerisinde. Akrep burcundaki Neptün ise karşıt açıda. Bu durum ilişkilerde istikrarsızlık, ani para kaybı, hayal kırıklıkları, kafa karışıklıkları, yanlış alınan kararlar, ortaklıklarda zorlanma gibi etkileri göstermektedir. Schedir sabit yıldızı ile Venüs kavuşumu yazma kabiliyeti, ilham, mistik alanlarda sanatçıya yetenek vermektedir.

29 ̊ de bulunan Ay Düğümleri kadersel ödenmesi gereken dietlere işaret eder. Ay düğümleri sabit yıldızlardan Mirach ile kavuşum halinde iken kariyer evinde bulunan Plüton gibi malefik bir gezegenden de tam destek almaktadır. Bu birleşim olumlu görünürken aslında büyük bir dezavantajı beraberinde getirmektedir. Prince büyük yetenekler ve kariyerde yüksek şanslar, sanatta başarı sunarken mesleğinin en zirve noktasında hazin bir sonla hayata veda etmiştir.

Prince’in ölüm tarihine göre haritasındaki gezegen konumları;

 

9 Mark 2016 tarihinde Balık burcunda Güneş tutulması gerçekleşti. Tutulmalar hayatımızdaki en önemli dönüm noktalarıdır. Doğum ve ölüm Güneş tutulması ile alakalıdır. Bir Güneş tutulması ile dünyaya gelir diğer bir tutulma ile hayata veda ederiz.

9 Mart 2016 tarihinde gerçekleşen Güneş Tutulması; Prince’in doğum haritasında hayatımızın sonunu anlatan 4. Evinde gerçekleşmektedir. Güneş ve Ay 18 ̊Balık burcundadır. Chiron (kapanmayan yaramız) ve Güney Ay Düğümü de bu görüntüye eşlik etmektedir. Bu tutulma 8. evde İkizler burcunda yer alan 16 ̊ Güneşe kare açı yapmaktadır. (Güneş hayat kaynağımızdır.) Tutulmadaki Satürn ise çok manidar bir şekilde 16 ̊Yay burcunda ve Güneş’e tam partil açı içerisindedir. Bir diğer sert görünüm ise 18 ̊ Retro Jüpiter’in (olayları büyüten) Güneş’e kare açı yaparak haritayı tam bir kuşatma altına almasıdır. Yay burcunda ilerlemekte olan 1 ̊ Mars ise Prince’in doğum haritasındaki ölüm evinin yönetici gezegeni olan İkizler burcundaki Merkür’e tam karşıt açı, aynı zamanda 4. evde yer alan Balık burcundaki 1 ̊Ay’a da kare açı yapmaktadır. (Ay ölüm evi dediğimiz 8. evin bir diğer yöneticisi konumundadır ve burada Plüton’un bir alt skalası olan Mars’ın zorlayıcı enerjileri mevcuttur) Doğum haritasındaki 21 ̊ deki Retro Jüpiter ise (yaşam sonunu belli eden) 21 ̊ deki transit lilith (Black Moon) ile kavuşum yapmaktadır. Bu görünüm hayatımızın sonunu anlatan 4. evin yönetici gezegeni olan Jüpiter’e dikkat çekmektedir. Karanlığın kraliçesi olan Lilith kötücül enerjilere sahiptir. Transit Plüton (Ölüm Tanrısı Hades) de natal Jüpiter’e kare açı yaparak haritayı geri dönülemez bir yola sürüklemiştir. ( Ölüm gününü belli eden gezegenlerin konumu daha bir çok değişik teknikle de ortaya konulabilir)

Prince 21 Nisan 2016’da Minnesota’da Dolunay’a yakın bir zamanda yaşama veda etmiştir. Bize unutulmaz güzel şarkılarını bırakarak…

Astrolog Jale Muratoğlu

www.astrologjalemuratoglu.com;  info@astrologjalemuratoglu.com

facebook: https://www.facebook.com/groups/astrolojikaydinlanma/

twitter: @JaleMuratoglu

linkedin:Jale Muratoğlu