MERKÜR YAY BURCUNDA RETRO OLUYOR! DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN NOKTALAR!

4555

2017’nin son Merkür Retrosu gerçekleşiyor.

BU DÖNEMDE BAŞIMIZA GELEBİLECEK MUHTEMEL OLAYLAR NELER!

Astroloji’de Merkür aklımızı nasıl kullandığımız, olayları nasıl muhakeme ettiğimiz, konuşma ve yazma becerilerimiz, mantığımız, zekâ seviyemiz, yeteneklerimiz, düşünce tarzımız, eğitim hayatımız hakkında bilgi verir. Ayrıca iletişim, tüm bilgi alışverişleri, iletişim aletleri onun yönetimi altındadır. Öğretmen, öğrenciler, gazeteciler, avukatlar ve genç kardeşleri simgeler.

İkizler ve Başak burcunun yönetici gezegeni olan Merkür bu burçlarda yücelir. Balık burcunda düşük pozisyondadır. Yay burcunda ise zararlı konumdadır. Haritadaki Merkür’ün olumlu yerleşimi; kıvrak zekâya, çok yönlü düşünebilmeye, karşı tarafı etkileyebilecek şekilde konuşma yeteneğine ve bilgiye aç bir yapıya neden olur. Hızlı düşünebilme kabiliyetinin yüksek olması sebebiyle olayları muhakeme etmekte yeteneği yükselir. Haritadaki Merkür’ün olumsuz yerleşiminde ise; kararsızlık, olayların derinine inememek, dedikoduculuk, gereksiz ve boş konuşmalar, yalancılık, insanlarla dalga geçmek, çabuk sıkılmak, kurnazlık söz konusudur. (Haritadaki sabit yıldızlar ve gezegenlerin konumu ve açıları Merkür’ün etkilerini zayıflatabilir veya arttırabilir.)

Merkür Yay burcunda konumlandığında birey heyecanlı, iyi niyetli bir yapı sergiler. Hayata geniş bir perspektiften bakabilir. Girişken ve arkadaş canlısı olduğu için sosyal çevresi oldukça hareketlidir. Espri yeteneği fazlasıyla gelişmiştir. Fikirlerini oldukça rahat ve net bir şekilde ortaya koyar. Yalnız bazen düşünmeden konuştuğu için karşı tarafı kırabilir. Yabancı kültürlere olan merakı sebebiyle buraları keşfetme içgüdüsü ile doludur.

Merkür Yay burcunda retro olduğunda genel anlamda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta; detay gerektiren işlerde başarısız olabileceğiz bu dönemde zorlu çalışmaların altına girmemeliyiz. Sonuçların net olmadığı durumlarda karar vermekte acele etmemek önemlidir. Zihnimizin çok yoğun olması nedeniyle hata yapma riski çok yüksek. Unutkanlık sıkıntı yaratabilir. Ayrıca  din, felsefe, inanç, yurt dışı bağlantılı olaylar, yabancı ülkeler ve kültürler, uzak yolculuklar, dış ticaret, hukuksal konular, üniversiteler, akademisyenler ile ilgili konularda  gerilimli ve sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir.

Merkür’ün Yay burcunda retro olması ile birlikte  Koç, Aslan, Yay burçlarına olumlu açı içinde olacak. Terazi, Kova burçları da güzel etkilere maruz kalacaklar. İkizler, Başak, Balık burçları ise bu retro döneminde oldukça zorlanabilirler.

Merkür’ün gölge dönemi yani stationary pozisyonu 14 Kasım’da başladı bu süreç 1 Aralık’a kadar devam edecek. İleri gitmeden stationary pozisyonu ise, 22-23 Aralık olacaktır.

 

Bu sene gerçekleşen Merkür retroları;

 • 19 Aralık 2016 – 8 Ocak 2017
 • 9 Nisan – 3 Mayıs 2017
 • 13 Ağustos – 5 Eylül 2017
 • 3 – 23 Aralık 2017 tarihleri arasında Merkür Retro olacak.

Merkür Retro Dönemlerinde Dikkat etmeniz gereken konular: 

 • Yapılan anlaşmalar, sözleşmeler, toplantılarda beklenilen sonucu almakta zorlanabilir ya da bazı gecikmeler yaşayabilirsiniz.
 • Özellikle yapılacak seyahatlerle ilgili planlar, organizasyonlar, gönderilen e-mail, faks ve kargolar, seyahat ve uçak rezervasyonları ile ilgili konularda sıkıntıların ortaya çıkması muhtemel.
 • Retro döneminde bir çok kişi eski arkadaşları ile tekrar karşılaşabilir.
 • Bir dönem yaşamış olduğunuz semte giderek ziyaretlerde bulunmanız söz konusu olabilir.
 • Bazı kişiler elektronik eşya alırken bir çok mücadeleler yaşayabilir veya bu eşyaları kullanırken ortaya çıkan arızalarla uğraşabilirler. Aslında yapılması gereken en doğru şey bu tarz eşyaları öncesinde beğenmek, Retro bitiminde satın almaktır.
 • Retro zamanında internet üzerinde yaptığınız işlemler ( web sitesi, blok açmak) sırasında bazı aksaklıklar ortaya çıkabilir.
 • Daha önceden kaybettiğiniz bir eşyayı da bulmanız söz konusu olabilir.
 • Yapılacak seyahatler sırasında uçak rötarları, bavul kayıpları yaşanabilir.
 • Sahip olunan otomobil, cep telefonu, televizyon, beyaz eşyalar ile ilgili ortaya çıkan sorunlarla uğraşmak durumunda kalınabilir.  (Merkür retrosu bitiminde bu eşyalarınız kendiliğinden düzelebilir, bu nedenle tamire götürmeyerek retro bitimini beklemekte fayda var.)
 • Retro döneminde bilgisayara virüs girmesi sebebiyle yedeklenmeyen datalar kaybedilebilir.
 • Bilinçli davranarak Merkür retrosunu olumlu kullanarak yarım kalan ofis ve ev içindeki işleri tamamlamaya yönelmek son derece doğru bir hareket olacaktır. (Ofis içinde dosyalar düzenlenebilir, evraklar kontrol edilebilir ve eksik çalışmalar tamamlanabilir. Ev içinde ise yarım kalan tadilat tamiratlar yaptırılarak, baza altları, dolap üstleri yeniden tertiplenebilir)
 • Bu Retro döneminde farkındalığı arttırmaya yönelik bazı seminerlere katılabilirsiniz. Çeşitli kaynaklardan bilgiyi genişletme adına faydalanmak mümkün.
 • Partnerle beraber iletişimi arttırmaya yönelik eğlenceli aktivilere katılabilirsiniz. (Dans dersleri, spor faaliyetleri vb.)
 • Beraberliklerinde (ortaklıklar ve ilişkilerde) iletişim sorunları yaşayanlar; retro sonrasında bu problemlerin yavaş yavaş rayına girdiğini görebilirler. Bu nedenle Retro zamanında kesin ve ani kararlar alınmamalıdır.
 • Yarım kalan bedensel ve ruhsal tedavilerin tamamlanmasına çabalayabilirsiniz.
 • Retro döneminde karşınıza çıkan ve bir şekilde hayatınıza giren kişilerin kalıcı olmayacağını bilerek hareket etmeniz önemli. Bu şekilde iletişime geçtiğiniz bireylerle ileride sorunlar yaşamanız kuvvetle muhtemel. (güvenilmez, samimiyetsiz, dürüst olmayan, arkanızdan konuşabilecek bireylerle tanışmış olmanız ihtimalini göz önüne almalısınız)
 • Alışveriş yaptığınız ürüne gereğinden fazla para ödemeniz söz konusu olabileceği için bu konuda dikkatinizi açık tutmalısınız. Ayrıca aldığınız ürünün defolu olup olmadığını da iyi kontrol etmelisiniz.
 • Retro döneminde borç verirseniz bunu geri almakta zorlanabilir, çetrefilli bir süreç sonrasında paranızı tekrar elde edebilirsiniz.
 • Bu dönem zarfında gayrimenkul kiralama ve satın alma işlemleri için yapılan kontratlarda sorunlar çıkması kuvvetle muhtemel.
 • Retro dönemi boyunca yapacağınız işlerde hatalar ortaya çıkması ihtimali nedeniyle bir kaç kez üzerinden geçmeniz gerektiğini bilmeli, gerekirse bilirkişilerden destek almalısınız.

 

Astrolog Jale Muratoğlu

Aydınlanma yolunda ilerlerken, Astroloji’nin ışığı yolunuza rehber olsun

www.astrologjalemuratoglu.com;  info@astrologjalemuratoglu.com

facebook: https://www.facebook.com/groups/astrolojikaydinlanma/

twitter: @JaleMuratoglu

linkedin:Jale Muratoğlu